יום הולדת עצוב

יו"ר האופוזיציה ח"כ שמעון פרס, יחגוג השבוע את יום הולדתו השמונים. לכאורה מדובר באירוע פרטי שלא צריך לעניין את עם ישראל בתקופה קשה זו, אולם לא כך הם פני הדברים.

עו"ד יוסי פוקס , כ"ב באלול תשס"ג

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: יח"צ
יו"ר האופוזיציה ח"כ שמעון פרס, יחגוג השבוע את יום הולדתו השמונים. לכאורה מדובר באירוע פרטי שלא צריך לעניין את עם ישראל בתקופה קשה זו, אולם לא כך הם פני הדברים.

אין זה סוד כי שמעון פרס הוא האיש שיזם, תכנן וסייע בהוצאה לפועל של הסכמי "אוסלו" אשר הובילו את מדינת ישראל לקטסטרופה ביטחונית אשר לא היה כדוגמתה מקום המדינה.

רק לאחרונה פורסמו פרטים על התקופה של ערב הסכמי "אוסלו" בה הביע יצחק רבין המנוח את חששו ודאגתו מחתימה על אותם הסכמים, אולם פרס הרגיעו באומרו כי זהו מהלך היסטורי אשר יביאנו ל"מזרח תיכון חדש". שמעון פרס "קנה את עולמו בשעה אחת" בעיני הקהילה הבינלאומית, אך החריב את עולמנו כאן בארץ באותה שעה.

מאז הסכמי "אוסלו", עת יזם פרס את העברת ביטחון אזרחי ישראל מצבא ההגנה לישראל לידי "הארגון לשחרור פלשתין", נרצחו 1130 ישראלים במאות פיגועי תופת ומעשי טבח אשר לא היו כמותם. משפחת השכול גדלה לממדים מפחידים, ולמעשה, אין אדם בישראל שאינו מכיר אדם שנרצח או נפצע בפיגוע טרור.

לכאורה, מי שהביא במו ידיו לקטסטרופה כזאת, היה עליו לקחת אחריות, להודות ברבים כי טעה טעות חמורה ביותר ולהתפטר מכל תפקידיו הציבוריים.אולם בעיניו הוא לא הטועה,אלא אנחנו.

אנחנו פשוט לא חיים באותו עולם.

בעולם הדמיון של שמעון פרס אין הבזקים של תמונות מההלוויות השבועיות של אזרחי ישראל שנרצחים בפעולות טרור, אלא רק הבזקים של פרסי נובל ושטיחים אדומים שנפרסים לרגליו בבירות העולם.

האיש מנותק מהמציאות. רק השבוע טען בפני אחד הכתבים שלמעשה, הסכמי "אוסלו" הצילו את מדינת ישראל ממצב ביטחוני חמור הרבה יותר שהיה שורר כאן אלמלא נחתמו ההסכמים. טענה דמיונית זו מסבירה מדוע פרס נעמד השבוע על רגליו האחוריות כדי להציל את יאסר ערפאת מגירוש. פרס רואה בערפאת פרטנר לעולם הדמיון שלו שהחל ב"אוסלו" ואם חלילה יגורש ערפאת, הוא עלול להתעורר מהחלום למציאות שבה חיים אזרחי ישראל.

במועדון החולמים של פרס, חברים גם יתר מנהיגי העולם לשעבר, אשר דחפו להסכמי "אוסלו" וכולם הוזמנו השבוע למסיבת יום ההולדת החגיגית של פרס אשר יאובטח בידי 1200 שוטרים מחשבון משלם המסים. אחרי הכול, נזקי ישראל כתוצאה ממצבה הביטחוני אחרי "אוסלו" נאמדים במיליארדי שקלים, אז מה זה עוד כמה מיליוני שקלים למסיבת יום הולדת.

מר פרס היקר! הייתי מאחל לך יום הולדת שמח אילו ישבת ביום זה בביתך, בחיק משפחתך ועשית חשבון נפש על מה שעוללת בטעות לבני עמך. או אילו היית עורך מסיבת עיתונאים ונותן לאומה נאום מרגש שבו הנך מכה על חטא בכל מה שקשור לאחריותך להסכמי "אוסלו".

במקום זאת, בחרת לקיים ביום ההולדת שלך אירוע נוצץ, הוליוודי כמעט, ולהזכיר לנו שהנך מדינאי דגול המקובל בין מנהיגי העולם, אשר מזדקן לו לאיטו ובכבוד.

כמה מצער שאותם 1130 ישראלים שנרצחו מאז הסכמי "אוסלו" לא יזכו להזדקן כלל.

אז לך, תרים כוסיות, תתחכך עם כל "גדולי" עולם, תפליג אתם אל מחוזות הדמיון ותניח אותנו לנפשנו במזרח התיכון החרוך שהשארת לנו, ושיהיה לך יום הולדת עצוב.