שגריר פולין (שוב) משקר

אם פינוקיו היה עובד בשגרירות פולין, אולי האף הארוך שלו היה יכול להיות גשר בין פולין לישראל.

מאיר בולקה , ג' באדר תשע"ט

מאיר בולקה
מאיר בולקה
צילום: ללא קרדיט

השבוע נתבשרנו כי שגריר פולין ערך סקר על יחסי ישראל לפולין. ממצאי הסקר הגיעו גם אלינו לארגון וגם אנחנו יודעים לקרוא בין השורות ולהבין את ממצאי הסקר.

בשיחה עם העיתונאים, אמר השגריר כי אין מפלגות או פוליטיקאים משמעותיים המחזיקים בעמדות אנטישמיות.

יתכן כי השגריר קצת טעה אחרת איך הוא יוכל להסביר את שר התרבות גלינסקי אשר נתן את חסותו לעניק תארי חסידי אומות עולם על ידי ארגון קיקיוני שאינו יד ושם, בחסות ממשלת פולין, לפולנים שסורבו על ידי יד ושם?

איך יכול שר התרבות להסביר את המימון שהוא מעביר לכומר ריידזק שנכתבו על אמרי השפר שלו נגד יהודים כמעט בכל דוח על אנטישמיות?

איך יוכל השגריר להסביר את מינויו של שר האינטרנט (יש תפקיד כזה בפולין) שכבר יצא לו שם של לא חובב יהודים?

איך יוכל השגריר להסביר את כל אמרי השפר של ראש הממשלה שלו מורבייצקי כשיצא החוק לאור ורק להזכיר את ההתקפה החזיתית מול העיתונאי רונן ברגמן? האם הוא עשה זאת מאהבת ישראל?

השגריר הביע את סלידתו מהמונח נאצי. אכן, הנאצים היו גרמנים אבל איך יוכל השגריר להסביר את פריחת התנועה הנאצית דוקא בפולין? אין חודש שאנו לא שומעים על כינוסים חשאיים שעורכים פולנים ניאו נאצים, העושים שימוש בסמלים נאציים ובמועל יד. זה קורה בפולין. ואם השגריר לא יודע, מוטב שיתחיל לקרוא עיתונים שאינם נתונים לשליטת הממשלה.

לאורך השנים האחרונות קיים עניין של מעורבות מדינות זרות בפוליטיקה במדינות ידידות. בדיווח בערוץ 7, טוענים אנשי השגרירות כי מדובר במהלך של ממשלת פולין כדי לחזק את הקשר של הציבור הישראלי וכדי להבהיר את עניין החקיקה.

מעשה זה הוא מעשה נפשע. כולנו יודעים את האמת וכולנו יודעים שאת ההסטוריה אי אפשר לשכתב. אנו לא ניתן יד לכך.

מרגע כינון הממשלה האחרונה בפולין, עושים בפולין כל שביכולתם כדי לנקות את עברם של פולנים רבים בשיתוף פעולה עם הגרמנים בשואה אלא שהממשלה אינה בוחלת בשום אמצעי כדי לשנות את דעת הציבור בישראל, הן על ידי קמפיינים שקריים, הן על ידי מעורבות בתוך החברה הישראלית. הדרך כדי להבין לליבו של הישראלי עוברת דרך תרבות השופינג. ישראלים אוהבים לקנות, והרבה.

אם תעצרו בשבוע הבא בגני התערוכה בתערוכת התיירות השנתית, אל תופתעו אם תווכחו לגלות שהביתן הפולני הוא הגדול מכולם. ממשלת פולין משקיעה מאות אלפי זלוטים בהבאת ישראלים לפולין אלא שנסיעות אלו אינן לצורך לימוד מורשת יהדות פולין או את ההסטוריה של השואה. מידי שבוע 35 מטוסים מלאים בישראלים עושים את דרכם כשרובם עושים את דרכם למרכזי הקניות המקבלים את הישראלים בקרירות פולנית ראויה.

כדי ללמוד את דעתו של הישראלי, הבינו בפולין שיש לערוך סקר. אלא שהסקר אינו מלבב כלל וכלל. אותנו הישראלים הסקר מציג כרפי דעה, כמי שפולין עוברת דרך כרטיס האשראי וכמובן שגם הדעה הרווחת בישראל היא בהתאם, אלא אם כן, הערימו הפולנים בסקר.

