הסלמה מבוקרת והימור על איפוק ישראלי

יחיא סנוואר מהמר שישראל תספוג את ההתגרות מצד חמאס כל עוד הדבר משרת את חתירתה של ישראל לשלול כל יכולת מדינית מאבו מאזן.

ברוך ידיד , י"ט באדר ב תשע"ט

דעות היערכות הכוחות בעוטף עזה
היערכות הכוחות בעוטף עזה
צילום: יחצ

חמאס מגדילה את רדיוס הטילים הנורים לעבר ישראל והפכה את הדבר לאמצעי מיקוח מקובל מול ישראל. 

לאחר שנורו טילים בחודשים האחרונים, לבאר שבע, לחוף בת ים ולתל אביב, ללא תגובה ישראלית משמעותית, כעת הם נוחתים גם במרכז השרון.

ממקורות יודעי דבר נמסר, כי חמאס קיבלה החלטה לאמץ מדיניות של "הסלמה מכוונת ומבוקרת" שמטרותיה הם שיפור ההישגים ועמדת המיקוח מול ישראל. מקסימום לחץ במינימום זמן – אלו הקווים המנחים את חמאס כעת.

ומדוע?

חמאס מניחה כי אחרי הבחירות בישראל עלולה להיווצר מדיניות אחרת ולפיכך היא פועלת להשיג הישגים ולקבע עובדות כבר כעת. גם הכתף הקרה והכעס המצרי על חמאס מעודדים אותה לפעול בהקדם האפשרי לשיפור עמדות המיקוח שלה. עד כה לא פתחה מצרים את המעברים בין הרצועה למצרים.

למעשה, חמאס ממהרת למציאות חדשה עוד טרם תחדל מצריים ממאמצי התיווך. חמאס נחושה להסיר את המצור מעל הרצועה ובעיקר עולה הצורך הזה תחת הפגנות המחאה על יוקר המחייה בהתפתח ברצועה.

מספר מגמות מניעות את ההתפתחויות האחרונות והן:
•    פעולת ישראל לסיכול פעילותה של הנהגת האסירים בכלא
•    אירועי שער הרחמים
•    המעצרים שעורכת הרשות הפלסטינית בקרב ראשי חמאס בגדה
•    ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן וכמובן עסקת המאה

כל אלו מניעים את חמאס להחריף את עמדותיה מיד ועוד טרם הבחירות בישראל. יש לציין כי מדיניות ההסלמה היא תוצאה של התייעצות גם עם הנהגת האסירים בכלא - מדובר בהנהגה בעלת המעמד הפוליטי חשוב ביותר.

מעל לכל אלו, הרי שבראש ובראשונה, חמאס פועלת כדי להסיט את תשומת הלב הפלסטינית ברצועת עזה מהפגנות המחאה על יוקר המחייה.

כפי שניתן להבין מאז שנת 2007, הרי שחמאס תעשה ככל שביכולתה על מנת שמדינת האחים המוסלמים היחידה הקיימת היום לא תיפול, לאחר נפילת מדינת האחים הראשונה, במצרים של מורסי, ונראה כי הנהגת חמאס מייחסת חשיבות רבה מאוד למחאה האלימה שהתפרצה ברצועה.

גורמים בחמאס רואים במחאה סכנה ממשית ויעידו על כך המחלוקות בין ההנהגה המדינית הצבאית, הביקורת מצד ראשי חמאס בגדה ומעל לכל, הביקורת מצד אנשי הדת המהווים את הסמכות הרוחנית של חמאס.

חמאס מקבלת גיבוי למהלכיה האחרונים:  ברצועה קיימת מעורבות איראנית פעילה ביותר, הג'יהאד האסלאמי מאתגר את חמאס ונוקט בעמדות עצמאיות וקיצוניות כלפי ישראל, הפלגים הפלסטינים תומכים לחלוטין במדיניות ההסלמה של חמאס.

גם חיזבאללה הודיעה ביממה האחרונה כי תפעל לירי לעבר ישראל אם תגביר זו את תקיפותיה ברצועה.

על מה מהמרת חמאס במדיניות ההסלמה המבוקרת?

ראשית כל יש לציין כי חמאס מניחה ששבועיים לפני הבחירות בישראל, לא תפעל ישראל במבצע רחב. גם תגובותיה האחרונות של ישראל בחודשים האחרונים הוכיחו שאפילו ירי לגוש דן איננו מניע אוטומטי לפעילות ישראלית נרחבת.

אבל, וכך עולה גם משיחות שערכנו עם גורמים רשמיים ברצועה, מעל הכל מהמר יחיא סנוואר כי מדינת ישראל תוסיף לספוג את ההתגרות מצד חמאס כל עוד הדבר משרת את חתירתה של ישראל להעמיק את הפיצול בין האזורים ולשלול כל יכולת מדינית מאבו מאזן לקראת הסדר מדיני.

"ישראל תשלם ברצועה על ההזדמנות לעקוף כל לחץ למו"מ מדיני עם הרשות" – אומרים גורמים יודעי דבר.

לסיכום: 
נזק כבד נגרם ליכולת ההרתעה של ישראל והחזית הצפונית מול ישראל לומדת את הדבר. ישראל חתרה לנתק כל קשר בין פעולותיה בגדה לתגובות ברצועה אולם כעת נוצר קשר זה בין זירת הדרום לזירת הצפון. הדבר מאפשר לחמאס להגדיר בעצה את גבולות המשחק ולהרחיב את רדיוס הטילים בלא תגובה ישראלית משמעותית ולהעתיק את הזירה מישובי העוטף ללב ישראל.

חמאס יצרה אמצעי לחץ חדש ו"מקובל" על ישראל, כזה שאיננו אפקטיבי רק על יישובי העוטף אלא גם על מרכזי אוכלוסייה בישראל.