רונה, בתוך הכאב שלך חיזקת אותי

בתוך כל האובדן והמון המנחמים מצאנו זמן לשבת יחד, לחלוק תחושות, לדבר על בחירה בחיים ועל חיים משמעותיים.

ח"כ שולי מועלם , י' בטבת תשע"ט

דעות רונה רמון
רונה רמון
צילום: דוברות הכנסת

נפרדים היום מרונה רמון האהובה. רונה האופטימית, הישירה, מלאה האנרגיות והתוכניות, רונה של נתינה אין סופית לכל אחד ואחת, לכלל החברה הישראלית.

הכרנו לראשונה כשהגעתי יחד הם הבנות לנחם את רונה והילדים על נפילתו של אילן, שנהרג שש שנים בדיוק לאחר אסון המסוקים. בתוך כל האובדן והמון המנחמים מצאנו זמן לשבת יחד, לחלוק תחושות, לדבר על בחירה בחיים ועל חיים משמעותיים.

הדבר המדהים ביותר מבחינתי היה שבתום הביקור רונה דאגה שבנותיי נעם וניצן תצאנה בידיים מלאות עם כל המזכרות המרגשות שהכינו לזכרו של אילן, מזכרות השמורות בביתנו עד היום. שמרנו מאז על קשר ידידותי ואיכפתי אחת לשניה עם מיפגשים באירועים משותפים .

אני זוכרת את היום שהגעתי בדחילו ורחימו לנחם אותה אחרי שאסף נהרג. אני חסרת מילים באופן מוחלט ורונה מכניסה אותי אל תוך המעגל שמקיף אותה, שואלת ומתעניינת בי, בבנות ובמשפחתי החדשה.

כשאני מספרת בחצי פה שאובחנתי עם סרטן השד ושאני אחרי ניתוח, רונה מיד אומרת שהיא רוצה שאבוא אליה והיא תטפל בי, תחזק אותי בהתמודדות הפיזית והנפשית. שוב נדהמתי איך בתוך הכאב הבלתי נתפס רונה ראתה אותי ואת האפשרות שלה לעזור לי.

שמרנו על קשר במשך כל השנים, וכל פעם שראיתי מקומות המזכירים ומנציחים את אילן ואסף, צילמתי ושלחתי לרונה, עם שיתוף מהחוויה האישית או המשפחתית, כפי שעשיתי בחג הסוכות אחרי הביקור המשפחתי במרכז המבקרים על שפת מכתש רמון.

בזכות חברנו האהוב והמשותף הרב שי פירון, דיברנו ונפגשנו בשנים האחרונות בתדירות גבוהה יותר, כשבכל מפגש או שיחה שמעתי מרונה על עוד פעולה שלה להאיר את החברה הישראלית. הפרויקט האחרון שרונה שיתפה אותי היה הקמת 'בית אסף', בית קבע למכינה הקדם צבאית 'אחד משלנו' מיישוב מצפה אילן.

המכינה שמיועדת לנוער מהפריפריה החברתית חרטה על דגלה להעניק הזדמנות שווה לנוער שזקוק לכך. רונה ראתה בזה המשכיות לאסף שלימד את כולם לחלום ולעבוד קשה כדי להגשים את החלום.

אור גדול של נתינה – האור של רונה כבה היום, והשאיר את כולנו עם הידיעה הברורה שעלינו לעבוד קשה יותר כדי להשפיע מהאור שלה שחדר לתוכנו על הסביבה כולה.