קרולין גליק או ליבי מולד?

אז יש את הגורו פייגלין. ויש את השרה שעובדת עם מי שיש בזירה כדי לקדם סדר יום בזירה פוליטית סבוכה

קרולין גליק , י"ט באדר ב תשע"ט

דעות קרולין גליק
קרולין גליק
צילום: ערוץ 7

את מי אתם רוצים לשים בכנסת ישראל? אותי או את ליבי מולד, מקבילי במפלגת זהות, ומועמדת עבר במפלגת עלה ירוק?

עכשיו שזה ברור כי אסטרטגיית הבחירות של מפלגת זהות היא למשוך את תומכי הימין החדש – מפלגתי – אליה, אזי ראוי לשאול, את מי אתם מעדיפים? קרולין גליק או ליבי מולד?

אני אגיד לכם למה לדעתי כדאי לכם להצביע לי ולא לליבי מולד. וזה באמת לא אישי. ליבי ישבה לידי בפאנל בחירות בראשון לציון לפני כמה שבועות. והיא פרגנה לי מאוד. גם המתנדבים של זהות שהתלוו אליה באירוע פרגנו לי. הם אנשים נחמדים כולם.

ובכן, זה לא אישי. זה ענייני.

מבחינתי שלושה דברים עיקריים מביאים אותי להתרחק מזהות ולתמוך בימין החדש.

הדבר הראשון הוא הגישה הכללית לפוליטיקה. פוליטיקה היא אומנות האפשרית. בהינתן מציאות בה אינך מחליט יחיד, איך תוכל לקדם את סדר היום שלך, את החזון שלך?

זהות אומרת שהיא מפלגה של שוק חופשי. בין השאר, היא רוצה לפריט את מערכת החינוך באמצעות וואוצ'רים. על פי השיטה הזאת, כל ההורים יקבלו קופון שווה שכר לימוד לכל ילד. כהורים נוכל לקחת את הקופון ולהפקיד אותו היכן שנרצה, כמו תשלום שכר לימוד במוסד פרטי. זאת על מנת לחייב בתי ספר לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר או להיסגר.

על הנייר זה נשמע אחלה. אבל יש כמה בעיות. ראשית, איך שר החינוך משה פייגלין, או שרת החינוך ליבי מולד יישמו את התוכנית הזאת באמצע שביתת מורים כאשר בית הדין לעבודה יגיד לו או לה שאכן, המורים צודקים, יש להם חוזה. והתוכנית מפרה אותו? 

איך השר פייגלין או השרה מולד יישמו את התוכנית שלהם בקואליציה עם החרדים? ליצמן ודרעי יתמכו בתוכנית? גם לא אחרי שיעשנו קילוגרם של עלים ירוקים.

ומצד כחול לבן -- כי הרי, החבר'ה בזהות בהחלט לא בכיס של אף אחד -- איך התוכנית תייושם על ידי שר החינוך פייגלין או שרת החינוך מולד בממשלת גנץ-לפיד-ניסנקורן? נראה לי ששר האוצר ניסנקורן יצדד במהלך שימית את ארגוני המורים מיד אחרי שדגל התורה יתמוך בנישואים חד מיניים.

לעומתם, שר החינוך נפתלי בנט עשה יותר כדי להביא לליברליזציה של מערכת החינוך מכל שר חינוך שקדם לו. הוא העצים את מנהלי בתי הספר כדי להעניק להם החירות לבחור את צוות המורים ולהתאים את תוכניות הלימודים לצרכי הקהילה שלהם. הוא הכניס את התוכניות של בית הספר בחופשות כדי להוריד את הנטל שימי החופשה המופרזים מטילים על ההורים.

נפתלי בנט פתח איזורי רישום על מנת לאפשר להורים לבחור בתי ספר גם רחוקים מהבית כדי לוודא שהילדים שלנו יוכלו ללמוד במסגרת שמתאימה להם.

בזהות מדברים על רפורמה במערכת המשפט שתחזיר את הבלמים והאיזונים למערכת המשפט. יו"ר המפלגה פייגלין אפילו הוציא סרטון בנושא בשבוע שעבר בו טען כי הוא אבי המהפכה המשפטית שהשרה איילת שקד מקדמת במשרד המשפטים. פייגלין טען שהוא זה שדיבר על הצורך לבטל את הוועדה למינוי שופטים ואף רמז כי השרה שקד גונבת את העבודה שלו.

אינני יודעת אם פייגלין היה מסטול כאשר צילם את הסרטון אבל, המגלומניה שמשתקפת בו מסגירה דברים מדאיגים על אופיו.

