איפה הבושה?

מקובעי מדיניות הליכוד ומעצבי אסטרטגיית תעמולת הבחירות של המפלגה, מצופה היה להיות חכמים בדיעבד, מנוסים יותר וזהירים שבעתיים

אל"מ במיל' טל בראון , ט"ז באדר ב תשע"ט

דעות אורח
אורח
ערוץ 7

ביום רביעי, 26/2/19 שודר סרטון בשידור חי בערוץ "הליכוד טי.וי", בו נראית תמונת קבריהם של חללי מחלקת הל"ה הטמונים בהר הרצל, אשר נפלו מות גיבורים בקרבות מלחמת העצמאות על הגנת גוש עציון.

על רקע קבריהם מזהיר הדובר מטעם הליכוד: "גנץ זה שמאל ושמאל זה מסוכן". סערה גדולה וגינויים מכל קצוות המפה הפוליטית והציבורית הביאו למחיקת הסרטון, להתנצלות של ראש הממשלה נתניהו, אח שכול בעצמו, ולהשעיית המציג.

אך ראו זה פלא, בטרם חלף חודש מהסערה הקודמת, והנה בפורים "יצא לאקרנים" סרטון חדש מבית היוצר של "הליכוד טי וי", בו שמו ללעג ולקלס את מראהו החיצוני של העיתונאי אמנון אברמוביץ', נכה צה"ל ממלחמת יום כיפור שאף זכה לציון לשבח על תפקודו הנועז בקרב בו נפצע וניכווה קשות.

שני אירועים אלו באים בסמיכות זמנים מטרידה שבוודאי צריכה להדליק לכל בר דעת נורה אדומה, אולם קדמו להם דברי לעג של חבר הכנסת אורן חזן מטעם סיעת הליכוד, שבשלב זה היו צריכים לשמש תמרור אזהרה ליוצרי התעמולה עצמה.

ביום שני ה-5/11/18 במהלך דיון סוער במליאת הכנסת על חוק 'הנאמנות בתרבות' קרא ח"כ אורן חזן לעבר ח"כ אילן גילאון מסיעת מרצ: 'אתה חצי בנאדם".

לאירוע זה קדמה קריאה לעגנית נוספת של ח"כ חזן ביום שלישי ה- 24/11/15 כשבמהלך דיון לילי על התיקון לחוק הגיוס, לעג ח"כ אורן חזן לחברת הכנסת קארין אלהרר מסיעת "יש עתיד" בשל נכותה, המקשה עליה להצביע במליאה, באמירתו: "צריכה שעיסאוי יעזור לך?"

זאת, לאחר ששבוע קודם לכן האשים חזן את אלהרר בהצבעה כפולה, כשח"כ עיסאוי פריג' ממרצ הצביע עבורה בשל הקושי הפיזי שלה להצביע, הנובע ממחלת ניוון השרירים. 

יצוין כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בו ביום, במהלך טקס הענקת תעודות הוקרה לפעילי הקהילה האתיופית, להתבטאותו של ח"כ אורן חזן כלפי ח"כ קארין אלהרר וטען כך: "אני לא יכול לסבול גזענות, אני לא יכול לסבול אפליה, אני לא יכול לסבול התעמרות, לא נגדכם ולא נגד אף אחד.

היום בכנסת קרה משהו, משהו חמור. ביקשתי לבדוק את הפרטים והם אכן התבררו. חבר כנסת בסיעתי אמר דבר פסול לחברת הכנסת קארין אלהרר, דבר שאסור היה להיאמר ואני מגנה אותו בכל פה. אני התקשרתי לאותו חבר כנסת ונזפתי בו ואמרתי לו שהדברים הללו אסור שיישמעו".

מאירועים אלו, בהם היה מעורב בזמנו חבר הכנסת אורן חזן, היה על מפלגת הליכוד והעומד בראשה לפתח מידת רגישות וזהירות ראויה בכבודם של אנשים, ללא קשר לדעותיהם ועמדותיהם הפוליטיות.

מקובעי מדיניות הליכוד ומעצבי אסטרטגיית תעמולת הבחירות של המפלגה, מצופה היה להיות חכמים בדיעבד, מנוסים יותר וזהירים שבעתיים בדבריהם ומעשיהם, ולו רק משום ניסיונם המר בדבר, הסערות שהתחוללו וההתנצלויות שבוששו לעיתים מלבוא בגין דברים פוגעניים מעין אלו.

שני צדדים

לכל מטבע שני צדדים וכמה מימדים כך לימדונו ההורים והמחנכים, כך הוא הדבר בנוגע לאירועים אלו שבתשדירי התעמולה השליליים, המפורשים עתה על ידינו.

אימרה מפורסמת גורסת כי אירוע שלילי אחד שאירע, בו האחראי הודה באחריותו לטעות, יחשב כתקלה מצידו. שני אירועים יחשבו כצירוף מקרים, אך הפעם השלישית בה חוזר דפוס הפעולה השלילי, כבר יחשב לשיטה בה נוקט האחראי.

גישה הפוכה לכך וקצת שונה בטיבה, שמקורה בשפה האנגלית ומתורגמת כאן על ידי באופן חופשי, מטילה את האחריות לפרשנות האירוע על הנפגע וגורסת כי: בפעם הראשונה בה הצלחת להונות אותי- עלייך להתבייש, בפעם השנייה שהצלחת- עליי להתבייש!

משעמדנו על שתי הגישות המרכזיות הללו, החליטו אתם מהי הפרשנות המועדפת עליכם לגישתה ולתעמולתה של מפלגת הליכוד והעומדים בראשה, כפי שהשתקפה לאחרונה לקראת הבחירות הממשמשות ובאות.

אני, כמי ששכל חברים, פקודים ומפקדים, וכמי שמכיר היטב ומקרוב מאד את משמעות הנכות, על המבטים, השאלות, ההערות וההתייחסויות לסוגיהן, יודע ממי להיזהר, מה עליי לעשות ובעבור מי ומה עליי להילחם.

העיתונאי אמנון אברמוביץ', חברי הכנסת קארין אלהרר ואילן גילאון הינם בני אדם ולוחמים, כל אחד בדרכו שלו, הראויים לכבוד גם אם דעתם הפוליטית שונה משל הכותב, הדובר או הקורא.

כבודם כבני אדם צריך להישמר בקנאות ולהישאר מחוץ ל"זירת הבוץ" הפוליטית גם אם דעותיהם יתקפו מימין או משמאל ללא רחם. מראש הממשלה הנני מצפה כי יהיה שקול בדבריו, במדיניותו ובמעשיו בכהונתו ובהכנות לה, בוודאי כשבתקופת בחירות סוערת ולוחצת עסקינן. מצופה כי בנימין נתניהו ישלוט בעושי דברו כראש מפלגה, אם ברצונו לשוב ולהיות ראש ממשלה. מנהיגות, מקצועיות ודרך ארץ הן התכונות המרכזיות שאדרוש ממפקד, ממנהל וממנהיג באשר הוא, ביחסו לבני אדם. למה אתם מצפים?