המסר: אחדות

שנאת היהודים מעולם לא פסקה. גם היום, אלפי שנים אחרי אירועי המגילה, האנטישמיות מרימה ראש במקומות רבים בעולם.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , י"ד באדר ב תשע"ט

מאות שנים חוגגים היהודים את ימי הפורים, קוראים במגילת אסתר, מקיימים משלוח מנות, נותנים מתנות לאביונים, שותים כדת ומתחפשים בשלל תחפושות. פורים הוא חג שיש בו שמחה ועליצות, שהיו כה נדרשים בימי הקדרות בגלות הארוכה, אך עם זאת חשוב לשים לב לכך שיש במסר שבמגילת אסתר עדכניות מרשימה. 

פרס, מעצמה חזקה בעלת שלוחות רשע והשפעה במדינות רבות, נשלטת בפועל על ידי גורמים קיצוניים. המלך מופעל בידי שבעה שרים, ראשי משמרות המהפכה. האליטה היהודית בשושן משתתפת במשתה שעורך המלך, ולא מפריע לה כלל שהאוכל מוגש בכלים שנבזזו מבית המקדש בירושלים. הגורל היהודי לא מעניין אותם. אין להם קושי לשתף פעולה עם אויבי עמם. גם היום יהודים נמצאים בין מובילי החרמות נגד ישראל.

המן, בכיר השרים שנפגע מסירוב מרדכי לכרוע ולהשתחוות, מבקש אישור להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים - והאישור לביצוע הפתרון הסופי לבעיית היהודים ניתן. בכל מדינות המלך איש לא שואל שאלות, מטיל ספק או מביע מחאה על גזירת ההשמדה. 

שנאת היהודים מעולם לא פסקה. גם היום, אלפי שנים אחרי אירועי המגילה, האנטישמיות מרימה ראש במקומות רבים בעולם. איראן מפתחת נשק גרעיני שמטרתו להשמיד את ישראל. אנטישמיות ואנטי־ציונות בשילוב קטלני. מרדכי היהודי, "איש ימיני", זועק - "אסור להחריש". הוא מציב את עצמו, יחד עם אסתר, בראש המאבק נגד המזימה. 

גם עתה, כמו אז, מדינת ישראל ניצבה לבדה מול איום איראני. מדינות העולם מקלות בו ראש, ונשיאים וראשי מדינות הסכימו בנפש חפצה ללכת שולל אחרי ההתחזות האיראנית ולחתום על הסכמים שביסודם חוסר הבנה או חוסר אחריות. רק בשנתיים האחרונות מתחילה הפנמה של הסכנה וזעקת ישראל נשמעת.

למזלנו, ההיסטוריה היהודית השתנתה לבלי הכר. הודות לאל ולמסירות הנפש של עשרות אלפי חיילים ואזרחים, יש ליהודים מדינה וצבא מהחזקים בעולם. איננו נתונים עוד לחסדי זרים. מדינת לאום יהודי וצבא ישראלי הם חידושים משמעותיים שמבטיחים - לעולם לא עוד. יהודי העולם מוזמנים לחזור הביתה, להרגיש חופשיים, לראות בהתגשמות חזון הנביאים ולמצוא חיים בעלי משמעות.

חשוב לזכור כי נס ההצלה בפורים מתחיל בדרישת אסתר ממרדכי "לך כנוס את כל היהודים". הבנת האחדות והמשותף לכולנו היא הבסיס להתמדת הניצחון והקיום. המן הרשע מתאר את היהודים כ "עם אחד מפוזר ומפורד", ואכן במערכת הבחירות הזו אנו נראים מפוזרים ומפורדים, ולמרות זאת אנחנו "עם אחד". חיש מהר תסתיים מערכת הבחירות המטורללת ונחזור לפעול יחד למען המשך ההישגים, הצמיחה והשגשוג של כל אזרחי המדינה. 

באדיבות "ישראל היום"