שאלות לבני גנץ

ד"ר אברהם שלום , כ"ט באדר תשע"ט

דעות אורח
אורח
ערוץ 7

ראש מטה כללי או ראש ממשלה?

בני גנץ זכה להצלחה רבה בסקרים של המצביעים מיד עם ההכרזה כי יתמודד בבחירות. ועוד לפני שנודע דבר על האנשים שיצרף או יצטרפו לרשימתו, ובלא כל רמז על מצע הבחירות של הרשימה החדשה, החלה התקשורת לתמוך בו בהתלהבות ולפרסם פרסומים אוהדים עליו.

בני גנץ עטור תהלה כמי שכיהן כרמטכ''ל של צה''ל, ועם ישראל מוקיר אותו על שרותו בהגנת המולדת. אבל בעיני התקשורת מעלתו הגדולה שאין שמו כשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, (אם כי שמו הפרטי בני הוא קצור של בנימין) אשר התקשורת והשמאל מבקשים להדיחו מתפקידו.

בנגוד לתקשורת, תוהה הבוחר הישראלי האם אדם שלא היה שר ולא חבר כנסת ולא פעל בתפקיד בחיים האזרחיים מתאים לעבור ישירות לכהן כראש ממשלה? האם שרות של אדם כרמטכ''ל מבטיח כי האיש יהיה מדינאי מעולה וראש ממשלה מצליח?

הרמטכ''ל האחרון אשר היה לשר בטחון ולאחר זאת נבחר לראש הממשלה היה אהוד ברק. הממשלה שהקים אהוד ברק התפוררה לפני השלמת תקופת כהונת הכנסת, וחברי הקואליציה עזבו אותה עקב סדרה של כשלונות עצומים של ראש הממשלה. גם אחר שהפסיד את הרוב בכנסת, והוחלט על קיום בחירות חדשות, הוסיף אהוד ברק בתקופת הבינים עד הבחירות, להפגש עם יאסר ערפאת ולהציע לו ותורים מסוכנים, ובכללם ותורים בירושלים. אחת ההצעות שהוזכרה אז היתה להשאיר לישראלים גישה לחלקים מקודשים בירושלים רק באמצעות כבלי אויר, בלא שתדרוך רגלם על האדמה בדרך. גם זאת דחה ערפאת והשיחות כשלו ובבחירות לכנסת הובס אהוד ברק.

בני גנץ עומד בראש רשימה של אנשים אשר הוא בחר בהם וכמעט ואינם מוכרים לצבור. רשימת הלכוד נבחרה בהצבעה דמוקרטית מקדימה של חברי הלכוד, אך גנץ האשים את נתניהו כי הוא נוהג כשליט יחיד. לרשימה של גנץ ושל יאיר לפיד, אין מצע, ואין רקע רעיוני משותף.

זמן רב רב לא היה ידוע מה עמדותיו ומחשובתיו והשקפותיו של בני גנץ, למרות הצלחתו בסקרים של דעת הקהל. המצביע בבחירות לכנסת, מצפה לשמוע בפרוט מן המפלגות מה הדרך למדינה שהן מציעות. עתה, בעקבות נאומים של בני גנץ ודבריו בראיון עתונאי, יכול הקורא ללמוד רמזים כלשהם על מחשבותיו הפוליטיות של גנץ. ההתבטאויות של גנץ מתעוררות מספר שאלות.

1. האם מאמין בני גנץ בדמוקרטיה?

התשובה לשאלה שלילית. בני גנץ פנה בפניה ישירה לראש הממשלה וביקש להשוות עצמו עם ראש הממשלה. ''בזמן שאני – בני גנץ- שכבתי בתעלות בוץ אתה – בנימין נתניהו בלית במסבות קוקטיל באמריקה''.

במדינה דמוקרטית מצביע העם בבחירות לכנסת, והכנסת בוחרת בהצבעה את ראש הממשלה. ראש הממשלה בוחר שר בטחון בממשלתו, והם שניהם יחד בוחרים מבין האלופים של צה''ל מי יעלה לדרגת רב אלוף ויתמנה לרמטכ''ל. בנימין נתניהו הוא שמינה את בני גנץ לתפקיד רמטכ''ל. בכל התקופה, כפוף הרמטכ''ל לשר הביטחון ולראש הממשלה וממלא את הוראותיהם. כמה מופרכת.

ההשוואה שמבקש בני גנץ לערוך בין הניסיון שלו ובין הניסיון של בנימין נתניהו הנחוץ למילוי תפקיד ראש ממשלה בהצלחה. בנימין נתניהו היא שגריר באו''ם שחיזק את מעמדנו, חבר כנסת פעיל ושר אוצר מצטיין. די לציין כי בזכות עבודתו בשנים קודמות נותרה כלכלת ישראל יציבה בתקופת המשבר העולמי והתמוטטות הבנקים בשנת 2008. בני גנץ רחוק מלהבין כיצד פועלת ישראל בזירה הבין לאומית, האנגלית של נתניהו משמשת להסברה ישראלית בתקשורת העולמית ומפיגה בהצלחה תעמולת שקר ארסית נגדנו. השהיה במסבות קוקטייל מתפתחת למפגשים עם סנטורים אמריקנים ועם מנהיגים בעולם.

