השפה של הגולנצ׳יקים

השפה של הגולנצ'יקים היא חתירה לניצחון, לחימה בראבק. הייתי בגולני ואת רוב הקללות לא הייתי שומע בבסיס אלא כשהייתי חוזר הביתה

יוסף חדאד , י"א באדר ב תשע"ט

דעות יוסף חדאד
יוסף חדאד
צילום: יחצ

כשגדלתי בנצרת היו לי חברים יהודים מהעיר השכנה נצרת עלית, וכשהם קיבלו את הצו ראשון קינאתי. הם דיברו על הרצון שלהם להיות לוחמים בגולני, והיו מתאמנים לקראת הגיוס.

החלטתי לעשות מעשה והתקשרתי ללשכת הגיוס. ביקשתי להתנדב לצבא, אבל בתנאי אחד: רק לגולני. כמה חודשים לאחר מכן זכיתי לעלות על מדים ולהתחיל טירונות בחטיבה החומה.

בגולני מצאתי כור היתוך מדהים, קיבלו אותי בלי דעות קדומות. למדתי להיות לוחם, למדתי להיות ישראלי, אבל מעל הכל למדתי להיות בן אדם.

החברים לנשק הפכו לחברים לחיים, והיינו כולנו משפחה אחת גדולה. אני תמיד אומר שאני עדיין גולנצ'יק. כי משפחה לא עוזבים, זה לנצח.

בימים האחרונים אני רואה איך מכפישים בתקשורת את המשפחה שלי, את גולני. וזה כואב לי.

לאחר חשיפת פרשת התמלילים מחקירות אשכנזי, נשמעו תירוצים ממקורביו ואפילו ממנו עצמו שדבריו מאפיינים דיבור של גולנצ'יק. אין לי ספק שהמטרה שלהם היא לא להוציא שם רע לחטיבה, אך בפועל זה מה שהם עשו.

שמעתי בשבוע החולף ביטויים כמו "ככה הוא מדבר, הוא גולנצ'יק" או "הוא גולנצ'יק, לא בוגר החוג לנימוסין". וזה צבט לי, ואני מאמין שגם לעוד גולנצ'יקים רבים. זה מה שאנחנו בשבילכם?  להגיד שלשרת בגולני מתבטא בשפה בוטה? באיומים?

השפה של הגולנצ'יקים היא חתירה לניצחון, לחימה בראבק, דאגה תמידית לצוות. הייתי שלוש שנים בגולני ואת רוב הקללות לא הייתי שומע בבסיס או באוהל אלא כשהייתי חוזר הביתה ברחובות של נצרת.

כמו בשיר המפורסם, "גולני שלי" היא טורי אנשים, היא שמות ופנים, מקומות וזמנים.  זו חטיבת החי"ר הראשונה והמבוקשת ביותר, יש לה עבר מפואר והיא מזוהה כעממית, אבל לומר שאת השירות בגולני מאפיינת "שפת רחוב" זה דבר שפוגע בחטיבה שלמה שהצמיחה דורות של לוחמים ערכיים שחירפו נפשם עבור המדינה.  

המורשת של החטיבה הרבה יותר חזקה מהסטיגמה שדבקה בה. החטיבה איבדה לוחמים רבים במהלך השנים, כמה מהם חבריי לנשק ממלחמת לבנון השנייה, והם מטובי בניה של המדינה.

אחד מאותם לוחמים הוא מפקדי רועי קליין, בעל עיטור העוז על פעולתו הנועזת במלחמת לבנון השנייה קפץ על רימון והקריב את חייו למען פקודיו. לא שמעתי ממנו מעולם קללה או ביטוי שלילי, ההיפך, ספגתי ממנו ערכים ומוסר ועד היום אני יכול לומר בפה מלא שהוא דמות למודל עבורי.

אני בטוח שגם גבי אשכנזי עצמו, אדם שתרם רבות לביטחון המדינה והקדיש את חייו למענה, יודע שלהיות גולנצ'יק זה דבר גדול יותר מסגנון דיבור, וראוי שדווקא הוא כאחד מנציגיה הבולטים והבכירים ביותר יעשה הכל כדי לשמור על כבודה.