פוליטיקאים העבירו ל"מצב השתק"

לא מגיע לאזרחי ישראל להצביע פעם נוספת עבור דרך אחת ולקבל בהמשך את היפוכה. אין צער כמו זה שמקורו באשליה שהתבדתה.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , ד' בשבט תשע"ט

בהנחה שהסקרים המתפרסמים חדשות לבקרים אינם פייק סקרים כמו פייק חדשות ופייק פרשנות שכבר מוכרים היטב, מספר המנדטים הניתנים בהם כעת לבני גנץ ולאורלי לוי־אבקסיס מפתיע בעליל. 

אין לי מילה רעה להגיד על שניהם. כמו רבים, אינני מכיר אותם מעבר לחזותם כפי שהשתקפה בטלוויזיה. עם זאת, יש לי תמיהה על ישראלים שמוכנים לבחור במועמדים שאיש אינו יודע דבר על דעותיהם, על רעיונותיהם ועל יעדיהם המדיניים. מועמדים שמעבר לסיסמאות כלליות על שלום, פלשתינים וצדק חברתי - לא אמרו דבר. מוזר שיש ישראלים שישקיעו יותר מאמצים ומשאבים לפני רכישת מכונית משומשת מאשר בהחלטה על הצבעה בבחירות בעלות משמעות קיומית. 

אם מדובר בשתיקה טקטית מצד מועמדים לבחירה, הרי חודשים ספורים לפני בחירות מדובר בטקטיקה פסולה.

הרב מנחם מנדל מקוצק (1859-1787), מהחריפים שבאדמו"רי החסידות, אמר ש"רק סוסים רצים באמצע הרחוב; בני אדם הולכים בימין או בשמאל הדרך". הוא לא העלה על דעתו שיבוא יום שבו מתמודדים בבחירות לכנסת ישראל לא יהיו בשום מקום - או, למצער, שאיש לא יודע היכן הם נמצאים, כאותם רחפנים שבמהירות יכולים לעבר ממקום למקום, מדעה לדעה וממפלגה למפלגה.

מדינת ישראל היא אתגר מלהיב ומסובך להפליא. נכון שלרוב הישראלים טוב והם מרוצים מהחיים באי של יציבות ועוצמה בלב אוקיינוס של בוקה ומבולקה. אולם אסור להירדם בשמירה ולהפקיד את עתיד ילדינו בידי נבחרים שדעותיהם עלומות. ליהודים אין מקצה שיפורים בהיסטוריה. העובדה שמועמדים זוכים לתארים חדשים, או מנסים לגבש דעה וממתינים להוראות היחצ"נים באשר למועד פרסומה, אינה מספיקה כדי להטיל עליהם את ההנהגה וההובלה.

המחזאי מולייר כתב: "קשה להבדיל בין טיפש שאינו אומר מילה לבין חכם שותק". כדי שהציבור יוכל להבדיל, אפשר לצפות שגנץ ולוי־אבקסיס יורידו בהקדם האפשרי את מעטה המסתורין ויגלו לציבור באיזה נתיב הם רוצים להוביל את המצביעים עבורם, למען האמינות, היושרה והאחריות. עד היום הם נמנעו מלעשות כן כדי לא לפגוע במאגר האלקטורלי שלהם. כל בר דעת מבין שאמירות ברורות יורידו אוטומטית בחצי את מספר המנדטים שהם מקבלים בסקרים. 

לא מגיע לאזרחי ישראל להצביע פעם נוספת עבור דרך אחת ולקבל בהמשך את היפוכה. אין צער כמו זה שמקורו באשליה שהתבדתה. אחד הפסוקים הקשים בספר בראשית הוא "ויהי בבוקר, והנה היא לאה". יעקב עבד קשה כדי לשאת את רחל לאישה. לפתע בבוקר הוא מבין "שעבדו" עליו ושהוא קיבל את לאה במקומה. המלצתי היא שלא לגלות בבוקר שהתקווה נגוזה ושהתחבולנות הפוליטית ניצחה.

באדיבות "ישראל היום"