השמאל שהתחפש לימין

קראתי את המצע של כחול לבן ושמחתי לגלות שאת החלומות של מנסחי המצע, הליכוד הגשים בפועל בעשור האחרון.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , ל' באדר תשע"ט

מצע רשימת כחול לבן הזכיר לי טיול שנתי לעיר צפת, בכיתה ו', בבית הספר היסודי שבו למדתי.

במהלך הטיול העמיד אותנו המורה אל מול ציור שמן של פני אישה במוזיאון, ושכנע אותנו שבכל מקום שבו אנו עומדים נראה כאילו האישה שבתמונה מסתכלת אלינו, מחייכת וקורצת. 

המצע של כחול לבן מנסה לקרוץ לכולם, בימין, בשמאל ובמרכז. על פי התרשמותי, המצע חובר על ידי יחצנים ואנשי תקשורת בעברם, ממש כמו הנאום שגנץ נשא באנגלית, בחדר העיתונאים במינכן. מעיון מעמיק יותר נראה שמדובר במצע שהוא "חתוך והדבק" מהמצעים של מפלגת העבודה, יש עתיד וקדימה ז"ל.

בשל אורכו הרב של המצע, לא ניתן להתייחס לכל פרטיו. מן הראוי להתייחס לסוגיות הליבה, שהוכנו עבור ארבעה ראשי המפלגה שמתפארים ב־117 שנות ניסיון צבאי. תמהתי אם הם כללו גם את הניסיון הצבאי של יאיר לפיד בעיתון "במחנה", שהוא הרי מיועד על ידיהם להיות ראש הממשלה בהתממשות הרוטציה, שלא להזכיר את אפס שנות הניסיון הפוליטי והפרלמנטרי של מי שרוצה להיות ראש הממשלה בשלב הראשון.

קראתי את המצע ושמחתי לגלות שאת החלומות של מנסחי המצע, הליכוד הגשים בפועל בעשור האחרון. הם מבטיחים מדינת ישראל חזקה - נכון, ישראל מעצמה ביטחונית חזקה. הם מבטיחים מדינת ישראל משגשגת כלכלית - ואכן מדינת ישראל היא מהכלכלות המובילות בעולם. הם מבטיחים מנהיגות יוזמת בתחומי מדיניות החוץ, ואכן מדינת ישראל מובילה מהלכים חובקי עולם, כשראשי מדינות מכל העולם מייחלים לחיזוק הקשרים עם ישראל. ההוכחה הטובה ביותר לטיעון שלנו היא מספר הפעמים שהמילה "נְשַׁמֵּר" מופיעה במצע. אם העיקר הוא לשמר - אזי מדוע שאזרחי ישראל יבחרו בחיקוי של חלום? עדיף לאפשר למנהיגות הימין שהובילה את ההישגים האדירים להמשיך את ההצלחה. על עתיד מדינת הלאום של העם היהודי אסור להמר. 

למרות המצע הארוך והטרחני, את חזון השמאל של המפלגה טרחו להסתיר מעין כל. קשה להאמין כמה מגונים רעיונות השמאל הפכו להיות, שנדרשים מאמצים כל כך מתוחכמים להבליע אותם. רשימת כחול לבן הצהירה במצע שהיא "תְּקַבֵּעַ את הרוב היהודי".

מדובר במינוח מכובס שמשמעותו הקמת מדינה פלשתינית ביהודה ושומרון. הם הרי לא טוענים שהם יוכלו להעלות לישראל 2 מיליון יהודים מארה"ב. במצע מדובר על חיזוק "גושי ההתיישבות", מינוח מבית המדרש של מפלגת העבודה וקדימה, שמשמעותו כי עשרות אלפי היהודים שחיים היום מחוץ לגושי ההתיישבות - יצטרכו להתפנות. הם רק מבטיחים שהפינוי המסיבי יהיה במשאל עם. בלי ספק השותפים של כחול לבן מהמגזר הערבי יוכלו לעזור להם להוביל את ההצלחה במשאל הגירוש.

כל זאת - ועוד טרם עסקנו במשמעות המדינה היהודית, בכלכלת ניסנקורן, בצורך לתקן את מחדלי לפיד כשר אוצר, בהפרדת הרשויות, ובתרומת יעלון וגנץ למה שהמצע מגדיר "כניעה לחמאס". המרצע יצא מהמצע, והשמאל מציץ בקריצה מכל פינה.

באדיבות "ישראל היום"