הגיע זמן מהות!

מפלגות הימין הפונות לציבור הדתי צריכות לתת את הדעת על אחוזים ניכרים שאין להם בית.

אסף פאסי , י"א באדר תשע"ט

דעות הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
צילום: אודי זיטיאת

השבוע אנו אמורים לסיים, לפי חוק, את סאגת המפלגות ו"מי בראש". כעת הגיע זמן מהות.

חשיבותה של המהות כפולה ומכופלת כעת, גם בשל העובדה שנקעה נפשו של הציבור מהוויכוחים הפנימיים, וגם בשל העובדה שרבים רבים לא יודעים גם ברגע זה, חודש וחצי לפני בחירות, לאיזה מפלגה יצביעו והאם בכלל יגיעו לקלפי. העבודה מעכשיו צריכה להיות מהותית ועמוקה וצריך להימנע בה מהכפשות הדדיות בין המפלגות ובין אישים פרטיים. הדבר רק מוריד את רצון הציבור להצביע. 

רבות נכתב על מקומה של "עוצמה יהודית" והימין הקיצוני באיחוד עם הבית היהודי, אני רוצה לתת זווית אחרת של רבים רבים הנמצאים על הספקטרום הדתי ובשלב זה אין להם בית פוליטי.

הרב רפי ובצלאל סמוטריץ וגם נפתלי בנט ואיילת שקד צריכים כעת לחשוב, לצד הבוחרים הטבעיים שלהם, על בוחרים ובוחרות ממחוזות אחרים ומהשקפות עולם שונות שמתלבטים ובשלב זה הינם בגדר קולות צפים. לא מדובר בדווקא על הצבת איש כזה או אחר במפלגתם, אלא על אמירות ציבוריות לציבורים רחבים שאין להם יצוג בביתם החדש או המחודש.

המנהיגים החדשים של "הבית היהודי" יצטרכו לפרוס בפני קהל הבוחרים הפוטנציאלי את התייחסותם לנושאים העומדים על הפרק בכל הנוגע לענייני כלכלה, פריפריה, דת ומדינה, ביטחון, מסתננים, יהודה ושומרון ועוד... בין היתר הם יצטרכו לתת את הדעת על ציבור רחב שלא תהיה לו נציגות בכנסת דרך מפלגתם. זה המוגדר כציבור 03.

הם גם יצטרכו לפרוס את משנתם בכל האמור לכשרות של גופים כמו צהר, לבחירת רבנים ראשיים, לסוגיות כמו גיור ולתמיכה בעמדות של בוחרים רבים שאינם מבית הר המור או ישיבות הקו.

את אותן מחשבות בדיוק צריכים לחשוב כעת גם ב"ימין החדש". בבואם אל הבוחר הם צריכים לתת תשובות לציבור רחב מאוד שנתן להם קולות בעבר, דתי לאומי, המחפש לעצמו בית- ישן או חדש הדואג לצרכיו.

התשובות לא יינתנו רק בקמפיינים מרהיבים וחדים. הם יינתנו בתשובות חד משמעיות לשאלות ובהתחייבויות שייבדקו בקדנציה הבאה, בתקווה ששתי המפלגות- "הימין החדש" ו"הבית היהודי" יעברו את אחוז החסימה.
הסכנה כעת היא ההליכה לקצוות בשל לחצים. לחצים שיכולים להגיע ממקומות שונים לכל מפלגה: מהקהילה הלהט"בית ומארגון "חזון" שיבדקו את גבולות הגזרה החדשים של מפלגות הימין. מ"ישראל חופשית" ומארגון "חותם" שיבדקו כמה באמת שותפות של חילונים ודתיים יש במפלגות אלה או שמא אחיזת עיניים, מהשמאל ומהימין שינסו לבדוק את ההבדלים בין מפלגות הימין החדש והישן (על כלל חבריהם) בכל הקשור לנאמנות לארץ ישראל ועוד...

בחרתי להתמקד דווקא במפלגות החדשות והמתחדשות ולא להכליל את הליכוד. דעותיו של הליכוד ברורות ולאורך הדרך הוא הראה את עמדותיו ביחס לארץ לעם ולתורה. ראינו את עמדותיו בבחירת הרבנים הראשיים, ב"טיפול" בדרום תל אביב, בחאן אל אחמר, בנתיב האבות ואם נלך אחורה גם בגוש קטיף ובצפון השומרון.

עכשיו, הזמן הנכון ליצירת חזון למפלגות הימין החדשות והמתחדשות. לכתיבת דפי מסרים ברורים וליישור קו בין כל חברי וחברות המפלגה. דיבור שיביא מורכבות אל הציבור, ויחד עימה גם חד משמעיות בנושאים העומדים על הפרק. מאות אלפי קולות צפים מחכים לשמוע דיבור של אמת בנושאים החשובים בסדר יומם ולבחור את המפלגה שאת שמה ישימו בקלפי. אם וכאשר יגיעו להצביע.