לייבש את הביצה

בכמה משפטים קצרים הסביר בשבוע שעבר ראש המנהל האזרחי למה מדינת ישראל לא מכריעה את הטרור הפלסטיני.

אורית סטרוק , כ' באדר ב תשע"ט

זה קרה במפגש ראשי הרשויות ביו"ש עם אלוף הפיקוד, בעקבות הפיגוע הקשה בצומת אריאל, כשאליהו ליבמן, ראש המועצה החדש של קרית ארבע, התעקש ודרש תשובה לשאלה האם צה"ל בכלל חותר להכריע את הטרור, לייבש את הביצה, ולא רק לחסל יתוש אחר יתוש.

התשובה היתה קצרה וקולעת: רובם המוחלט של הערבים לא רוצים שנהיה פה. מול השאיפה הברורה הזאת שלהם, הדירקטיבה (בעברית: הנחיה) המדינית שלנו היא לא לנצח את הסכסוך אלא לנהל אותו, ואת זה אנחנו עושים כמיטב יכולתנו. את הדרישה לשינוי המדיניות תפנו לדרג המדיני – הסביר ראש המנהל האזרחי. אלוף הפיקוד, שנכח במקום, לא הכחיש את דבריו.

חשוב להפנים את משמעות הדברים:

ראשית, ישראל לא מנצחת את הטרור כי הנחיית הדרג המדיני היא לא לנצח אותו. כך, לפחות, מבינים גורמי הביטחון את ההנחיה, ובהתאם לכך הם מתנהלים. הם משקיעים את מלוא יכולותיהם במניעת פיגועים, בלכידת מחבלים ובחיסולם, אבל לא מנהלים מערכה במטרה לעקור את הטרור מן השורש.

הצצה קלה לטיפול שורש בטרור קיבלנו במבצע "שובו אחים" לאחר חטיפת הנערים בקיץ תשע"ד (2014) כשצה"ל סגר את מוסדות החמאס מתחנות טלוויזיה, דרך קייטנות ועד בתי מרקחת, החרים כספי טרור בהיקפים גדולים, ביצע אלפי מעצרים בגין חברות בארגון טרור (יש עבירה כזאת, בדרך כלל לא אוכפים אותה), החל בהריסת בתי מחבלים בנוהל מהיר, ו... חזר לשגרה בתוך כחודש ימים. 

שנית, הדלק המרכזי של הטרור הוא רצונם של הערבים ש"לא נהיה פה". לכן, חלק מהמענה לטרור חייב להתבטא בהגברת האחיזה הישראלית בשטח: בחיזוק הנוכחות שלנו בצמתים (ולא מאחורי בטונדות!) כמו גם במרחבים הפתוחים שמחוץ לגבולות הישובים. בהקמת ישובים או שכונות חדשות, שיבהירו למרצחים שכל נסיון לעקור אותנו מכאן יוביל לתוצאה הפוכה. לכן מדאיגה העובדה שראש הממשלה ושר הבטחון עדין לא הודיע על החלטה מדינית לחיזוק ההתיישבות בעקבות הפיגוע האחרון. 

ולבסוף: ראש המנהל האזרחי מסכים, במשתמע, עם התפיסה שבבסיס התכנית המדינית שלנו, הקובעת שהתקוה הלאומית הפלסטינית היא שמזינה את הטרור, ושכדי לגדוע את התקוה הזו, על הממשלה להבהיר במעשים שארץ ישראל אינה עומדת למסירה או לחלוקה. שלא תקום בה לעולם מדינה פלסטינית, שלא יהיו נסיגות נוספות, שאנחנו כאן כדי להישאר, ולתמיד. בשתי מילים: להחיל ריבונות.