מהממצאים עולה, כי השאלות שנשאלו בקרב הנשאלים היה מלא ב"אי דיוקים" רבים, שאפשר אף לכנותם שקריים.

ראשית, אין ספק שאוכלוסיית מדינת ישראל מונה גם בני מיעוטים – ערבים אולם דעותיהם ידועות ללא ספק. בסקר השתתפו 130 דוברי ערבית שהיווי לשון המאזניים בסקר כאשר נשאלו שאלות בעלות אופי של הקונפליקט בין ישראל לפולין.

הדבר היה יכול להיות מאוזן אילו היו מודדים את נציגי הצד השני של האוכלוסיה – החרדים, שדעותיהם קרוב לוודאי ידועות שאינן כשל בערבים.

מכאן, שתוצאות הסקר אינן מאוזנות.

יחד עם זה, כמעט ולא תמצאו משלחות בני נוער לפולין בקרב בני במיעוטים הערבים, מה שגם מהווה גורם משפיע הן על דעת הקהל והן על הסקר עצמו. (הסקר היתה שאלה רלוונטית לעניין ביקור מישהו מבני המשפחה בפולין)

בקרב השאלות, עלו סתירות רבות בין השאלות לבין המציאות.

בסקר נשאלו שאלות הקשורות ליחסים הדיפלומטיים בין המדינות. לדוגמא השאלות "האם פולין מגנה בחריפות את ההתקפות על אזרחים ישראלים, כולל ירי הרקטות האחרון של חמאס, שכותרתו "מעשה טרור", או הטיעון "המאמצים להחרים את ישראל כמעט ואינם קיימים בפולין".

ממשלת פולין נוהגת כלפי ישראל בדו פרצופיות. מצד אחד, אכן ממשלת פולין וראשיה מידי פעם משמיעים תמיכה בישראל כאשר אנו עומדים בפני מתקפות טרור רצחני אולם אל לנו לשכוח כי פולין היתה תמיד עוד מאותן מדינות אשר הצביעו נגד מדינת ישראל באומות המאוחדות.

רק באירוע החגיגי באומות המאוחדות בכ"ט בנובמבר, התקבלו החלטות נגד מדינת ישראל ובין היתר נקבע כי לעם היהודי אין קשר לירושלים.

פולין, כמו שאר מדינות שונאי ישראל, הצביעו בעד ההחלטה כי לעם היהודי אין קשר לירושלים. הצבעה זו, לצד ההצהרות כי פולין אינה תומכת בהחרמת ישראל, מוכיחה כי פולין עושה שימוש דו משמעי בכל הקשור לעם היהודי וזיקתו לארץ ישראל.

להצהיר כי פולין אינה מחרימה את ישראל, לא יכול לעלות בקנה אחד כשאותה מדינה מחרימה את ישראל. אם כך איך הוא יכול להסביר את הרמת ידה של נציג פולין נגד מדינת ישראל ואזרחיה?

במסיבת העיתונאים אמר השגריר לערוץ 7 כי קיים חוסר מודעות של ישראלים ליחסם של פולין לישראל. יתכן שהוא צודק.

בסקר נטען כי " בפולין לא היו פיגועי טרור ומעטים מאוד אירועים אנטישמיים בשנים האחרונות. בתי כנסת ומרכזים קהילתיים יהודיים בטוחים ואינם דורשים הגנה משטרתית מיוחדת".

זה לא משנה מה חשב ציבור הנשאלים על השאלות או אם אני הייתי עורך את הסקר, יתכן מאוד שהייתי שואל "נכון או לא נכון".

די בעיון במה שמתחולל בשנים האחרונות בפולין כדי לגלות כי יהודים אינם חשים בטוחים בפולין וכי סקרים רבים שנערכו לאחרונה בפולין מגלים בצורה ברורה כי חלה התגברות משמעותית בשנאה כלפי יהודים.

רק ביום השואה הבינלאומי האחרון, פיוטר ריבק, מי ששוחרר מהכלא הפולני למרות ששרף בובה בדמות יהודי לפני מספר שנים, הפגין בהפגנה מלאת שנאה כלפי יהודים בשערי הכניסה למחנה האושוויץ.

רק בחנוכה האחרון ויתכן כי כבר הספקנו לשכוח, נזרקה אבן לחלון בית הכנסת בגדנסק בזמן תפילת ערבית של חנוכה.