אני, למשל כותבת על מערכת המשפט ועל הצורך לבטל את המהפכה של אהרון ברק בעיתונות בעברית ובאנגלית כבר לפחות 15 שנים. מכוני מחקר כגון פורום קהלת והתנועה למשילות קיימים כדי לקדם את סדר היום הזה. היו כאן כמה שרי משפטים, לרבות הפרופ' דניאל פרידמן וחיים רמון שביקשו לגלגל אחורה את כדור השלג ששמו מערכת המשפט כבר לפני למעלה מעשור.

אז מה, כולנו פלגיאטים של הגורו המשפטי פייגלין? אם כן, איך זה שאף אחד מאיתנו לא שמנו לב? ומה זה אומר על האופי של פייגלין שהוא מתעלם מהתרומות של כל מי שנמצא – ברמת תאורטית -- בצד שלו? ומה זה אומר על היכולת שלו לקדם את סדר יומו שלדידו כולנו גנבנו ממנו את הרעיונות שאנחנו פועלים לקדם כבר שנים על גבי שנים?

לעומת פייגלין שלא רואה אנשים ממטר אבל שמח ליטול את הקרדיט על עבודתם תוך רמיסתם, יש את שרת המשפטים איילת שקד.

בקדנציה האחרונה, בתנאים פוליטיים קשיים מאוד היא התחילה את המהפכה נגד מערכת המשפט חסרת הבלמים. היא הביאה למינוי שופטים שמרניים לראשונה זה שנות דור.

ואיך היא עשתה זאת? באמצעות עבודה עם אנשים שונים ממנה, תוך העצמת שותפים לדרך.

שקד עשתה את הדבר שאף אחד שקדם לה לא הצליח לעשות. היא יצרה שותפות עם נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים ובכך שינתה לראשונה את מאזן הכוחות בוועדה למינוי שופטים. עד ששקד הגיעה, שופטי עליון שלטו בוועדה ביד רמה ואף משפטן בעל גישה שמרנית לא הצליח להתמנות. שקד הצליחה לקדם את סדר היום שלה – של מחנה אידיאולוגי-רעיוני שלם -- על אף שמשה כחלון ומפלגת הפייק ימין שלו על 10 המנדטים שלה, חסם כל סיכוי של רפורמה במערכת המשפט באמצעות חקיקה בכנסת.

אז יש את הגורו פייגלין. ויש את השרה שעובדת עם מי שיש בזירה כדי לקדם סדר יום בזירה פוליטית סבוכה. הוא טוען שיש את דרכו ואין בלתה. והיא מפלסת דרכים שאף אחד לפניה לא דמיין וזאת כנגד רצונם של השחקנים החזקים ביותר במדינה.

הדבר השני שמרחיק אותי ממפגלת זהות ומביאה אותי לפעול למען הימין החדש הוא הגישה הכללית לעם ישראל. יש משהו מנכר, לא אנושי ובוודאי לא יהודי בגישה הליברטריאנית שזהות מאמצת.

העם היהודי איננו רק אנשים פרטים וקהילות נפרדות. אנחנו עם אחד. 
הגישה הליברטריאנית בעיניי היא אנטי ציונית. והגישה האנטי יהודית והאנטי-ציונית הזאת באה לידי ביטוי חזק בעמדת זהות שיש להפוך את צה"ל לצבא מקצועי.

לי אין כל ספק כי יישום החזון הליברטריאני הזה יביא להתפוררות החברה הישראלית. נטל הביטחון ייפול – כפי שקורה בארצות הברית למשל – על עניים. הם יראו בשירות מסלול לצאת ממעגל העוני. עשירים לעומתם, יעדיפו לשלוח את ילדיהם לאוניברסיטה בגיל 18 ולשלם לאחרים לשמור עליהם.

אחד מעמודי התווך של החברה הישראלית היא האמונה עתיקת יומין שלנו כעם של שותפות לגורל. וכן, של אחווה. וצה"ל, כצבא העם, הוא אחד המקורות החזקים ביותר של תחושה זאת. אני הרגשתי זאת כבר כשבאתי לישראל לראשונה כתיירת בת 12 עם המשפחה שלי וראיתי את חיילי צה"ל לראשונה. החלטתי כבר אז שאני רציתי לשרת בצה"ל כדי להשתלב בתוך ההוואי האדיר הזה של העם האדיר שלנו.

את כל הזהות הקולקטיבית היושבת בשורש העם שלנו מקדמת דנא, מפלגת זהות מבקשת לנפץ. אולי הליברטאנים במפלגה לא מבינים את העניין. אולי פשוט לא אכפת להם. בתור ליברטריאנים שמעלים על נס את חירות הפרט הם שוכחים כי יהודים אנחנו וטוב לנו ביחד בארץ שלנו, ארץ ישראל.

בתור יהודייה, אני רוצה שצבא הגנה לישראל ימשיך להיות צבא עם. אני גאה ששירתי בו. אני רוצה שבניי ישרתו בו.