גם הטענות של גנץ על שרותו הצבאי של בנימין נתניהו , אשר שרת ונפצע ביחידה קרבית מובחרת מופרכות. חמור מזה, הטענות הללו הבאות לבדוק מי מתאים להיות ראש ממשלה מעידות על חוסר הבנת התהליך הדמוקרטי והדרישות הנחוצות למלא את התפקיד הרם הזה. בישראל איננו בוחרים לכנסת ולממשלה רק בעלי דרגות צבאיות גבוהות. ראש הממשלה לוי אשכול היה אזרח שלא שרת בצבא, אבל הוא הכין את המדינה ואת צה''ל לניצחון במלחמת ששת הימים. חבר הכנסת עמיר פרץ, אינו אלוף ולא סגן אלוף, אבל הוא עמד על התקנת מערכת כיפת הברזל, שהיתה לה השפעה מכרעת במלחמה מול החמאס.

אם יכהן בני גנץ בכנסת ויבחר לאחת מהועדות, מה יקרה אם יפנה אליו אזרח בבקשה לטפל בבעיה שנתקל בה מול הרשויות. האם ישאל בני גנץ את האזרח מה דרגתו הצבאית, האם זחל בבוץ?

2. האם לבני גנץ הבנה כלשהי בתחומים השונים שמנהלת ממשלה בישראל? היוכל לטפל ביחסי החוץ של ישראל, מה כישוריו לשפר את הכלכלה, את שרותי הרפואה והרווחה? ספק גדול.

הלכוד אינו מציג רשימה של אדם יחיד שהגיע להישגים, ברשימות של הלכוד, וברשימות של שאר מפלגות הימין, אנו רואים אוסף דמויות אשר הוכיחו את יכולתן בעבודת הכנסת, בהישגים ובשיפורים של משרדי הממשלה שהופקדו עליהם. מהם בעלי עבר של פעילות בתחום החברתי, בכלכלה, בחברות היי-טק שיסדו וניהלו, מהם הצטיינו בשרות במוסדות הביטחון, ורבים בלטו ביותר מתחום אחד.

מועמדי הרשימות הללו מאוחדים באהבת ארץ ישראל וחיזוק אחיזתנו על הארץ. והרשימות הללו הודיעו כי בנימין נתניהו יהיה המועמד שיתמכו בו לתפקיד ראש הממשלה. מה יש לבני גנץ לומר למפלגות האחוד הלאומי היהודי, לימין החדש, לכולנו, לישראל ביתנו, ליהדות התורה בראשות שר הבריאות המצליח ישראל ליצמן, לש''ס, ולכל האישים הללו מכל גוני החברה הישראלית הללו, שיראו בו מועמד יותר טוב?

בנימין נתניהו חיזק את הכלכלה הישראלית ותרם להפיכת ישראל למעצמת היי-טק עולמית. ניסיונו היחיד של בני גנץ בניהול חברה היה שעמד בראש חברת היטיק אשר הפסידה עשרות מליונים, ונסגרה כעבור מספר חדשים. האם גנץ המתרעם על האנגלית הרהוטה בפי בנימין נתניהו, לא הבין בעת היותו רמטכ''ל כי חיזוק הביטחון תלוי גם ביחסים בין לאומיים.

שלא יופעלו עלינו לחצים לנסיגות, שנקבל כלי נשק ומטוסים. אחרי ששנים קנינו מטוסי מיראז' לחיל האויר מצרפת הטיל נשיא צרפת דה גול חרם עלינו. אחרי שפיתחה התעשייה האוירית את מטוס הכפיר עצרה ארצות הברית את התהליך. רמטכ''ל מפקד על חיילים, אבל זקוק לתמיכת העורף. החיל בשדה הקרב נעזר בכלים שפיתחו מדענים ומהנדסים בתעשייה הצבאית ובמכוני מחקר. בבתי חולים מתאמנים במשך שנים רופאים, והם מטפלים בפצועים משדה הקרב ומצילים חיים.

3. האם יש לבני גנץ רעיונות וחשיבה מדינית מקורית? התשובה שלילית.

למרות חוסר ניסיונו של בני גנץ בשטחי החיים האזרחים, יכול האזרח המצביע בבחירות לשאול אולי יש לבני גנץ רעיונות חדשים? לפעמים, נכנס אדם מתחיל לתחום חדש לחלוטין, טירון בלשון הצבאית, ומציג רעיונות חדשים וגישה מקורית. מה שהציג עד כה בני גנץ בדבריו ובראיון עיתונאי, הוא ראיה הפוכה למציאות.

