יונה מצא מנוח

למה עיתונאים וח"כים מפריכים האשמות הזויות ומופרכות, ובעיקר למה אנחנו מקשיבים להם?

מלכה אמיתי , י"ב באדר תשע"ט

דעות ח"כ יוסי יונה
ח"כ יוסי יונה
ערוץ 7

במשל התבואה המשוגעת ממחיש רבי נחמן מברסלב, כיצד צריך ויכול לנהוג אדם שרוצה לשמור על שפיותו, כשהוא מרגיש שכל החברה סביבו הולכת ומשתגעת.

לא ניכנס לפרטים, אבל העיקרון הוא שאם אתה לבדך תהיה נורמלי – הרי שאתה הוא-הוא המשוגע, ולכן התנהג כמו כולם, אבל לפחות תזכור, שזאת לא הדרך.

למה נזכרתי בכך? רבות דובר על ה"שיח האלים והמתלהם בחברה", אבל לאחרונה הולכת ומתגברת התופעה של אישי ציבור, כולל חברי כנסת, עיתונאים ומגישים, להפריח אמירות הזויות, ואני חוששת שהחזרה שוב-ושוב תגרום שהאמירות אלו, מופרכות ככל-שיהיו, יהפכו להנחות-יסוד בחברה, לנקודת המוצא שאיתה יתחיל הוויכוח הבא, לקווי הפתיחה של הדיון הציבורי בנושא הבוער שרק מחכה לנו מעבר לפינה.

לכן כאשר הודח ח"כ יוסי יונה מהמקומות הריאליים במפלגת העבודה, פשוט שמחתי.

בזמנו דנה הכנסת ביחס מספר מוהלים לבני העדה האתיופית. בישיבת ועדת הקליטה אמרה חברת הכנסת לשעבר (יש עתיד) פנינה תמנו-שטה כי "המדינה הזו שונאת שחורים", ואילו ח"כ הפרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר לא פחות מהדברים הללו "צריך לומר את האמת, מדינת ישראל לא רצתה אתכם פה, ועשתה כל שביכולתה כדי שלא תבואו לפה. אני מתבייש כאדם, כיהודי וכישראלי".  

מדינת ישראל לא רצתה?! ממש לא רצתה?! המדינה שלחה סוכני מוסד לחלץ את יהודי אתיופיה תוך מלחמת אזרחים עקובה מדם, שלחה את מטוסי חיל האוויר ב"מבצע שלמה" להביא בתוך 36 שעות כ-15,000 יהודים, שילמה עשרות מיליוני דולרים שוחד לבכירים באתיופיה ולשליט סודן כדי לאפשר את מבצעי ההעלאה, הפעילה גורמים בינלאומיים כמו נשיא ארה"ב ומיליונרים יהודים בעולם כדי לסחוט הבטחה אתיופית לא להפריע למבצע ההטסה, העבירה לבכירי השלטון באתיופיה ציוד צבאי, תבואה ועזרה כלכלית וחקלאית כדי לשחדם, הפעילה את חיל הים כדי למלט מסודאן יהודים מאתיופיה שהגיעו לשם, ועוד ועוד ועוד. הפרטים ידועים ומפורסמים – אך מה זה משנה לחברי הכנסת כשהם רוצים להתלהם, להסית, להאשים, להכפיש. ועוד תחת הכותרת "צריך להגיד את האמת...".

דברי הפרופסור יונה הן עוד הוכחה שהחלוקה לחכמים וטיפשים אצל הפרופסורים, היא כמו באוכלוסייה הכללית, אך ההאשמות המופרכות האלו, המצטרפות להשמצה המתמדת על מדינת ישראל "הגזענית והמפלה", שוקעות אט-אט אל בסיס התודעה של כולנו, יוצרות שם אדמת-סחף תודעתי, שיהיה בלתי-אפשרי לנקזה ולטהר את האווירה.

אז מה אפשר לעשות, גם במערכת הבחירות ובעיקר לאחריהן?

פשוט מאד: כל מי שאומר, נואם, מצייץ או מפרסם פוסט מעליל כזה – תגיבו לו ותבהירו: תמשיך לדבר ככה - ואנחנו פשוט לא נקשיב לך יותר.

הכוח שלנו, האזרחים, גדול בהרבה ממה שאנו מתארים לעצמנו, ויותר ממה שהתקשורת ואותם חברי כנסת מתלהמים רוצים שנחשוב.

הם זקוקים לנו, ובעיקר להקשבתנו. נפסיק להקשיב, הם (לאט לאט) יירגעו.