הכי טוב לימין

במצב הנוכחי יש דרך להפוך את הבלגן לסדר פוליטי חדש שיגדיל את הימין!

אסף פאסי , י"ג בשבט תשע"ט

דעות אסף פאסי
אסף פאסי
צילום: אודי זיטיאת

כמו רבים, אני מחפש את עצמי פוליטית בשבועות האחרונים, מאז ההחלטה של בנט לעזוב את הבית.

בתוך כל הבלגן ניסיתי לעצור לרגע ולשאול כיצד נוכל בוודאות (ככל האפשר) לשמור את המנדטים בימין. אני מעלה את הדברים כרעיונות אפשריים בידיעה שחלקם כבר נבדקו ולמיטב ידיעתי לא נשללו.

ההבדלים הפוליטיים בתוך הציונות הדתית ותומכיה אינם עצומים. הם עומדים בעיקר על דרכי תגובה אך היום רוב המוגדרים "ציונות דתית" נמצאים בימין.

מאידך, ההבדלים הדתיים, נהיו עצומים. היום, נכנסים לתוך הגדרת ה"ציונות הדתית" אנשים המקפידים על קלה כבחמורה לצד מחללי שבת מעת לעת. כאשר מנתחים מה חשוב לציבור הזה גם הסוגיה הזו צריכה להיכנס לחשבון.

ממה שנראה כעת מפלגת "הבית היהודי" ללא שותפים לא תעבור את אחוז החסימה. אני כותב את הדברים בצער אך בפיכחון ובייחוד לאחר השבועות האחרונים ומה שקורה במפלגה. 

הצטרפות של מפלגות "הבית היהודי" ו"תקומה" של סמוטריץ אמנם תפתור את בעיית אחוז החסימה אך השאלה היכן תמוקם מפלגת "עוצמה לישראל" במצב זה גדולה מאוד.

מחד כניסתה של "עוצמה" למפלגה מאוחדת תגרום להמון בוחרים פוטנציאלים לברוח מהאיחוד המסתמן. מצב כזה הוא הטוב ביותר עבור בנט והימין החדש. חיבור שכזה אם יקרה, יצרף אנשים רבים דרך "עוצמה" אך ככל הנראה יוציא מספר אנשים דומה מהמפלגה המאוחדת. כאלה שיחפשו את דרכם וייתכן שבסוף יבחרו להצטרף לבנט או לליכוד אבל לא רק.

יהיו גם כאלה שבמצב כזה יחברו ללפיד, לכחלון או ינסו את מזלם באחת המפלגות החדשות שצצו לאחרונה. כך תעמוד המפלגה המאוחדת על 5-6 מנדטים, ומפלגתו של בנט ככל הנראה על מספר דומה.

המצב הזה נותן אמנם יחד בין 10 ל12 מנדטים אך זה רק בסוגיות הקשורות לימין. בכל הקשור למאבקים של דת ומדינה, של שכר לימוד בישיבות תיכוניות ושל פני החברה הישראלית המנדטים של בנט לא נספרים הפעם. בזה הוא כבר לא שותף.

אם "עוצמה לישראל" לא יחברו לשותפות של "הבית" ו"תקומה", יביאו שתי המפלגות יחד כ-5-6 מנדטים. בצירוף של "יחד", אם יהיה, יוכלו שתי המפלגות לגדול בעוד מנדט או שניים אך שני מנדטים של "עוצמה" ילכו לפח. שוב.

החיבור הטוב ביותר לימין, בעיני, יהיה אם "הבית היהודי" יצטרפו כמפלגה ל"ליכוד". לא מדובר על התערות במפלגה אלא חבירת של שתי מפלגות- בדיוק כפי שהצטרפה לבני למפלגת העבודה וכמו שהצטרף ליברמן לליכוד. צירוף שכזה, בד"כ, לא תורם. אך נראה לי שבמקרה זה הוא הטוב ביותר לימין. ואסביר.

ל"בית היהודי" לבדה יש ככל הנראה כשלושה מנדטים. מאה אלף איש שמבחינתם יש חשיבות עצומה לדאגה היום יומית לציונות הדתית. ביניהם גם מבוגרים רבים שהצביעו מאז ומעולם למפלגה. הם רוצים את "הבית היהודי", היו מוכנים לבלוע את "תקומה" וישמחו לשותפות עם "יחד", אך את בן ארי ומרזל יתקשו לקבל.

לו יכנסו ל"ליכוד" כמפלגה (שאף יכולה להתפרק מהליכוד ביום שאחרי הבחירות) יביאו עימם בוחרים אמיתיים ויוכלו לקבל גם תפקידים בממשלה העתידית. ל"ליכוד" זה טוב כי זה יגדיל אותו וישאיר מנדטים בימין. ל"בית היהודי" זה טוב כי זה ישמור עליהם כמפלגה עצמאית. לבנימין נתניהו זה טוב כי הוא מחדש את הברית הישנה עם הציונות הדתית ומוסיף לעצמו תמיכה בימים קשים. וגם על הדרך עושה משהו שבנט לא מעוניין שיקרה.

במצב כזה סמוטריץ יכול להנהיג גוש ימין דתי מובהק. יחד עם אלי ישי וחברי עוצמה לישראל הם יכולים להביא קהלים חדשים, גבעוניים יותר, מסורתיים יותר ואפילו ספרדיים וש"סניקיים שלא היו מצביעים למפלגה שקשורה לבית היהודי.

במצב כזה הבית היהודי עומד על כ-3 מנדטים כמפלגה בתוך הליכוד, המפלגה המאוחדת של סמוטריץ ואלי ישי יכולה להביא גם 6-7 מנדטים (ואולי אף יותר), והימין החדש עם 5-6.

אני מודה שבכל הקשור ל"בית היהודי" דבריי נכתבים בחשש גדול. מדובר בברית אינטרסים בלבד ובייחוד בימים אלה שמצבו של נתניהו מעורער עקב מצבו המשפטי הדבר לא פשוט. אך בהסתכלות פנימה יש בברית אינטרסים זו בשורה שיכולה להפוך את עזיבתם של בנט ושקד להכפלת כח.

נראה שזו הדרך למספר המנדטים הגבוה ביותר שיהיה לימין. מצב בו חוברות קבוצות דומות ומרכיבות בריתות חדשות ישנות שיכולות להועיל לכולנו. מנדטים שבקונסטלציה אחרת עלולים ברובם להיעלם.