אפילו לאירופה נמאס מהאובססיה נגד מדינת היהודים

לא נשב בחיבוק ידיים מול ניסיונות ההשחרה של ישראל. העסקים מעבר לקו הירוק ראויים לגיבוי בינלאומי ולהשקעה.

ד"ר יורגן בולר , כ"ד באדר ב תשע"ט

ושוב האו"ם יוצא במסכת של התעמרות וחוסר הגינות כלפי ישראל. הפעם זה קרה לפני שבועיים, לאחר שמועצת זכויות האדם של הארגון אישרה מספר החלטות גינוי נגד המדינה היהודית בעקבות שורה של האשמות שהועלו נגדה.

אבל למרות זאת, הדיון במועצה העלה כמה נקודות אור ביחסן של מספר מדינות מפתח מערביות, שמבצעות חישוב מסלול מחדש במטרה לאתגר את הקיבעון המגונה של האו"ם לדה-לגיטימציה של ישראל.

באסיפה השנתית שלה בז'נבה שנערכה לפני שבועיים, שבה מועצת זכויות האדם של האו"ם ותקפה את ישראל שנאלצת להגן על אזרחיה מפני איומי הטרור והאלימות המתמשכים. בדו"ח שחיברה על המתיחות לאורך גדר הגבול עם הרצועה, שנמשכת מזה שנה, המועצה הגדירה באופן שקרי את המשתתפים ב"צעדת השיבה הגדולה" כ"מפגינים שלווים" והעלימה מרשימת הקרבנות הפלסטינים את הקשר שלהם לארגוני טרור. ובינתיים, ישראל זכתה לגינוי רק בשל כך שהעזה להגן על עצמה – והכל בשם ה"מידתיות", עיקרון שמעולם לא נדרש מאף מדינה אחרת.

ארגון חמאס, ששאב עידוד מהמסר שהגיע מז'נבה, הגיב באופן מידי באמצעות הגברת האלימות בהפגנות שהוא עורך מול גדר הגבול ושיגור רקטות מתקדמות לעומק ישראל. מתברר שלחמאס ולרשות הפלסטינית קל מאוד לתמרן את הפורומים השונים של האו"ם ולאמץ את סדר היום שלהם –שמטרתו לשלול את זכותה של ישראל להגנה עצמית ובסופו של דבר גם את זכות קיומה. לישראל יש את הטנקים והמטוסים המתקדמים ביותר באזור, אבל היא פשוט לא תוכל להשתמש בהם.

אך למרבה המזל, יש מספר מדינות מוסריות ושפויות, שהחליטו להתנער מהמציאות המעוותת הזאת. מדינות האיחוד האירופי היושבות כיום במועצת זכויות האדם של האו"ם (אוסטריה, בולגריה, צ'כיה, דנמרק, הונגריה, איטליה, סלובקיה, ספרד ובריטניה) החליטו כגוש שלא לתמוך בשום החלטה שתוגש במסגרת סעיף 7, הכינוס השנתי הקבוע המוקדש באופן בלעדי לישראל. ברזיל ויפן הצטרפו אליהם בהחלטה זו. זהו סימן מבורך לכך שדמוקרטיות מערביות רבות אינן חשות נוח עוד עם ההתקפה השיטתית של האו"ם על ישראל. הם הבינו שהאו"ם ממשיך לחתור תחת יסודות השלום ולפגוע במעמדו באמצעות הכניעה החוזרת ונשנית שלו למערכה הבלתי פוסקת לדה-לגיטימציה של ישראל.

אבל המאבק עוד רחוק מסיומו. אפילו מולדתי גרמניה, המתגאה לעתים קרובות בחובתה ההיסטורית להגן על המדינה היהודית, מסרבת לצאת מהרוב האוטומטי המובנה של האו"ם נגד ישראל. מוקדם יותר בחודש מארס, הבונדסטאג דחה ברוב מכריע החלטה שהציעה המפלגה הדמוקרטית החופשית לדחוק בממשלה של הקנצלרית אנגלה מרקל לבטל את ההצבעה האנטי-ישראלית שלה באו"ם.

בשנת 2018, למשל, הצביעה גרמניה בעד 16 מתוך 21 החלטות האו"ם שגינו את ישראל. אולם מפלגתה של מרקל הצטרפה לרוב הפרלמנטרי של שני שלישים שבחר להמשיך את דפוס ההצבעה האנטישמי של גרמניה בגופי האו"ם.

נראה כי המבחן הגדול הבא של המאבק הזה יהיה סביב החלטת מועצת זכויות האדם לגבש ולפרסם מאגר מידע שמטרתו להציג רשימה שחורה של חברות ועסקים הפועלים בהתנחלויות הישראליות (החלטה 31/36, מרס 2016). פעולה חסרת תקדים זו תהיה הפעם הראשונה שמועצת זכויות האדם - שהוקמה כדי לטפל בהפרות זכויות אדם על ידי מדינות ריבוניות - מקדמת חרמות וסנקציות כלכליות נגד חברות פרטיות.

ההתמקדות בהתנחלויות הישראליות תוך כדי התעלמות ממקרים ברורים אחרים שבהם יש למדינה "רווח" מפעילויות כלכליות בהתנחלויות בלתי חוקיות (למשל, טורקיה בצפון קפריסין, רוסיה בחצי האי קרים או מרוקו במערב סהרה), חותרת תחת מנדט המועצה לשמור על זכויות אדם אוניברסאליות "לכל האנשים".

יתר על כן, מועצת זכויות האדם של האו"ם יזמה את גיבוש הרשימה השחורה בעקבות לחצים של ארגונים חוץ ממשלתיים המעורבים בחרם על ישראל (BDS), שמטרתם האמתית היא חיסולה של מדינת ישראל. מועצת זכויות האדם מנוצלת לקידום מטרה זו, מכיוון שלא ניתן היה לקדמה באמצעות מועצת הביטחון של האו"ם.

ואם לא די בכך, מועצת זכויות האדם אימצה את הנרטיב הכוזב, שלפיו הפלסטינים סובלים כלכלית בגלל ההתנחלויות, כאשר ההפך הוא הנכון. ידוע לכל שחברות ישראליות וזרות הפועלות בהתנחלויות בגדה המערבית מציעות לעובדים הפלסטינים שלהן משרות טובות, שבהן הם מרוויחים לרוב פי ארבעה משכר העובד הפלסטיני הממוצע. זאת הדוגמה הטובה ביותר לדו-קיום ולסובלנות האפשריים בנסיבות הנוכחיות, ולכן העסקים הללו ראויים לגיבוי בינלאומי ולהשקעה, ולא לחנק.

אנחנו, בשגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים, לא נשב בחיבוק ידיים מול ניסיונות ההשחרה של ישראל. השגרירות הנוצרית הפעילה את הסניפים שלה במספר מדינות מפתח במועצת זכויות האדם, כדי ללחוץ על ממשלותיהן לעצור את פרסום הרשימה השחורה של האו"ם.

הפעילות הזאת התבצעה באוסטרליה, אוסטריה, בולגריה, קרואטיה, צ'כיה, דנמרק, פיג'י, הונגריה, איטליה, הפיליפינים, סלובקיה ואוקראינה. אנו מקווים כי המדינות הדמוקרטיות ושוחרות החופש, יתאחדו יחד כדי לשכנע את מועצת זכויות האדם להפוך את הנתיב שאליה היא פונה ולנטוש את היוזמה האנטי-ישראלית האחרונה.