נבואה שמגשימה את עצמה

אהרן חלמיש , ל' בשבט תשע"ט

דעות החלטתי לבחור שלא לבחור. קלפי
החלטתי לבחור שלא לבחור. קלפי
צילום: עצמי

בימים טרופים אלה, רוויי סקרים ושקרים, כאשר גנרל אחרי גנרל מנסה לשכנע את הציבור שיש לו - ורק לו - כל התכונות והכשרונות המתאימים להנהיג את המדינה (ובמיוחד הענווה), אחת הטענות הנפוצות ביותר, המושמעות ללא הפסק מצד המפלגות המתיימרות לייצג את הימין, היא שכל מיני מפלגות קטנות יגרמו לאובדן הרבה קולות מהימין.

טענה זו לא מבוססת כלל ועיקר, מהסיבות האלה:

הקולות של מפלגות שאינן עוברות את אחוז החסימה מתחלקים בין כל המפלגות, כך שבאופן סטטיסטי הם יכולים להתווסף למפלגות הימין באותה מידה שיצטרפו למפלגות השמאל.

למפלגות המתיימרות לייצג את הימין אין רקורד מזהיר. הרי הליכוד בתמיכה כמעט מלאה של המפדל תמכו בנסיגה מסיני. המפדל דרשה הקמת ועדת חקירה אחרי פרשת סברה ושתילה. הליכוד בהנהגת שרון יזם וביצע את הריסת גוש קטיף. הליכוד בהנהגת נתניהו הרס את עמונה, מגרון, שכונת האולפנה, נתיב האבות, בתים בעפרה, ועוד הרבה בתים במאחזים קטנים, כאשר המפדל ישבה בממשלתו.

רוב מצביעי מפלגות כגון עוצמה וזהות לא יצביעו ממילא למפלגות אחרות, כך שאם לא יצביעו עבורן, לא יצביעו בכלל.

יש תופעה ידועה בפסיכולוגיה, כאשר מטופל מסרב לשנות את התנהגותו כי הוא מפחד מהבלתי ידוע ומעדיף להשאר עם הידוע, למרות שזה גרוע. תסמונת האשה המוכה. כך הרבה אנשים המעוניינים בממשלת ימין מצביעים שוב ושוב עבור הליכוד והמפדל, וחוזרים לבכות שוב ושוב כאשר הם מתאכזבים. איינשטיין אמר פעם שמי שעושה אותו דבר שוב ושוב ומצפה לקבל תוצאה שונה, הוא משוגע.

ומעל לכל, אנשים לא מצביעים בעד מפלגה קטנה בהנחה שלא תעבור את אחוז החסימה, ואחר כך מתפלאים שלא מספיק אנשים הצביעו בעדה. תופעה זו ידועה כנבואה שמגשימה את עצמה.


אילו המפלגות המתיימרות להיות ימניות היו נאמנות לקהל בוחריהן, במקום לעשות מעשה זמרי ולדרוש שכר פנחס, לא היה צורך במפלגות הנוספות.