ככה לא נראה צונאמי מדיני

שר החוץ בנימין נתניהו מפריך את נבואת הצונאמי של אהוד ברק, ורותם את מדינות דרום אמריקה לעגלה המדינית של ישראל

מנחם רהט , כ"ו בטבת תשע"ט

מנחם רהט
מנחם רהט
צילום: עצמי

1.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקיים השבוע ביקור מדיני מוצלח להפליא בברזיל, הגדולה במדינות דרום אמריקה, הוכיח שוב שאביו פרופ' בנציון נתניהו צדק.

האב הישיש נשאל אי שם בשלהי המאה שעברה, אם בנו ביבי, שהתמודד אז על הנהגת המדינה, מסוגל לשמש ראש ממשלה, והשיב: "הוא יהיה שר חוץ מצויין". הביקור המוצלח הוכיח שהאב נתניהו צדק. בתקופת היותו שר החוץ, לא רק שלא התגשמה נבואת הזעם של אהוד ברק בדבר צונאמי מדיני שבפתח, אלא התברר שבתקופתו הפכנו לילד הכי רצוי בכיתה. כולם רוצים בקירבתו.

    זהו ביקורו השני של נתניהו בדרום אמריקה. אך לפני 15 חודש ביקר בארגנטינה, בקולומביה ובמקסיקו, ונתקבל בזרי דפנה ובכבוד מלכים. אבל עלתה על כולנה ברזיל הענקית, המונה 210 מיליון. הנשיא הנכנס בולסונארו, שלכבוד טקס השבעתו הגיע נתניהו לברזיל, העניק לאורחו את עיטור הכבוד הלאומי הגבוה ביותר.

הדואר הברזילאי יצא מגידרו והנפיק בול מיוחד הנושא את דיוקנו של נתניהו ועליו המספר 70 לציון שנות המדינה, וכתובת עברית: 'מזל טוב'. בולסונארו, חסיד גדול של תעשיית ההייטק הישראלית, החקלאות ההייטקית, הישגי התפלת מי ים, והיכולות הביטחוניות של ישראל, הבטיח לקיים בישראל את ביקורו הראשון מחוץ לברזיל, ולא פסל אפשרות העברת השגרירות לירושלים.  

2.

לא צריך להיות מומחה אקדמי לענייני דרום אמריקה, כדי לחוש בביקור ביבשת, במעמדה האיתן והמכובד של ישראל בקרב האוכלוסיה הנוצרית ברובה. כשביקרנו בארבע מדינות ביבשת אך לפני שבועיים, נוכחנו כי האיש ברחוב אוהד מאוד את מדינת ישראל, מתעניין בפלא הישראלי ומתייחס בהערכה לישראלים שבהם הוא פוגש.

גם הקהילות היהודיות חיות ברווחה ובביטחון (לרבות ביטחון מפני פיגועים שמספקות הרשויות). בלימה בירת פרו למשל, בה חיים פחות מ-3,000 יהודים, קיים מרכז יהודי פעיל, ובו שני בתי כנסת, ופעילויות יהודיות מגוונות. בסאן פאולו, ברזיל, דוברים הבאסטונרים בשווקים עברית סבירה, לכבוד המטיילים מישראל.

3.

הנוכחות היהודית הבולטת ביותר, הינה בבירת ארגנטינה בואנוס איירס, בה שוכנת הקהילה היהודית הגדולה ביותר ביבשת: כ-200,000 נפש. בעיר הענקית שבה אירעו למרבה הצער שני פיגועי דמים מחרידים, קיימת נוכחות יהודית גלויה, גאה, אפילו מתריסה. המדינה מכירה בנוכחות היהודית ואף מכבדת אותה בדרכים שונות.

בפארק אחד בעיר הוצב פסל לזכרה של אנה פרנק ז"ל, ובפארק מפואר אחר פסל עם דיוקנו של סופר האידיש המופלא שלום עליכם, בחברת פסליהם של גדולי עולם התרבות והמדע. ברחובות השכונה היהודית נראים לא מעט יהודים שציציות משתלשלות מחגורתם, לראשיהם כיפה גלויה (ללא הסתרתה בכובע), ושפתם עברית ואידיש. בכניסה לחנויות רבות מתנוסס שילוט עם שמות וסממנים יהודיים מובהקים. סוג של שטייטעל.

בימי חנוכה פוזרו עשרות חנוכיות ענק נוסח חב"ד, בפארקים, בקניונים ובמרחבים ציבוריים, עם כתובת ספרדית: 'חנוכה שמח'. מי שהתהלך בחוצות בערבים, הבחין בחנוכיות רבות מאירות בחלונות הבתים, ממש כבערי מדינת ישראל.

4.

הקניון מרכזי בבואנוס איירס, הוא היחיד בעולם (מחוץ לישראל) שפועלת בו מזללת מקדונלד'ס כשרה, ובו פועלת משגיחה מקומית, יהודיה, קפדנית מאין כמוה. לצידה נמכרים אמפנאדס (כיסוני בצק במילוי בשר או תפוחי אדמה), וגם גלידות חלביות ופרווה, והכל בהכשר מהודר. תאוות הבשרים הארגנטינאית לא פוסחת כמובן על יהודי המקום, שמתחזקים לא מעט מסעדות בשרים כשרות, שמציעות את מיטב מעדני הבשר הארגנטיני, כשרים למהדרין: אסאדו, צ'וריסוס, מטמברה ועוד. כשביקרנו באחת מהן היא היkתה גדושה ביהודים מקומיים, שנהנו מן הסעודה הכשרה.  

גם בצ'ילה קיימת קהילה יהודית, 30,000 איש החיים בבירה סנטיאגו, אך שאר הצ'יליאנים שברחבי המדינה המתויירת הזו, מכירים בעיקר את המוצ'ליארוס (התרמילאים) הישראלים. דווקא בדרום צ'ילה, בחבל המתוייר פטגוניה, בואכה הקוטב הדרומי, קלטנו הערה אנטישמית אחת ויחידה ביבשת. יש מי שאומר שם, שהמוני התרמילאים הישראלים אינם באמת כאלה, אלא קציני צה"ל מוסווים, שעוסקים במיפוי פטגוניה, כדי לעשותה מרחב הישרדות, הכי רחוק מהארץ, במקרה של מתקפת גרעין על ישראל. "אתם הישראלים מסוגלים לכל", אומרים בפטגוניה, ומתכוונים לכך ברצינות.

5.

בכל המדינות הללו פורחת כיום אהדת ישראל, שנתפסת בעיניהם כפלא השמיני של העולם. ביקורו של נתניהו ביבשת רק חיזק את קירבתן לישראל. כך עובד שר חוץ מוצלח. אביו, ככלות הכל, צדק.