להוציא את צה"ל מהוויכוח

צה"ל הוא אבן היסוד למאבק ההישרדות שלנו בנחלת אבותינו. צה״ל הוא של כולנו, ממרצ ועד לעוצמה יהודית, וכזה עליו להישאר.

הרב יעקב מדן , כ"ו באדר ב תשע"ט

דעות הרב יעקב מדן
הרב יעקב מדן
צילום: ישראל ברדוגו

ראיתי את סרטון הבחירות שהפיק עוה''ד איתמר בן גביר על עודף התהליך המשפטי בצה''ל. בסרטון נראה חייל המתכוון לירות במחבל המתקרב אליו עם דוקרן. איש הפרקליטות הצבאית מתערב כשסרט מידה בידו, והוא מונע מן החייל לירות, כיוון שהמחבל עם הדוקרן עדיין רחוק מן החייל מספר רב מדי של סנטימטרים.

אינני חסיד גדול של נדב וייסמן, איש הפרקליטות ששימש כתובע צבאי במשפטו של אלאור אזריה. אך אני יכול לומר בבירור, שצה''ל אינו מודד בשום סרט מידה מרחקים בסנטימטרים בין מחבל עם דוקרן לבין חייל המתגונן מפניו באמצעות הפעלת נשקו.

לא באתי כאן להצדיק אוטומטית את כל מעשי הפצ''ר ואנשי צוותו. אך מפלגה בראשותו של הרב פרץ, אדם אחראי ורציני, שבנוסף למעלותיו הרבות הוא גם שירת כקצין בכיר בצה''ל, לא יכולה להסכים לשפיטת צה''ל ולביזויו בתקשורת במסגרת תעמולת בחירות. הוויכוחים על מדיניותו של צה''ל חייבים להישאר פנימיים וחסויים בלא לגייס אותו לצרכי המפלגות.

אחרי הבחירות נתעורר כולנו ליום המחר, שבו נצטרך לשוב ולהיות עם אחד, הלוחם יחד באויביו הרבים, ועושה הכול כדי לשרוד יחד בנחלת אבותיו ובארצו היחידה בלב המזרח התיכון הסבוך והאלים. צה''ל הוא אבן היסוד למאבק הישרדות זה, הוא של כולנו, ממרצ ועד לעוצמה יהודית, וכזה עליו להישאר.

ישנם ארגוני שמאל העוסקים תדיר בהשמצת צה''ל, הציונות הדתית לא צריכה להיות שם. יש מקום לביקורת על צה''ל ויש מקום לוויכוח על דרכו. על הוויכוח לכלול נתוני אמת, ולא להיערך בכיכר השוק המתלהמת. 

הבעיה האמתית אינה של 'עוצמה יהודית'. במערכה המתנהלת נגד מפלגת 'כחול לבן', המונהגת, לראשונה בישראל על ידי שלושה רמטכ''לים לשעבר, צצות מדי בוקר האשמות חדשות על ניהול מערכה זו או מערכה אחרת, על תפקודו של רמטכ''ל לשעבר מול בעיה זו או מול אחרת, מתי נשמע לפקודה ומתי סירב, האם חבש קסדה, האם שקל נכון את החלטותיו וכו' וכו'. הכניסה המאוחרת הזאת לקרביים ולמעיים של כל החלטה שהייתה בשנים שעברו היא פסולה ומזיקה. היא חושפת דברים חסויים, מחייבת את ה'נאשמים' לחשוף עובדות נוספות, מאירה את מנהיגי צה''ל באור שלילי ומכרסת לטווח הארוך בביטחון הבסיסי שיש לכל חייל בצה''ל במפקדיו.

מערכה זו לא תועיל לרמטכ''ל הנוכחי ולא לצוות מפקדיו. אם היא תיכנס כנורמה, היא תחליש את צה''ל במידה משמעותית גם לטווח הארוך, ואיננו יכולים להרשות לעצמנו מותרות כאלו. דברים דומים אמר השבוע בקצרה אחד מטובי הלוחמים שהיו אי פעם לעם היהודי, מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף אמיר אשל, ובאתי כאן לחזק את דבריו.

טענתי אינה מופנית רק נגד מערכת ההסברה של 'הליכוד'. מפלגה בהנהגת שלושה רמטכ''לים המאשימה את ראש הממשלה ושר הביטחון הנוכחי בבגידה או במשהו קרוב לה, מרוויחה ביושר מתקפה חסרת מעצורים נגדה. אך בשורה התחתונה, כולנו יחד מחויבים לשלימותו של צה''ל וליוקרתו, וחלילה לנו מלהכניסו לוויכוח או מלדון על מעשיהם של מפקדיו בעבר בעת שהיו על מדים. צה''ל שימש תמיד כגורם המאחד של החברה הישראלית. בואו לא ניתן להפכו לגורם המפלג שלה!

מילה אחרונה למנהיג שאני מעריך ומעוניין לראותו כשר ביטחון, נפתלי בנט: אני מבין היטב את הבטן המלאה שיש לך כלפי אנשים ם במערכת הפוליטית ולמרות כל זאת אני מפציר בך שלא להיכנס לוויכוח הפומבי על תפקודם ושיקול דעתם של קצינים בעת שהיו על מדיהם. אני בטוח שאתה מבין יותר מכל אדם אחר את הנזק שוויכוח כזה יגרום לטווח הארוך.