הפתרון לעזה

בהיבט האסטרטגי, מי שבורח מהטרור, הטרור רודף אחריו. את רצועת עזה נצטרך לכבוש, לחסל את ראשי חמאס ולהכריע את ארגוני הטרור.

ח"כ מוטי יוגב , ג' באדר ב תשע"ט

דעות מוטי יוגב
מוטי יוגב
צילום: הלל מאיר/TPS

בהיבט הטקטי, האחריות הבסיסית של מדינת ישראל: להגן על תושבי עוטף עזה. בלוני נפץ אינם משחק ילדים, אלא סכנת חיים.  

כך גם זריקת רימונים ומטענים על חיילים ליד הגדר. על כל התופעות הללו צריך להגיב תגובה מרתיעה שתיצור לצד השני מציאות שאינה משתלמת לו.

בשבוע האחרון עוסקים רבות ביחס המזלזל של אלוף במיל׳ טל רוסו כלפי תושבי עוטף עזה, אך חמורה פי כמה הייתה קביעתו כי ההתנתקות הייתה רעיון גאוני מבחינה צבאית. כל בר דעת מבין ששורש הבעיות בעוטף עזה, הוא בהתנתקות מרצועת עזה, הרס היישובים וגירוש תושביהם. 

רצועת עזה היא חלק בלתי נפרד מארץ ישראל. השר יגאל אלון, ממנהיגי תנועת העבודה ראה את המחוייבות לישב את רצועת עזה באצבעות של התיישבות יהודית.

אלון ראה את ההתיישבות והביטחון, שלובים זה בזה. זו התפיסה הציונית מזה למעלה ממאה שנה, כפי שהגדיר אותה טרומפלדור: "במקום בו עברה המחרשה, שם יעבור גבולנו".

שוחחתי עם תושבים בעוטף עזה, חוסן עמידתם ראוי לציון. יחד עם זאת, אין סיבה שהם יידרשו להתעורר לילה לילה, הם וילדיהם, לקולות נפץ ויחששו מכל אגד בלונים או עפיפונים.

זה לא נורמלי ללכת בדרכים, כאשר בכל רגע הם בודקים היכן נמצא המחסה הקרוב. לחיות כך עשרות שנים זה לא נורמלי וגם לא מחויב המציאות, ביחסי הכוחות בין ישראל לארגוני הטרור ברצועת עזה. 

יש להכות מכות עוצמתיות על כל שילוח של בלוני נפץ, או זריקת רימונים ומטענים על חיילינו.

בהיבט האסטרטגי, מי שבורח מהטרור, הטרור רודף אחריו. את רצועת עזה נצטרך לכבוש, לחסל את ראשי חמאס ולהכריע את ארגוני הטרור.

במקביל להכרעת הטרור, לסייע הומניטרית לשני מיליון תושבי הרצועה ולחתור ולסייע להקמת הנהגה אזרחית שבשילוב סיוע בינלאומי, תשקם את הרצועה, תיתן אפשרויות יציאה לצעירי הרצועה ללמוד ולעבוד בישראל וברחבי העולם וכאמור, חידוש ההתיישבות היהודית ברצועת עזה, כבסיס להשבת מרקם החיים והביטחון כאחד לרצועת עזה ולסביבותיה.