הוא רואה בהחרבת הישובים בגוש קטיף ובמסירת רצועת עזה 'התנתקות' שהוא מבקש להעתיק ביהודה ושומרון, ותהליך מדיני. האם התנתקנו מרצועת עזה, או קרבנו את האיום של עזה אלינו ואל בתינו. הסכנה מעזה מרחפת עכשיו על ראשינו, כאשר מאות טילים מגיעים אלינו מעזה ומאימים על ישובינו ובתינו, ושדות ישובי הדרום נשרפים באש המגיעה מעזה? מאז יצאנו לשלשה 'מבצעים', מלחמות, מול הסכנות של עזה. ולענין הזחילה בתעלות בבוץ שהזכיר גנץ לנתניהו, כמה מחיילינו נאלצים בעטיה של 'ההתנתקות' לעמוד או לשכב בבוץ בגדר מול עזה, מאוימים בצמיגים בוערים ובסכינים ובהמונים מתפרצים לעברם?

4. הראיה המדינית של גנץ.

הוא לא פרט את השקפותיו אבל די לבדוק את מעט הדברים שהשמיע לגלות כי ראיתו הפוכה למציאות. הוא רואה ענין מדיני במסירת רצועת עזה. זאת ראיה הפוכה למציאות. בעולם מציגים תמונות של עזתים מתפרעים על הגבול, ומספרים על 'מפגינים' על רצון 'לשוב לאדמת אבותיהם'.

בשבועון האמריקני הנפוץ 'טיים', למשל, מראים תמונה של תושבי עזה נושאים אלונקה של מפגין שנפצע בכדורי צה''ל'. שום מלה אינה נזכרת על בקבוקי תבערה והנסיון של מחבלים לפרוץ את הגבול ולחדור לישובים אזרחים. בטלביזיה של הביביסי מציגים כתבות על ילדים רעבים בעזה, וחולים שאין להם תרופות, והכל בגלל ההסגר הישראלי.

5. האם מכיר גנץ את ההסטוריה והתרבות של הערבים ויוכל לשאת ולתת עמם, להרתיע אותם, למצוא עמם לשון משותפת, להתידד עמהם?

גנץ אינו מבין כי כל ותור ישראלי על אדמה אינו מקרב שלום, אלא להפך, מקרב מלחמה. כמה התעודדו המפגינים במדינות הערביות הצועקים ברחובות 'חיפא, יפא, עכא' אחרי החרבת גוש קטיף. הם ראו אחרי עשרות שנים של תבוסות צבאיות, כי יש להם סכוי לשוב ולקחת את הארץ. הם חגגו בתרועות נצחון כאשר ראו כי הישראלים הורסים מרצונם את בתיהם וישוביהם ומוסרים אותם, הצלחה של פעולות הטרור של חמאס .

בני גנץ אומר כי עלינו לשאול על מה אנו יכולים לותר ולא מה אנו יכולים לקבל מן הערבים. זאת הפעם היחידה ביחסים הבין לאומיים שהתוקפן שהובס מקבל גמול ופרס מן הצד המגן. בוגי יעלון אמר כי האמין בתהליך אוסלו, עד שהגיעו ידיעות על נאום ערפת במסגד ובו דיבר על הסכם חודיבה, והמומחים הסבירו לרא''ל יעלון מה היה אותו הסכם. מה הידע של בני גנץ בתולדות הערבים ובדרכי חשיבתם?

האם עלה בדעתו כי הישראלים תושבי גוש קטיף היו פליטים מארץ ערבית שפונו מבתיהם בפעם השניה? איני יודע אם יש ברשימת המועמדים לכנסת של מפלגתו בני משפחות של יוצאי ארצות ערב, המכירים את התרבות הערבית, את ההיסטוריה, את הספרות והשירים, הפתגמים והאמונות. ודאי לא עלה בדעתו בכל דיון על 'פליטים פלסטינים' להזכיר כי מחצית הישראלים מוצאם ממשפחות של פליטים מאירופה, והמחצית השניה פליטים מארצות ערב. אנו לא הצטרפנו לצבאות פולשים לארצות ערב, אך הפסדנו את בתינו ואת רכושנו ואת אדמתנו. שתי המפלגות ברשימה של בני גנץ הופכות את המציאות בראייתן, ואינן קולטות הערבים אינם נלחמים בנו כי חסר להם שטח בזמן שהם שולטים על שטח גדול חמש מאות פעמים משטח ישראל.

המפלגות הללו כנראה נוטות לקוות כי אם נמסור לערבים שטחים מארץ ישראל, יתפייסו עמנו ויחדלו מנסיונם להשמידנו. הערבים רואים השפלה שהפסידו מול אויב חלש בעיניהם וכל ותור ונסיגה מחזקים את התודעה כי יוכלו לנו ואסור להם לעשות שלום עמנו.