וכל זאת, אינו ממעיט מאירועים אינסופיים של הריסת בתי עלמין או וונדליזם כנגד סמלים יהודים בפולין, במקרים שכמעט ואינם מדווחים.

בפולין אוהבים להתהדר בנתון מטעה ביותר כי בפולין ישנם הכי הרבה חסידי אומות עולם.

בסקר נשאלה השאלה הבאה:

"יש יותר מ -6,800 חסידי אומות העולם שהוכרו על ידי יד ושם, וזה יותר מכל מדינה אחרת. במהלך מלחמת העולם השנייה דיפלומטים פולנים זייפו דרכונים מדרום אמריקה כדי לסייע בהצלת אלפי יהודים."

ובכן, נתון זה גובל בבעייתיות וגם בשכתוב השואה.

בסך הכל הוכרו על ידי יד ושם רק 6863 חסידי אומות העולם פולנים. זה נכון שזה יותר אבל זה לא "הרבה יותר". זה גם נכון שזהו המספר הגדול ביותר בקרב מדינות העולם. אבל, אם נעשה חישוב פשוט של כמה חסידי אומות עולם היו בפולין מול 3.5 מיליון יהודים, הרי מדובר במספר שאם הייתי פולני, לא הייתי מתגאה בו, בשעה שהמדינה השניה אחרי פולין היא הולנד, שם הוכרו 5669 חסידי אומות עולם, כאשר אוכלוסיית היהודים בהולנד מנתה רק 150,000 איש. תעשו את החשבון לבד.

בסקר נשאלו שאלות מניפולטיביות נוספות הקשורות לזכרון השואה:

"בתקופת השואה היו גם פולנים קורבנות של דיכוי הנאצים, אף על פי שסבלם לא ניתן להשוות את הטרגדיה של העם היהודי".

"פולין נרתעת מקבלת אחריות מלאה לתפקיד שאזרחיה שיחקו בשואה".

ללא ספק, מדובר בשאלות מתוחכמות שנועדו למעשה לגרום לשכתוב ההסטוריה.

במסיבת העיתונאים, ציטטו העיתונאים את השגריר באומרו כי 72% הסכימו עם ההגדרה שגם פולנים היו קורבנות המשטר הנאצי.

לאורך השנים האחרונות, מאמצת פולין את נרטיב ה-"6 מיליון". הפולנים טוענים, כי למעשה בשואה נרצחו שישה מיליון פולנים. טיעון זה העושה שימוש בביטוי "שישה מיליון" הוא לא יותר מאשר שקר מוחלט. הפולנים טוענים כי הם היו קורבנות השואה שכן בשואה נרצחו 3.5 מיליון יהודים ועוד כשני מיליון פולנים כולל חיילי צבא פולין. אבל הפולנים אוהבים לשכוח כי ועידת ואנזה, שבה הוחלט על חיסול העם היהודי אשר היווה אבן היסוד למלחמת העולם השניה, לא כלל שום עם אחר כולל העם הפולני. אימוץ נרטיבים יהודיים כקורבנות השואה, הוא עוד כלי שרת לשכתוב ההסטוריה על ידי ממשלת פולין ושליחיה.

למרבה המזל, גם הנשאלים לא נפלו בפח והתוצאות מראות כי פולין טרם לקחה על עצמה אחריות מלאה לחלקם בשואה.

אז מה כן?

ובכן, יתכן ומדובר בשאלה קשה אבל אם נפשט את העניין, לדעתי הכי קל יהיה פשוט לא לשקר. האמת כבר ידועה. מעל ל70 שנה עברו ומכוני מחקר עצמאיים עסוקים מידי יום ביומו בחקר השואה. העובדות מדברות בעד עצמן.

יתכן מאוד אם הפולנים היו בסופו של דבר מודים כי התקופה היתה קשה לכל העמים וכי לצד מעשי גבורה הירואיים רבים, אירעו גם מקרים קשים שבגללם אלפי יהודים שילמו בחייהם תמורת קילו סוכר ויש להצטער על כך, לצד השבת הרכוש היהודי הגזול, ללא עיכובים והערמת קשיים, יתכן מאוד כי אז פולין תוכל להביט קדימה ולמצוא בישראל שותפה מדרך משותפת ומשגשגת. כי אנחנו כבר הפסדנו פעם אחת ואין לנו שום כוונה להפסיד פעם נוספת.