המשימה של כוכבי

המשפטיזציה שהשתלטה לאחרונה על השיח הצבאי מסרסת את הלוחמים. המשימה של הרמטכ"ל החדש היא להחזיר את צה"ל לתפקידו המרכזי.

יהודה ולד , י"א בשבט תשע"ט

אתגרי הביטחון של מדינת ישראל רבים הם. עיקר כאב הראש של הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי יהיה בגבול הצפוני מול הנעשה בסוריה ובלבנון שליחיה של איראן, ובגבול הדרומי מול הטרור העזתי.

גם בגזרת יו"ש מתקפות הטרור לא פוסקות והצורך להחזיר את ההרתעה הישראלית והתמודדות ביטחונית שוטפת יעסיקו את הרמטכ"ל החדש מהדקה הראשונה בתפקידו.

הסרטון הקצר שפורסם השבוע בו הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ תיאר כיצד סיכן את חייהם של חיילי גולני במהלך המבצע בעזה כדי להמעיט פגיעה באויב מעיד כי לעיתים רוחות זרות נושבות במטה הכללי. הניצחון בקרב כערך עליון מאבד את מקומו לטובת מוסר מעוות ותפיסות תרבותיות שנויות במחלוקת. המשפטיזציה שהשתלטה לאחרונה על השיח הצבאי מסרסת את הלוחמים ויכולת העמידה במשימה נפגמת.

בתקופת כהונתו של גדי איזנקוט- שראוי כמובן למלוא הערכה והתודה על שנים רבות של שירות בצה"ל ועל פעולות רבות וחשובות למען בטחון המדינה כרמטכ"ל - המצב אף החמיר ונפתחה מערכה נוספת שמערערת בצורה משמעותית מאוד את חוסנו של צה''ל.

ירית הפתיחה הייתה בהחלטת איזנקוט לסגור את ענף תודעה יהודית ברבנות הצבאית, ענף אותו בנה הרבצ"ר אביחי רונצקי שמטרתו הייתה החדרת רוח לחימה וציונות בקרב חיילי צה"ל. ענף זה היה לרועץ בעיני ארגוני שמאל קיצוני שהעדיפו שהרבנות תעסוק בכשרות ומזוזות ופחות תחזק את רוחם של חיילי צה''ל.

פקודת השירות המשותף שהגדירה מחדש את האפשרות של חיילים דתיים לשמור על אמונתם בצבא הצליחה לגרום לכל רבני הציונות הדתית מקצה לקצה ליישר קו עם אמירה ברורה כנגדה. איזנקוט גם נגרר לעיסוק בגילוח זקנים של חיילים דתיים , שלטים המורים על שמירת כשרות ושבת במטבח הצבאי ועוד. סוגיות שהיו תמיד בהסכמה הפכו משום מה להיות כותרות ראשיות בעיתונים.

הקמפיין האגרסיבי שנוהל על ידי דובר צה"ל לפתיחת תפקידי לחימה רבים ככל האפשר לשרות נשים ,גיוס בנות דתיות וזכויות חיילים להט''בים הכניס את צה"ל לעין הסערה הציבורית.

הצבא שתפקידו לעסוק בניצחון במלחמה מול אויבינו נכנס לקרב תרבותי בחברה הישראלית. אותה אחדות מיוחדת שקיימת בין לוחמים , דתיים וחילונים, ימניים ושמאלנים המסתערים כתף אל כתף בקרב, וישנים מיטה ליד מיטה באוהל הסיירים באימונים – נסדקה.

אין תפקידו של הצבא לכפות את ערכים על חייליו. אין תפקידו לחנך מחדש חייל דתי לליברליות ופתיחות ולא חייל חילוני לשמירת מסורת ודת. מה שמשרת את הלחימה ותורם לשיפור המבצעיות -כן. כל מה שבא להכניס אג'נדות תרבותיות שנויות במחלוקת – לא.

המשימה של הרמטכ"ל החדש אביב כוכבי היא להחזיר את צה"ל לתפקידו המרכזי. לסגור את הדלת בפני ארגוני השמאל הקיצוני המנסים לחנך מחדש את קציניו, להחזיר את מעמדה של הרבנות הצבאית למקומה כמחזקת את רוח הלחימה והאמונה בצדקת הדרך של חייליו. להפסיק את הניסיונות בשילוב לוחמות על חשבון פגיעה ברמת המבצעיות ולעדכן את דובר צה''ל שהוא לא קמפיינר של ארגוני הנשים.

הצלחת כוכבי במשימה זו לבטח תסייע גם בהתמודדות עם האתגרים הביטחוניים מול אויבינו. רוח הלחימה תשוב אל חיילינו, הקונצנזוס בחברה הישראלית והאחדות סביב צה"ל תשוב כימים עברו. תודעת ההכרעה והחתירה לניצחון יחזרו להיות ערכים מובילים.

צה''ל יהיה חזק יותר, מדינת ישראל תהיה חזקה יותר. אביב- בהצלחה!