לפיד הכשיל את הסדרת גיוס החרדים

יאיר לפיד טען עד לא מכבר שחוק הגיוס הוא טוב, ושיש עתיד לא תשחק בפוליטיקה. כעת הוא מנסה לעשות הון פוליטי מאי גיוס חרדים • פרשנות

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , י"ז בטבת תשע"ט

התנהלות יאיר לפיד בסוגיית חוק הגיוס מזכה אותו ללא ספק באליפות הארץ בהחלקה אמנותית על משטחי צביעות, ביצירתיות קומבינטורית ובזגזוג רקדני לטינו־אמריקני.

מפי יאיר לפיד שמענו שחוק הגיוס הוא טוב, שיש עתיד לא תשחק בפוליטיקה כשמדובר בחוק ערכי־ציוני מהמעלה הראשונה. לדבריו, צה"ל חתום על החוק, והצבעה נגדו היא בגדר אי אמון ברמטכ"ל. 

לפני שהחוק עלה בקריאה הראשונה הבהיר לפיד: "אנחנו נצביע בעד. ש"ס ויהדות התורה יצביעו נגד. הם יצביעו נגד כי הם יודעים שהחוק הזה יביא לכך שיותר חרדים יתגייסו ויותר חרדים ייצאו לעבודה". הוא התפאר שהחוק בא לעולם בזכות מפלגתו. באותה הזדמנות לפיד תקף את המחנה ציוני על סירובו לתמוך בחוק וטען שהם משחקים באופן מביך בנושא חשוב ועקרוני. 

אביגדור ליברמן, כשהיה שר ביטחון, הסביר שחוק הגיוס איננו פוליטי: "זה חוק מאוזן, ממלכתי, מי שניסח אותו אלה אנשי מקצוע, ללא מעורבות פוליטית". 

הון פוליטי מגוחך

סוגיית גיוס החרדים מלווה את החברה הישראלית מיום הקמת המדינה. דוד בן־גוריון, בין שמשיקולים ערכיים כגון הצורך לשקם את עולם התורה שאבד בימי השואה, ובין שמשיקולים פוליטיים, כדי לקבל את תמיכת המפלגות החרדיות - אפשר את הפטור. ברבות השנים ובריבוי הילודה המבורכת, מספר מקבלי הפטור התעצם. ערכים ופוליטיקה עורבבו יחדיו. ניסיונות חקיקה כשלו והבג"ץ, בשם השוויון בנטל, לא מנע את הסדרת הנושא.

למרות הפטורים, צעירים חרדים מתגייסים לצבא ומשתלבים בשוק העבודה. רק בימים אלה ביכינו את לכתם של לוחמים מגדוד נצח יהודה, שרבים מחייליו משתייכים לציבור החרדי. חוק הגיוס היה תורם להמשך התהליך המבורך של גיוס חרדים.

בחוק הגיוס שעבר בקריאה ראשונה, נוצרה בפעם הראשונה אפשרות ריאלית להסדיר בחקיקה ראשית את סוגיית גיוס החרדים, למרות התנגדות ח"כים מהסיעות החרדיות. יאיר לפיד הכשיל במצח נחושה את ההסדרה האפשרית.

יאיר לפיד, על פי מורשת אבותיו, מנסה לעשות הון פוליטי מאי גיוס חרדים. אלא שהציבור הישראלי כבר לפני שנים הבין שמדובר במניפולציות ובקומבינות. הסירוב לתמוך בחוק הגיוס הוא ההוכחה המובהקת ביותר לכך. כמו כן, אישור החוק היה מונע את הצורך ללכת לבחירות בתוך מציאות ביטחונית מורכבת.

הצעתי ליאיר לפיד ולחבריו בשמאל לא למהר לתפור חליפות. רוב אזרחי ישראל יעדיפו בבחירות מנהיגים שאינם חובבנים וחסרי חוט שדרה אידיאולוגי אשר פועלים על פי שבשבת מזדמנת, ולא לאור ערכים וחזון.

באדיבות "ישראל היום"