כולנו שפוטים של נתניהו

בבליץ מתואם וללא שום קול אופוזיציוני הפכו עיתונאי המגזר להיות שופרו של נתניהו ומשמיעים יחד את אותו קול אחיד - צרפו את עוצמה יהודית

הרב עמיחי גורדין , י"ב באדר תשע"ט

דעות Netanyahu
Netanyahu
צילום מסך

האיש קוסם. היכולת של נתניהו לנהל את הציונות הדתית כחומר ביד היוצר מעוררת השתאות. לפני שלושה חודשים הוא שיחק ברבני הציונות הדתית כדי שידאגו שבנט לא יקדים את הבחירות בשל החשש האקוטי לביטחון המדינה. עכשיו הצטרפו אליהם העיתונאים ואנשי התקשורת המגזריים.

בבליץ מתואם וללא שום קול אופוזיציוני הפכו עיתונאי המגזר להיות שופרו של נתניהו ומשמיעים יחד את אותו קול אחיד - צרפו את עוצמה יהודית. כמה שיחות טלפון ופגישה קבוצתית אחת עזרו לנתניהו לעשות את מה שהוא יודע לעשות כל כך טוב - להפחיד את המגזר.

עיתונאי המגזר הינם מוכשרים וחריפים. בימים שבשגרה הם חדים כתער ומציפים שאלות ונושאים חשובים מאוד. אבל כשראש הממשלה מתחיל להפחיד הם מתנהגים כמו שהתקשורת הישראלית התנהגה בימי אוסלו העליזים. אין שאלות ואין תמיהות - הנתונים שראש הממשלה מביא לנו הם האמת לאמיתה. 

איני זוכר מתי כל מאמרי עורכי העיתונים השונים (והמצויינים מאוד כמובן) ממקור ראשון החצי מגזרי דרך 'בשבע' ועד 'עולם קטן' התעסקו רק בדבר אחד, בחובה לצרף את 'עוצמה יהודית' לבלוק טכני עם הבית היהודי. אף אחד לא העלה שאלות כמו מה יקרה לקולות הבית היהודי כשוועדת הבחירות תדון בעתירה לפסול את הרשימה של הבית היהודי בשל עתירות מרץ והרשימה המשותפת כנגד 'עוצמה יהודית', אף אחד לא שאל מה יקרה לתומכי הבית היהודי בגוש דן כשבג"ץ ידון בעתירה כנגד וועדת הבחירות על כך.  אף אחד לא העלה על דעתו את האפשרות הרחוקה כל כך שהרשת תתמלא בקמפיינים אנונימים כנגד הבית היהודי בשל החיבור שלהם עם עוצמה יהודית.

האם טענותיו של נתניהו כל כך מוכחות? האם כולם בטוחים שצירוף עוצמה יהודית לא יפגע בבית היהודי? האם כולם משוכנעים שההתנגדות של איתמר בן גביר וברוך מרזל לתג מחיר אכן אמיתית ואוטנטית? האם מישהו שאל מדוע ההתנגדות של אנשי עוצמה יהודית לתג מחיר מופיעה רק בעולם קטן ולא בעמודי הפייסבוק שלהם?

האם מישהו שאל מדוע בעמוד הפייסבוק של איתמר בן גביר מופיעות קריאות לנקמה אחרי הרצח של התינוק של שירה ועמיחי ללא שום הסתייגות הכרחית ממעשי תג מחיר שלטענתו הוא מתנגד להם בצורה נחרצת, ומדוע מכל אנשי החסד והמידות שבעולם בחר בן גביר לתלות בביתו דווקא את התמונה של ברוך גולדשטיין לצד כיתוב המשבח אותו על מעשה הנקמה שלו ולהתגאות בכך בתוכנית בערוץ 10? האם זה רק בגלל שגולדשטיין הציל חולים יהודים, או שמא יש גם סיבות נוספות?

ועוד שאלה לסיום - למה אף אחד מהעיתונאים לא חושף ומציף את ההתבטאויות החמורות של ברוך מרזל כלפי מערכת המשפט. הוא מאיים שאם שופטים לא יתנו רשות להרוס בתים - עוצמה יהודית תדאג להרוס את הבתים של אותם שופטים, הוא מצהיר שעוצמה יהודית תעמיד לדין את השופטים של אלאור עזריה, ומבהיר שהם 'ידיחו את בג"ץ'. אל דאגה - המגזר הדתי לאומי עוד ייחשף לכל ההתבטאויות הללו אבל זה יהיה אחרי האיחוד הצפוי עם עוצמה יהודית. אני בטוח שהרבה מאוהבי הבית היהודי ידאגו לפרסם את ההתבטאויות הללו כדי להבריח משם קולות.  

ייתכן שההפחדות של נתניהו במקומן וייתכן שלא, אבל העובדה שגם אחרי שלמדנו כיצד נתניהו משחק בנו כל פעם עדיין לא קם איש בתקשורת המגזרית ושאל שאלות, מטרידה מאוד. האם אין לנו חשיבה עצמאית?