בצלאל – הצל את הספינה!

הציונות הדתית נותרה עם סיעה אפורה, חסרת מנהיג היכול להוביל אופוזיציה לנפתלי בנט

ד"ר הדר ליפשיץ , כ"ג בטבת תשע"ט

ד"ר הדר ליפשיץ
ד"ר הדר ליפשיץ
יח"צ

אדם חי לו את חייו. רועה צאן במדין. מציאות חייו משתנה במהירות, על כתפיו מוטלת משימת ההנהגה. בשבת קראנו את פרשת 'שמות', ובמוצאי שבת נזכרתי בסיפורו של האדם אשר נדרש לצאת ולהוביל. נפתלי בנט גרף את כל קלפי הציונות הדתית לפני שש שנים.

הכריזמה, הדיבורים חוצבי הלהבות והיומרנות שבו צעירים וזקנים. הנה, אמרו בלבם, עד אנה נלך לאטנו, כמי השילוח. נאמנים לדרכנו, אך שקטים וצנועים. משוש את נפתלי בנט הדובר גבוהה-גבוהה, על האידיאולוגיה הקלאסית. מאז אריאל שרון לא קם בהתנחלויות נערץ כנפתלי בנט.

לא אצל כולם. ראוי להזכיר את המסתייג העיקרי, הרב צבי ישראל טאו שליט"א. "הוא לא עבר על פתחי תורה" זיהה נכונה הרב הזקן. והוא צדק. נער הייתי ומתקרב לחצי ימיי. בגידה אידיאולוגית ופוליטית, ציניות בוטה ותפנית חדה כפי שעשה נפתלי בנט לחברי מפלגתו, טרם נראתה בישראל.

כמו בכריזמה צועד נפתלי בנט בעקבותיו של אריאל שרון גם בהשלכת מפלגתו. אולם, בעוד שרון הציג דגל אידיאולוגי חדש בשמו נטש את חייליו, בנט אפילו לא הציע תירוץ קלוש. בברכת חברים הודה לנאמניו. 'עשיתם את העבודה, תישארו עם התורה'. אני אלך להרפתקה הפוליטית הבאה. השתמש וזרק.

הציונות הדתית אשר הפקירה בידיו של בנט את המנהיגות, והסכינה לסגנונו המתלהם, נותרה עם הקדירה השרופה מתעלולי המנהיג הנוטש. חברי 'הבית היהודי' פעלו בצלו, נתנו לו לקחת את הקרדיטים על מעשיהם, ולהלהיב את הבוחרים. כישלונו הפוליטי בבחירות האחרונות, כאשר הרשימה איבדה שליש מכוחה, לא פקח את עיניהם. איש לא קרא על בנט תגר לאחר כישלונו. הסיבה פשוטה.

הציונות הדתית נותרה עם סיעה אפורה, חסרת מנהיג היכול להוביל אופוזיציה לנפתלי בנט. תפקודו כשר החינוך, לא דתי ולא לאומי, עוד ילובן עד הבחירות. אך כל הוותיקים היו אנשי עשייה נטולי מנהיגות, בוודאי בעידן המדיה החדשה. בנט נותר מנהיג יחיד.

כמעט. בקדנציה הנוכחית הלך וצמח מנהיג. בצלאל סמוטריץ'.  היחיד מפליטי חורבן הציונות הדתית בידי בנט, המסוגל להוביל מאבק תקיף ונחוש מולו. לחשוף את מערומיו מול הציבור הרחב. לרסק את ההרפתקה המסוכנת שלו, ולהשיב את הציונות הדתית לאיתנה. כעת הוא ניצב מול אתגר כפול, מבית ומחוץ. אין ספק כי בצלאל הוא האדם המתאים לצאת להסתערות החוצה, לחשוף את הדחליל אשר הוליך שולל את חבריו, נפתלי בנט. להראות לציבור הבוחרים כי לא כהתה עינה ולא נס ליחה של הציונות הדתית.

אתגרו המשמעותי נמצא מבית. בצלאל ייצג את האגף ה'ימני' ביותר, הן מבחינה מדינית והן מבחינה דתית. עליו לשכנע כי הוא מסוגל להכיל ולייצג את כל קשת הנהגת הציונות הדתית, כי דווקא הוא מסוגל להביא לאחדות מלאה בין 'תקומה' ל'בית היהודי' בלא לחנוק את הזרם המרכזי בציונות הדתית. להוביל ביטוי מגוון של הזרמים השונים בציונות הדתית, מיהודית שילת ועד מלכה פיוטורקובסקי,  מהרב חיים אמסלם ועד אלי ישי, מפרופ' אשר כהן ועד משה הגר. 

בצלאל דומה לבנט בכריזמה ובלהט, אך בשונה מהמנהיג שהכזיב, הוא גדל על אדני הציונות הדתית. בנט וסמוטריץ' היו הדוברים הרהוטים של הציונות הדתית בכנסת האחרונה. בצלאל יכול להפיח רוח קרב בספינה, אך האם יצליח לאחד כל חלקיה? בהצלחתו תלויה לא רק הציונות הדתית, אלא גם שלטונו של בנימין נתניהו. בנט מתדרך כי בכוונתו להתאחד לאחר הבחירות למו"מ משותף מול בנימין נתניהו. הניסיון מלמד כי בנט העדיף את יאיר לפיד על בנימין נתניהו. אך לא רק הניסיון.

בנט כבר הודיע כי לאחר הגשת כתב האישום הצפוי כנגד נתניהו, הוא איננו מבטיח כי יתמוך בו. יאיר לפיד, בוגי יעלון ובני גנץ צופים בתקווה במהלכיו המניפולטיביים של בנט כנגד נתניהו. האמביציה הבלתי מרוסנת הרסה את מפלגתו ומאיימת על המחנה הלאומי כולו. בצלאל, הצל את הספינה!