אל תשלחו ידיכם אל הנוער

כמו שהפתרון לכאבים פיזיים איננו מורפיום אלא טיפול שורשי באיבר הפגוע כך גם המרפא לכאבי הנפש איננו משכך כאבים בדמות קנאביס.

הרב עמיחי גורדין , כ"ד באדר ב תשע"ט

מותר לחשוב שיש יותר מדי חסמים ונהלים בירוקרטיים על שימוש בקנאביס רפואי. מותר גם להעלות לדיון את השאלה עד כמה המדינה צריכה להיכנס לוורידים של האזרחים ולאסור עליהם להשתמש בחומרים בעייתיים ומסוכנים. אבל אסור, פשוט אסור, להפוך את השיח על הלגליזציה של הסמים לשיח על לגיטימציה של סמים. 

אין אדם אחד שמבין בחינוך ובנוער שלא חרד מהשימוש הגובר והולך של בני נוער בסמים. אנשי חקר מדעי המוח מבועתים מההשפעות של שימוש בסמים על המוח ועל הפגיעה ההרסנית והמפחידה בזיכרון התבוני והרגשי שמביא איתו הקנביס. פסיכולוגים ואנשי חינוך מנוסים מתריעים על דור חדש של זומבים שגדל כאן. דור של בני נוער עם אישיות עצמאית דלה וחלשה. (להרחבה אפשר לראות ביוטיוב את הרצאתו החשובה של הפסיכולוג דוד בנאי ׳כובע קסמים, כובע קסמים׳ מדקה עשירית בערך ואילך) 

ובכל זאת, מספר פוליטיקאים חסרי אחריות וביניהם משה פייגלין ואבי גבאי מייצרים בעת האחרונה לגיטימציה ועידוד לשימוש בסמים. כשפייגלין אומר בגלי צה״ל שאחרי שנגלגל משהו ביחד נבנה את בית המקדש, המאזינים, ובהם גם בני נוער רבים, מבינים שזה נאמר בהומור אבל גם מבינים שזה בסדר גמור לגלגל קנאביס. כשאבי גבאי אומר שהוא בעד לגליזציה ושהוא עצמו השתמש בסמים הוא לא רק מעודד לגליזציה אלא יוצר לגטימציה חברתית לשימוש בסמים. 

בשביל לקושש עוד כמה קולות יצרו משה פייגלין ואבי גבאי אווירה ציבורית שקאנביס זה משהו נחמד וחביב. בשביל אינטרסים פוליטיים אישיים פגעו הפוליטיקאים הציניים הללו בעבודה חינוכית משמעותית המנסה לייצר אצל בני הנוער אחריות אישית לעתידם. כיצד יתמודד מחנך שמנסה לטפח ולקדם אצל תלמידיו עולם אנושי, משמעותי ובעל תוכן עם המתקפה הנהנתנית הזאת. 

כאבים הם מרכיב חשוב בבניית האישיות שלנו. כמו שהפתרון לכאבים פיזיים איננו מורפיום אלא טיפול שורשי באיבר הפגוע כך גם המרפא לכאבי הנפש איננו משכך כאבים בדמות קנאביס. הסם רק גורם לנפש לשכוח מהכאב והריקנות ולברוח לעולמות מנותקים. אבל גם כשבורחים, הגורם לריקנות ולכאב נשאר בתוך הנפש. כשיד נשברת צריך לטפל בשבר ולא להטביע את הגוף בכימיקלים שמשכיחים את הכאב. גם כשהלב והנפש כואבים ומדוכדכים צריך ללמוד איך להתמודד עם זה ולא לברוח מזה. 

כשמבוגר בורח מכאבי הנפש שלו באופן מלאכותי זאת בעיה. כשבני נוער, שנמצאים בשלבי עיצוב קריטיים של האישיות שלהם בורחים מכאבי הנפש וממלאים את המוח שלהם בחומרי הזיה זה הרסני, קטלני ובלתי הפיך. גדל כאן דור שלם של נוער ילדותי וחסר אישיות. נוער שבורח מכאבי הנפש שלו במקום להישיר מולם עיניים ולהתמודד איתם. 

מי שחושב שאני היסטרי ומגזים מוזמן לעיין בתוצאות בחירות הדמה שנערכו באחד התיכונים האיכותיים באזור מגורי. פייגלין זכה שם בשליש מהקולות בפער עצום מהאחרים. למרבה הצער הפופלאריות הפתאומית הזאת לא נבעה מדאגה לקאנביס רפואי לסבתות שלהם וגם לא מההבטחה לבטל את ביטוח לאומי ואת מנהל מקרקעי ישראל. בני הנוער הללו ישרים ואמיתיים ומודים שהסיבה המרכזית לפופולריות הזאת היא השער שיפתח פייגלין בפני הקאנביס.

אני מאמין גדול בנוער הנפלא שלנו. הוא נבון ורגיש וישר ואיכפתי. אני מאמין בפוטנציאל העצום של הדור הצעיר. אבל גם הם צריכים עזרה וגבולות מהעולם הבוגר יותר. אנחנו צריכים להבהיר להם שאם הם רוצים לגדול ולהתפתח הם לא יכולים לברוח לפתרונות קסם מסוכנים, גם אם כמה פוליטיקאים חסרי אחריות מעודדים זאת בצורה ישירה או עקיפה.