לידיעת נפתלי בנט - תסכול פוליטי הוא יועץ רע

"הימין החדש" נולד בחטא. הציבור הדתי־לאומי נשא את בנט על כפיים והעניק לו שלד בורסאי במתנה.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , ד' באדר ב תשע"ט

תסכול פוליטי הוא יועץ רע, שמוביל לעיתים, בימי בחירות, לאיבוד עשתונות ולהתלהמות דמגוגית.

דוגמה מוחשית לכך קיבלנו אתמול בראיון שנתן נפתלי בנט ברשת ב', ובו אמר שצריך להחליף את שר הביטחון מכיוון שתושבי הדרום חשובים בעיניו פחות מתושבי תל אביב. לדבריו, אילו היה נופל טיל על תל אביב - צה"ל היה יוצא מייד לכבוש את עזה, מה שלא קורה כשנופל טיל בדרום. 

מפני שהחלטות ראש הממשלה מתקבלות בהתייעצות עם מערכת הביטחון והמלצותיה, ייתכן שלשיטתו צריך להחליף גם את מפקדי צה"ל שלא ששים להיכנס לסמטאות עזה ולא הורגים מספיק פלשתינים, כפי שהתפאר לאחרונה בני גנץ. דברי בנט הם האשמה מגונה של פוליטיקאי נואש, שהמהלך שתכנן - קרס. 

"הימין החדש" נולד בחטא. הציבור הדתי־לאומי נשא את בנט על כפיים והעניק לו שלד בורסאי במתנה. בנט תכנן אקזיט בדרך לראשות הממשלה. משהפנים שאי אפשר לבצע את האקזיט, הכין לפני חודשים רבים מפלגה אלטרנטיבית. כדי להצדיק את המהלך של "השתמש וזרק", הוא הסביר לציבור שרבנים חרדל"ים הפריעו לו לקדם מהלכים, וש"הימין החדש" יעצור זליגת קולות מהימין לכחול לבן.

פתגם יידי ידוע קובע ש"האדם חושב - ואלוקים מחייך". כך קרה לתוכנית בנט שהשתבשה. הציבור הדתי־לאומי זעם, ובצדק. גם בפוליטיקה יש מינימום אתיקה. במהירות שיא "הבית היהודי" השתקם, קלט ברגשות מעורבים את אנשי "עוצמה יהודית", והמצביעים בהמוניהם שבו הביתה. 

הישראלים הנבונים הפנימו שרשימת כחול לבן היא מפלגת שמאל בתחפושת ימין. אין לבוחרי ימין מה לחפש שם, וממילא אינם צריכים לעצור בימין החדש בדרכם שמאלה. מצביעי ימין אינם חולות נודדים. 

להפתעת הימין החדש, פייגלין, בסיוע מובהק של פייק־תקשורת ופייק־סקרים, החל לוגם מהמנדטים שלהם. צעירים המזהים עצמם כדתיים, מתלהבים מאנרכיזם בגרוש ומקנאביס ממכר. בקרב צעירים דתיים, ואפילו בשוליים החרדיים, יש המשך לעלה ירוק. המנדטים נושרים מבנט במהירות מסחררת.

בנט, בייאושו מהתוצאות העגומות בסקרים, הצטרף למקהלת השמאל נגד נתניהו. בציניות מוכרת הוא מסביר שהטענות שלו הן נגד נתניהו כשר ביטחון ולא כראש ממשלה. 

רוב אזרחי ישראל, בימין ובשמאל, כולל תושבי הדרום, מבינים את המחיר הקשה של כניסה לעזה. היינו שם כמה פעמים, המחיר היה כבד. לפני שנכנסים למערכה צבאית כוללת, חשוב למצות כל ניסיון להסדרה - גם במחיר פגיעה בכבוד ובגאווה. עדיף להעביר מזוודות עם כסף קטארי מאשר להעביר ח"ו ארונות בכיוון ההפוך. גם במערכת בחירות חשוב לשמור על קור רוח, מנהיגות אמיתית נבחנת בדיוק באותם רגעים שבהם נדרשות תעצומות נפש.