מינוי שופטים על פי יתרו

עינת קורמן , י"ח בשבט תשע"ט

פרשת נוה מאירה באור חדש את פרשת השבוע. בפרשתנו יתרו מייעץ למשה רבנו למנות שופטים ולא לשפוט את העם לבדו.

על פי אילו קריטריונים מתמנים השופטים לפי יתרו? "מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע..."

במעבר חד לוועדה למינוי שופטים, שעומדת ברקע פרשת נוה, אין לנו אלא להביט בקנאה בחיי המשפט שהיו בדור המדבר, ולקוות שבקרוב, ובזכות הרפורמות שמנהיגה שרת המשפטים איילת שקד, נדע לצאת ממדבר המשפט הישראלי.

שיטת מינוי השופטים בישראל באמצעות ועדה המורכבת מאנשי משפט ופוליטיקאים זקוקה לניעור רציני. חשוב להדגיש שאין בדברים הללו כדי להטיל ספק בעבודת הוועדה ואין בפרשת נוה כדי להשפיע על נקיות הכפיים של חברי הוועדה הממנים. אבל פרשת נוה מעלה לשיח הציבורי את הדיון על שיטת מינוי השופטים בישראל ועל עבודת הוועדה בכלל.

עד לפני כמה שנים, שיטת "חבר מביא חבר" היתה זו הנפוצה, במיוחד במינויים לבית המשפט העליון. לצד הקריטריונים שיתרו מציב למשה "אנשי אמת, שונאי בצע" יש להוסיף גם "מקושרים לאנשים הנכונים".  

עד שהגיעה השרה שקד למשרד המשפטים והחליטה שהקשרים לא מעידים על כישורים וצריך לגוון את השופטים כך שיהיו, ממש כמו שכתוב בפסוק: "מכל העם". לא עוד חבר מביא חבר אלא כל אדם שרואה את עצמו מתאים יכול להיבחר גם אם האג'נדה שלו היא שונה מכל קודמיו. כך התחילו להגיע לבתי המשפט שופטים שמרנים שמתווים קו אחר מזה שהיה נהוג בעשרים השנים האחרונות.

זו סנונית ראשונה לשינוי הנדרש במערכת, אבל שיטת המינוי עוד צריכה להשתנות. הרי מדובר בוועדה שארבעה מתוך תשעת חבריהם הם פוליטיקאים, אז בואו נשים את הקלפים על השולחן ונהפוך את תהליך המינוי לפוליטי באופן גלוי, הרי זה כבר נעשה במספר מדינות בעולם. ואם זה נשמע לכם קיצוני מדי, בואו ניקח צעד אחר אחורה ולפחות נהפוך את התהליך לשקוף יותר.

לפני כ- 10 שנים עתר הפורום המשפטי לבג"ץ בדרישה שהוועדה תנהל פרוטוקולים ותפרסמם לציבור. מאז ועד היום זה כבר חלק משגרת יומה של הוועדה. הצעדים הבאים הם חשיפת חומרי מרכז ההערכה של המועמדים לשפיטה למי שהשתתף במבדקים הללו, עריכת שימוע פומבי למועמדים לשפיטה, והוספת משקיפים לוועדה.

יש עוד הרבה מה לשפר במערכת המשפט, זה התחיל בדור המדבר, כדאי להשלים את המשימה.