למה נתניהו לא מיישם את עקרונותיו במלחמה נגד הטרור

אלכס סלסקי , ב' באדר תשע"ט

דעות נתניהו
נתניהו
באדיבות המצולם

ב-12 בספטמבר 2002, שנה ויום לאחר פיגועי 11 בספטמבר, בהם נהרגו כמעט שלושת אלפים איש, הוזמן ראש ממשלת ישראל לשעבר בנימין נתניהו לנאום בפני הקונגרס האמריקני.

בנאומו אמר נתניהו כי הפעלת הכוח היא הדבר החשוב ביותר במלחמה בטרור.

"כמו ששלושת העקרונות של הנדל"ן הם מיקום, מיקום, ומיקום", אמר נתניהו, "כך שלושת העקרונות של ניצחון במלחמה בטרור הם שלושת ה-"נ" - ניצחון, ניצחון, וניצחון".

נתניהו זכה למוניטין בינלאומי כבעל ניסיון בלהביס את הטרור מאז פרסום ספרו "מלחמה בטרור" , שיצא לאור בשנת 1995 לקראת הבחירות לראשות הממשלה בישראל ב1996, בהן ניצח, הרבה בזכות אותה גישת הפעלת הכוח שהציג.

מאז חזרתו לשלטון ב-2009, נורו אלפי רקטות לעבר ישראל וגרמו למאות פצועים.

בתחילת 2019, ספק אם חמאס נחלש. מנהיגיה קוראים בגלוי להשמדת ישראל ולרצח המוני של חפים מפשע, מתוך ידיעה שהם עצמם לא יהפכו למטרות. הם לא חשים מובסים.

אפילו שני העימותים עם חמאס תחת הנהגתו של נתניהו, "עמוד ענן" ו"חומת מגן", אף שהביאו לפגיעה בארגון הטרור בטווח הקצר, השיגו יתרון אסטרטגי מועט בלבד - שלא לדבר על השגת הרתעה ארוכת טווח.

לעומת זאת ממשלת ישראל אפשרה הכנסת עשרות מיליוני דולרים במזומן לכיסי החמאס משטחה של קטר. ישראל מפייסת את החמאס בזמן שיגור רקטות לעברנו וניסיונות לשבור את הגדר ולאפשר לאלפי מחבלים חמושים צמאי דם להגיע ליישובים ישראליים באזור הגבול של עזה. שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן כינה את התשלומים הקטרים לחמאס כ"תשלום דמי חסות (פרוטקשן)".

נשאלת השאלה האם ראש הממשלה יישם את המדיניות של שלושת ה"נ" בעשור האחרון של כהונותיו. האם בתקופה זו ישראל ניצחה במלחמותיה, במבצעיה או בסכסוכיה.

נתניהו הסביר שהיה צורך לדחות הפעלת כוח בעזה בגלל מבצע חשוב נגד חזבאללה. אך המבצע נגד חזבאללה התגלה כמבצע מוגבל שלא דרש גיוס כוח משמעותי כל כך שהיה בו הצורך לעכב מבצע בדרום.

כדי לנצח במלחמה או לסיים סכסוך, כפי שראינו לאורך ההיסטוריה, יש להבטיח כי האויב שלך מאבד רצון או אמצעים להמשיך להילחם. מצבו של החמאס רחוק מכך. החמאס מתפתה להמשיך במלחמת השמדה של רצח עם. המנהיג היחיד שמדבר עכשיו על ניצחון הוא איסמעיל הניה, שטען בנובמבר, לאחר הסכמתה של ישראל להפסקת האש המשפילה, ש"ההתנגדות השיגה ניצחון צבאי על הכובש הנתעב בתוך פחות משבוע".

עלינו לפתח ולהגשים את הרעיונות שנתניהו הציב בפני העולם ב -2002, בתחילתה של המלחמה בטרור. ישראל צריכה לשנות את יחסה לאויבינו וליישם כוח צבאי שיבטיח כי מתנגדינו ימהרו להעלות את דגל הכניעה הלבן.

הסכסוכים אינם נגמרים באמצעות ויתורים, סיוע כלכלי או פשרה. כל אלה יכולים להתרחש רק לאחר תבוסתו של היריב. אחרת הוא לומד שאפשר להמשיך ללחוץ ולקבל עוד. ראינו זאת לאורך כל ההיסטוריה.

אין לנו ממה לחשוש. במשך 2000 שנה סייענו למדינות רבות לנצח, הגיע זמן לנצח למען עצמינו. אנחנו גם צודקים וגם יכולים. זה נשמע ברור מאליו, אך זה לא קורה מספיק - לא בראשינו ולא במעשינו.