בין השולחן המבולגן לבין בחירות והבית היהודי

לבית מבולגן יש סגולות מיוחדות. בין השאר, מרחב ליצירתיות , לזרימה, ולחיים

תגיות: ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן , י"ח באדר תשע"ט

מחקר שקראתי לאחרונה, הניח את דעתי בנושא שהטריד אותי שנים- שולחן העבודה המבולגן שלי. ערמות ערמות של ניירות. תיקיות עמוסות בטן. והנה, המחקר מצא כי עבודה בשולחן מבולגן מניעה את יכולת החשיבה היצירתית של אנשים

איך ביצעו את המחקר? חילקו את הנחקרים לשתי קבוצות- המסודרים והמבולגנים. כשנתבקשו הקבוצות לבחור בין מוצר ישן ומוכר ובין מוצר חדש ולא מוכר, בחרו המבולגנים במוצר החדש. ואילו המסודרים בחרו דווקא במוכר והטוב. כשהתבקשו הנחקרים להמציא שימושים חדשים לכדורי פינג פונג, המבולגנים מצאו שימושים רבים. ובעצם זה מצביע פסיכולוגית  על מידת יכולות חשיבה מגוונת ויצירתיות.

אם כן, נראה שאם נשהה במרחב מסודר מידי נספיד את היצירתיות, ונעשה רק מה שמקובל. לעומת זאת שאם נשהה במרחב מבולגן, נאתגר את החשיבה שלנו ונהפוך אותה למגוונת יותר. אלברט איינשטיין היה אלוף הבלגן, והוא אמר שאם מרחב מבולגן מסמל ראש מבולגן, אז מה נאמר על שולחן ריק...

אז סיכמנו שלבית מבולגן יש סגולות מיוחדות. בין השאר, מרחב ליצירתיות , לזרימה, ולחיים.

כן, בית גם בלגן, בו יש תסיסה, ויש תנועתיות, ויש קילוח של דעות ושל אמירות, הוא בית בריא. מי רוצה בית שבנוי מקריסטל? זה בדיוק כמו שהגמרא כותבת על משפחה שמחה שהברכה מצויה בה- 'שלא יפסק אוי מתוך ביתך'. בית שנראה ומתנהל כמו מוזיאון, אין בו חיות. אין בו התרעננות.

אין בו החלפת דעות וגיוון השקפתי. וכך עם ילדינו. אם יהיו כולם בעלי אותן דעות,  כנראה שנכשלנו בחינוך...כי הרי כל נשמה וכור מחצבתה, ותכונותיה ונטיותיה. לכל ילד יש את האות שלו בתורה- שהיא רק שלו. אנחנו לא מהנדסים של בניינים. אנחנו גננים בגן ירק של משפחה, נוטעים את הזרעים, מדשנים ומשקים באהבת אין קץ, אבל כיוון הצמיחה היא לא בידיים שלנו. וכך טוב. נשאיר קצת מקום לריבונו של עולם לפעול.

וגם בבית של הפוליטיקה. בבית יש מחלוקות, גם אם אנחנו סך הכול ב'ראש אחד'. זה טוב. כך אנחנו מפרים אחד את השני, מדייקים את השקפות העולם שלנו, ורבים בכיף. אבל ההתקוטטויות הם בתוך הבית פנימה, אנחנו לא שוכחים שאנחנו אחים, ואיש לאחיו יאמר חזק. כן, הבית היהודי הוא המאחד והוא הנותן כוח ועצמה לכל פועלנו. וגם במישור הלאומי. האיחוד הלאומי והעצמה היהודית מתחברים לקורות הבית היהודי..

ויש גם שכנים קרובים, שדואגים לחצר של הבית. וגם אתם נשלב ידיים. כאלה נציגים אני רוצה לראות בוועד הבית.  כן, אני מתפללת בכל ליבי שמפלגת הימין החדש תקצור קולות רבים. וגם מפלגת יחד. מפרגנת לכולם. הגיע העת להפסיק להתקוטט ולהתחשבן. יש מקום לכולם בליבם של עם ישראל. והעיקר- שנשמור על ארץ ישראל השלמה, ועל תורת ישראל סבא מתוך דאגה לעם ישראל.

משלבים ידיים ויוצאים להפיץ את הבשורה המופלאה שלנו. לתקן עולם במלכות שדי.