סכנת אובדן השלטון

כל איש ימין שיצביע ליברמן יעיד על עצמו כאוויל חסר דעה או סתם פתי חסר אופי שמושפע מהתלהמות נבובה.

חגי הוברמן , ד' באדר תשע"ט

דעות מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
צילום: עצמי

הסקר של 'חדשות 12' שפורסם במוצאי שבת, מגלה עובדה מפחידה: עשרה אחוז מקולות הבוחרים הולכים לפח. לפחות שני שליש מהם – ממפלגות הימין.

כל זאת, תולדת אחוז החסימה הגבוה, שהוביל לא אחר מאשר אביגדור ליברמן. תזכורת: בבחירות 2013 עמד אחוז החסימה על  שני אחוזים מכלל הקולות שנספרו.

לפני חמש שנים, מארס 2014, החליט אביגדור ליברמן, אז שר החוץ, שכדי למשול טוב יותר, יש לצמצם את מספר המפלגות בכנסת. "חוק המשילות" קראו לזה. ביוזמתו הועלה אחוז החסימה מ- 2% ל-3.25%.

המטרה הלא מוצהרת הייתה לנפות את בל"ד - הצלע החלשה מבין הסיעות המייצגות את החברה הערבית - אל מחוץ לכנסת. אם בדרך לשם יפגעו גם חד"ש ורע"מ-תע"ל, מה טוב. חלק מן הסקרים צפו לבל"ד 2 מנדטים. עד ל-2014 אחוז החסימה עמד על 2% מתוך סך הקולות הכשרים וב-2014 הכנסת הקפיצה את הרף בבת אחת ל-3.25%.

העלאת אחוז החסימה הביאה לתוצאה ההפוכה מזו שקיווה ליברמן. המהלך דחק את בל"ד, חד"ש, ורע"מ-תע"ל למזג את פעילותן לתוך רשימה אחת - "הרשימה המשותפת" וזאת על אף פערים אידיאולוגיים עמוקים בין הסיעות השונות. בכנסת היוצאת, הרשימה המשותפת, מפלגת הערבים, היתה השלישית בגודלה בכנסת.

אחוז החסימה הגבוה מאיים כי מספר מפלגות עלולות לא לעבור את אחוז החסימה, בהן הבית היהודי, האיחוד הלאומי, עוצמה לישראל, אלי ישי – ואולי אפילו ישראל-ביתנו.

אם השמאל יזכה בבחירות בגלל מפלגות ימין שלא עברו את אחוז החסימה - הכפיים לליברמן. כל איש ימין שיצביע ליברמן יעיד על עצמו כאוויל חסר דעה או סתם פתי חסר אופי שמושפע מהתלהמות נבובה.

הצדק ההיסטורי יתקיים אם ליברמן בעצמו לא יעבור את אחוז החסימה. כאמור, הוא לא רחוק מכך.