שנאה פתולוגית

מה פשר השנאה הפתולוגית לנתניהו? המדינה משגשגת, הכלכלה פורחת ורק הם מבוקר עד ערב משגרים משטמה ורשעות ומשבשים הליכים דמוקרטיים.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , כ"ד באדר תשע"ט

נער הייתי וגם זקנתי, ולא ראיתי מערכת בחירות כל כך הזויה ומטורללת. מערכת בחירות שאין בה טיפת מהות מעבר לשנאה יוקדת.

שנאה שממוקדת כולה במשפט אחד: "רק לא ביבי". האליטות הוותיקות ומשרתיהן באקדמיה, במשפט, בתקשורת ובפקידות התגייסו כולם כדי להפיל את שלטון הימין בהנהגת בנימין נתניהו. 

רוב הציבור ער למהלך, מבין את הכוונות, רואה את החגיגות בתקשורת, וסביר מאוד שלא יפקיד את הגה המדינה בידיים שמאליות חסרות ניסיון מינימלי. הביקורת על התנהלותו האישית של נתניהו לגיטימית, אך כל עוד היא נמצאת במישור הערכי ולא הפלילי, טובת המדינה אמורה להכריע באמצעות הצבעה בקלפי. בשלב זה קיימת חזקת החפות, ואין כל מניעה שנתניהו ימשיך להוביל את ישראל להמשך הישגים מופלאים. 

כשקראתי השבוע את החלטת הוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה, נדהמתי. אפילו את האפשרות הראויה להתגונן, בעזרת תרומות ממשפחה, מונעים ממנו. עשרות רבות של חוקרים ופרקליטים ומאות מיליוני שקלים מכספי הציבור הוצאו לממן את הסיכוי להרשעתו, והוא לא יכול לזכות בהגנה משפטית הולמת!? לכך יש להוסיף את ההדלפות המגמתיות, ההפגנות, הלחצים, ואת האינטרסים האישיים של אלה ששיתפו פעולה עם המהלך מראשיתו. 

מה פשר השנאה הפתולוגית לנתניהו? מה רע הוא עשה להם? המדינה משגשגת, הכלכלה פורחת, ישראל מעצמה, ורק הם מבוקר עד ערב משגרים משטמה ורשעות ומשבשים הליכים דמוקרטיים.

את אחת התשובות קיבלתי השבוע כשצפיתי בתוכנית על הפריימריז במפלגת העבודה. אחד מחברי המפלגה, אל מול המצלמה, הסביר שיש "שבאב" יהודי ויש "שבאב" ערבי, שניהם פראיים. הליכוד ששולט במדינה באמצעות כנופיית פשע מאורגן, מכר לפראים קוקאין והרואין במשך 20 שנה. פרופסורית ותיקה מסבירה שחבריה למפלגת העבודה חושבים דרך הראש, והאחרים רואים סדרות טורקיות וחושבים דרך הבטן. 

המסקנה, לשיטתם, היא שצריך להחליף את העם. 40 שנה שמאל אליטיסטי מנסה להחליף את העם ללא הצלחה. העם מנצח פעם אחר פעם את הגזענות וההתנשאות המפא"יניקית הוותיקה, שעדיין שולטת בצמתים משפיעים. עושה רושם שגם הפעם הימין ינצח.

יותר משנתיים השמאל נושא עיניו ליועמ"ש כדי להביא לחילופי שלטון מבלי צורך בקלפי. אנרגיות אדירות, ידיעות כוזבות ומשאבים אינסופיים הושקעו בדרך להחלטת היועמ"ש. ההחלטה ניתנה, ומקדמיה חוגגים בכותרות ענק. כמשפטן ותיק יש לי ספק אם אפשר להרשיע בעבירת שוחד בתיק 4000. ראש ממשלה לא יכול להחליט בעצמו שהוא נותן הטבה לכאורה של מיליארד שקלים. בכל מה שקשור לתקשורת יש נהלים ורגולציה. לפי הפרסומים, הרגולטורים תמכו בהחלטות בעניין החברות yes ובזק. 

הפרת אמונים היא עבירת סל בעייתית. פרופ' דניאל פרידמן טען כבר לפני שנים שהעבירה נותנת גושפנקה להעצמה ולהתרחבות של הנורמות השיפוטיות ללא גבולות ברורים. חוקרת חשובה כותבת על "פאניקה" שיצרו תוך שימוש בהפרת אמונים. השופט מישאל חשין ז"ל כתב שמדובר בעבירה "שגבולותיה אינם ברורים", בניגוד לכל מה שמקובל במשפט הפלילי.

השופט סקאליה מבית המשפט העליון בארה"ב כתב שהפרת האמונים הובילה "לשימוש נלוז ולכותרת בתקשורת במרדף אחר פוליטיקאים ואנשי ממשל", שימוש שהוביל לתוהו ובוהו משפטי. למיטב זיכרוני, מספר עובדי הציבור שזוכו מעבירה של הפרת אמונים גדול מאלה שהורשעו בה. ייחוס היבט פלילי ליחסים שבין פוליטיקה לתקשורת והצמדתו לעבירת הפרת אמונים - לא סביר. כל זאת בטרם הזכרנו את חזקת החפות ומבלי שנערך שימוע. 

ההליך המשפטי לא מעניין את מתנגדי נתניהו, מבחינתם השימוש הפוליטי הוא העיקר. המלצות היועץ כבר הפכו לחגיגה בתקשורת, בסיס לפייק סקרים ומרחב עצום לפייק פרשנים מוכרים. למזלנו, ישראל היא המדינה היחידה שבה רבים בציבור חכמים יותר מפוליטיקאים שכבר ממליצים לנשיא מה לעשות בתוצאות הבחירות. מי שהעביר את ההכרעה בתיקי נתניהו לציבור על ידי פרסום ההמלצות בסמוך לבחירות, יהיה מחויב לקבל את החלטת הציבור שתינתן בדרך דמוקרטית ביום הבחירות בקלפי.

באדיבות "ישראל היום"