החלטת היועמ"ש חפוזה ומסוכנת

הנזק שיכול להיגרם למדינת ישראל, לראש הממשלה, לליכוד ולימין, ייתכן שיהיה מעוות שלא יוכל לתקן.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , כ"ח בשבט תשע"ט

החקירות בתיקים הנוגעים להתנהלות ראש הממשלה מול התקשורת, שזכו מסיבות ידועות לגורמי החקירה למספרים עגולים 1000, 2000 ו־4000, נמשכות כבר כמה שנים.

אין ספק שמדובר בסוגיה מורכבת מהבחינה העובדתית ועוד יותר מההיבט המשפטי. למיטב ידיעתי, מערכת היחסים הקיימת, בין פוליטיקאים לאנשי תקשורת, מעולם לא נבדקה בהקשר פלילי.

לא צריך להיות מומחה למדעי המדינה כדי להבין איך המערכת הסימביוטית פועלת. כשמדובר בנתניהו מתקיימים כללים אחרים המכונים בלשון המשפטנים אכיפה בררנית. בררנות ייחודית, המבטאת שיתוף פעולה בין תקשורת עוינת, שמאל פוליטי ואולי גם משפטנים בעלי אמביציית יתר.

החקירות מתנהלות כבר כמה שנים, לא ברור לכן, מדוע יחפז היועץ המשפטי למסור את החלטתו, שמלבד כמה מודלפים בתקשורת איש לא יודע מה תהיה, זמן כה קצר לפני הבחירות. זריזות שלא תאפשר שימוע לפני הבחירות. קיום שימוע לאחר הבחירות יהיה חסר משמעות. ההסברים של היועץ מוכרים, קרי: הקדמת הבחירות. מסופקני אם הם משכנעים.

הנזק שיכול להיגרם למדינת ישראל, לראש הממשלה, לליכוד ולימין, ייתכן שיהיה מעוות שלא יוכל לתקן. ברור לכל שמעמדה המיוחד של ישראל בעולם מקורו ביכולות המיוחדות של נתניהו. לסכן את הישגי המדינה רק בגלל חיפזון לא מובן, תמוה בעליל. יש לי הערכה רבה ליועץ המשפטי, אולם קבלת החלטה לפני שימוע משמעותה מתן עדיפות לעמדת החוקרים והפרקליטים המלווים ששאיפתם להביא להעמדה לדין ולהרשעה, זו עבודתם ועל מימוש השאיפה המדינה הוציאה מיליונים רבים. מצער מאוד שלפני החלטה כה משמעותית לא מתאפשר להציג ליועץ המשפטי את תשובת ראש הממשלה באמצעות פרקליטיו. 

בסעיף 1 של הנחיות היועץ המשפטי לממשלה "מדיניות התביעה והאכיפה לפני בחירות לכנסת ולרשויות המקומיות", נאמר "מושכל יסוד הוא כי מערכת החוק אינה מעורבת בזירה הפוליטית". בסעיף 2 ד להנחיות נקבע שבהחלטה על הגשת כתב אישום בתקופת בחירות "הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת". כשמדובר בהגשת כתב אישום בעיצומה של מערכת בחירות מינימום הזהירות הנדרשת היא להחליט על ההגשה רק לאחר סיום הליך השימוע.

בכל מה שנוגע לבנימין נתניהו, מערכת אכיפת החוק שקועה עד צוואר בזירה הפוליטית. הלחץ על היועץ המשפטי חסר תקדים. מפעילי הלחץ מהתקשורת, הפוליטיקה והמשפט, לא עושים זאת מתוך דאגה לשלטון החוק או למערכת האכיפה, אלא מתוך תקווה ברורה ומובהקת שהחלטת היועץ המשפטי תשרת אותם פוליטית. לא ברור לכן מדוע היועץ המשפטי, מרצונו, הופך את עצמו לכלי שרת בידי אינטרסנטים פוליטיים.

מערכת אכיפת החוק בישראל מצויה בימים אלה בעיצומו של משבר עמוק. החלטת היועץ המשפטי על הגשת כתב אישום עלולה להפוך את כל מערכת הבחירות לדיון בשאלה אחת בלבד. האם במדינת ישראל מתקיים ניסיון לבצע הפיכה שלטונית תוך שימוש במערכת המשפט בשירות פוליטיקאים שהתייאשו מהיכולת לשכנע את הציבור בעמדות שלהם. 

לא יקרה שום נזק למערכת אכיפת החוק אם היועץ ישהה את החלטתו בחודש או חודשיים, יקיים שימוע ובכך יאפשר לקיים מערכת בחירות הוגנת. יש לנו מדינה אחת ומערכת משפט אחת ולא כדאי לסכן אותן בחיפזון מיותר. הסכנה מוחשית ומהותית. 

באדיבות "ישראל היום"