בעיניי, יש ערכים חברתיים ובראש ובראשונה, כל ישראל ערבים זה לזה, שהם חשובים לא פחות מחירות הפרט. הם הסיבה שנפש יהודי הומייה. ואת הנפש הזה אינני מוצאת במפלגת זהות. כנראה זאת הסיבה שמצביעי מרצ נמשכים אליה.

וזה מביא אותי לדבר השלישי שמבדיל בינינו בימין החדש לבין עלה ירוק-זהות. אנחנו ממש מאמינים בדרך. ואין פשרות. אנחנו מחויבים באמת לארץ ישראל ולעם ישראל. אנחנו כאן כדי להיות השותפה הבכירה בממשלת נתניהו לא להיות האופורטוניסטיים של גנץ.

אנחנו לא נהיה לשון מאזניים. אין לנו יכולת לשבת בממשלת גנץ בתמורה לקנביס או לכיסא על חשבון כל היקר לנו.

התומכים בזהות תמיד משבחים את המצע המפורט של המפלגה. אבל אין כל סיכוי שהח"כים של זהות יקדמו אותו. אין למפלגת "או הכל או לא כלום" הזאת כל יכולת לעבוד בעולם האמיתי, הפוליטי המסובך. זאת הסיבה שפייגלין נכשל בפוליטיקה. הוא לא הביא אף הישג כי אינו מסוגל לעבוד עם איש.

ומה הוא באמת חושב על האידיאולוגיה הכאילו ימנית שלו? כמה היא חשובה לו היום? האם הוא מתנה את השותפות שלו בקואליציה ברפורמה משפטית או חינוכית או בהחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון?

לא. הוא מתנה הצטרפותו לממשלה בלגליזציה של קנביס.

בעבור הזכות להתמסטל, הוא יוותר על העקרונות הכלכליים שלו. הוא ייוותר על ארץ ישראל. הוא יוותר על רפורמה משפטית. כי בעוד כחול לבן תתן לו קנביס, את האוצר החונטה תתן לניסנקורן. את המשפטים יתנו הגנרלים לשלי יחימוביץ ואת יהודה ושומרון וירושלים יתנו גאוני הביטחון לאש"ף.

וזה מחזיר אותי לשאלה הראשונה שלי. מצביעי ימין יהודים, אחים ואחיות יקרים.

מי אתם מעדיפים בכנסת? קרולין גליק או ליבי מולד?

אני כתבתי את סיפוח עכשיו, הספר ששינה לחלוטין את השיח הציבורי בנושא הסכסוך הפלשתיני-ישראלי גם בישראל וגם בארצות הברית. על גב הספר באנגלית מתנוססות המלצות של סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס והיועץ לביטחון לאומי של הנשיא טראמפ ג'ון בולטון.

מאז ששבתי לשיקאגו אחרי הטיול הראשון שלי בארץ, כילדה בת 12, אני מקדישה את חיי לקידום ישראל ברמה המדינית, פוליטית, צבאית, ומשפטית בארץ ובעולם. עליתי לארץ לבד בגיל 21 והתגייסתי לצה"ל כחיילת בודדה. שירתתי 5 וחצי שנים. כיהנתי במשא ומתן המדיני עם אש"ף כסרן בקבע בשיא תקופת אוסלו. והצלחתי לצמצם את הוויתורים גם כקצינה צעירה.

עבדתי בצוות המדיני של ראש הממשלה נתניהו בכהונה הראשונה שלו.

במקביל לעבודה שלי כפובליציסטית הבכירה של מקור ראשון וג'רוזלם פוסט ומעריב וכסופרת, עבדתי במרכז למדיניות ביטחון בוושינגטון כעמיתה בכירה למזרח התיכון. שם בלמתי את הניסיון של אהוד אולמרט לגייס תמיכה של ממשל בוש ושל הקונגרס לתוכנית ההתכנסות שלו. עבדתי לאורך השנים עם מאות סנטורים וחברי קונגרס על נושאים אסטרטגים כדי לקדם את שיתוף הפעולה בין ישראל לארצות הברית. עבדתי עם ממשלות קנדה ואוסטרליה. הרצאתי בפורומים בכל העולם למען ישראל. לימדתי במכללות הצבאיות של ישראל וארצות הברית. כיסיתי את המלחמה האמריקנית בעיראק מיחידת חנית של הצבא האמריקני.

ואחרי כל זה, החלטתי להצטרף לשרים נפתלי בנט ואיילת שקד כדי לקדם את סדר היום הביטחוני, המדיני, המשפטי, והכלכלי המשותף שלנו מתוך אמונה כי הדבר יבטיח את ביטחונה ושגשוגה של ישראל.

אז תבחרו אתם. קרולין גליק או ליבי מולד.