חכמה פוליטית תכריע את הבחירות

צחי מגנאג'י , ב' באדר תשע"ט

דעות קלפי בחירות
קלפי בחירות
צילום: עצמי

הבחירות הקרובות הבאות עלינו לטובה, יוכרעו כנראה לא רק ע"י הצבעת רוב תושבי המדינה לימין או לשמאל אלא על חכמה פוליטית של איחודים והתפצלויות.

בגוש השמאל מרכז המצב פחות מסובך על פניו נראה שכל המפלגות בגוש יעברו את אחוז החסימה מי גדולה יותר ומי גדולה פחות, אבל הם מבינים שאחת הערובות מבחינתם להחליף את שלטון הימין בראשות נתניהו הם צריכים ליצור מסגרת מאוחדת כי השלם גדול מסך חלקיו ובצורה כזאת יגדילו את הסיכוי למפלגה אחת גדולה שיחד עם השמאל הקיצוני של מרץ והמפלגות הערביות יוכלו להפיל את שלטונו של נתניהו.

בגוש הימין העניין יותר מסובך. בעוד בשמאל כל מפלגה בפני עצמה, לפחות לפי הסקרים, עוברת את אחוז החסימה, הימין מחולק לתתי מפלגות שבסוף יביאו לכך שרוב המצביעים יצביעו לגוש הימין אבל המפלגות לא יעברו את אחוז החסימה.

הדמיון הגדול בין מפלגות הימין, הן בפן המדיני והן בפן הכלכלי, לכאורה מייתרים את כל המפלגות הקטנות והמתנדנדות.

בשנים האחרונות מפלגת הליכוד התייצבה כמפלגה ימנית המובילה הן בפן המדיני והן בפן הכלכלי, השינויים וההבדלים  בין אנשי הליכוד לאנשי המפלגות האחרות הם מינורים ונראה כי כל הסיבה לרסיסי המפלגות בימין הן כתוצאה ממערכת יחסים עכורה של אנשים.

הרי ברור שאם כחלון היה חוזר לליכוד, ביתו הטבעי, הוא כנראה היה מוצא את עצמו היום בעשירייה הראשונה בליכוד. גם בנט ושקד שלכאורה נקטו בקו תקיף לא שונים בהרבה מאחרים ברשימת הליכוד. וכמובן אביגדור ליברמן שהיה אדריכל הניצחונות של הליכוד בעבר, שמנסה עדיין לשמר את ציבור העולים מרוסיה בשבטיות שלו ,הגם שהם כבר הוטמעו יפה בחברה הישראלית.  

לצד אותן מפלגות ימין נמצאות גם המפלגות של הציבור הדתי לאומי, בראשן הבית היהודי ותקומה.

הגוש הזה עבר טלטלה עם נטישתם של שקד ובנט ברגע האחרון, אך נראה שעם מינויו של הרב רפי פרץ לעמוד בראש  מפלגת הבית היהודי חוזרת לחיים ועומדת על רגליה אבל עדיין התמונה שם נראית לא כל כך טובה.

הפיצול במפלגת המפד"ל לפני שנים שהביא להקמתה של תקומה נבע כי היה ציבור שחשב שהמפד"ל לא מספיק ימנית מאז כבר זרמו הרבה מים ונראה שהיום אין כל הבדל בין עקרונות הבית היהודי ותקומה. טוב היה לו המפלגות הללו היו מאחדות את עצמן למפלגה אחת דבר שלצערי לא קרה.

מלבד הנושא המדיני, המפלגות הציוניות דתיות נושאות על כתפן סוגיות חשובות של דת ומדינה, זהותה היהודית של המדינה ואחריות על מוסדות החינוך של הציונות הדתית כרגע כל הנושאים הללו עומדים בסכנה.

לפי איך שהדברים מונחים כרגע נראה כי המפלגות נמצאות במו"מ קצת תקוע, חשוב שראשי המפלגות יבינו שעם ישראל כולו נושא את עיניו אליהם מכיוון שהם יכריעו את הבחירות, הליכה לבד של כל מפלגה תביא לקריסת שלטון הימין להפקרת סוגיות הדת והמדינה לידיים חילוניות וחרדיות, להפקרת מוסד הרבנות הראשית ובתי הדין להשפעה חרדית בלבד, ולנפילת מוסדות החינוך הדתי, אף אחד לא ידאג לאינטרס האמיתי והנכון של המדינה שמוסדות הדת ינוהלו בדרך הציונית דתית.

מפלגת הבית היהודי הוותיקה שבין השניים פונה לכל אגפי הציונות הדתית כך עשתה היסטורית וכך תעשה גם עתה, עם העמדתו של הרב רפי פרץ בראשה היא גם פונה לציבור הקרוי "חרדלי" ולכאורה מייתרת את תקומה טוב יעשו אנשי תקומה אם יחברו לדרך על מנת שלא ייווצר מצב שהקולות יאבדו.

הציבור הדתי לא יסלח לבית היהודי ותקומה אם לא ישכילו לחבר כוחות לריצה משותפת, זה קרה כבר בעבר שהקולות הלכו לפח ורבין עלה לשלטון והביא עלינו את הסכמי אוסלו וזה יכול לקרוא גם הפעם.

גלו אחריות אל תפצלו רוצו ביחד ובקשו מהציבור את הכח להוביל מחנה ציוני דתי רחב המשפיע על המדינה כולו.

ולאחיי בני הציונות הדתית, במידה והאיחוד יקרה אין לכם סיבה ללכת לרעות בשדות זרים, עליכם לגלות אחריות הצבעה לבית היהודי היא הצבעה לגוש הימין עם ערך מוסף, עם ערך של זהות יהודית עם ערך של אחריות על החינוך הציוני דתי. הדבר הוא בנפשנו ובאחריותנו