עם נפלא, סמל לכל העולם

מה יש בה בציונות הדתית שהיא בולטת כ"כ בארועים מעין אלו? הם אינם מכירים את זכריה הי"ד ולא פגשו בו.

הרב משה (מוסא) כהן , כ"ט באדר ב תשע"ט

דעות מוסא כהן
מוסא כהן
צילום: עצמי

ירושלים, העיר שחוברה לה יחדיו, קלטה הערב אחד מבניה אל אדמתה, זכריה באומל, חייל צהל נעדר, ששנים שמו היה שגור בתפילות שונות, הובא לקבר ישראל בהר הרצל.

אלפים רבים כיבדו אותו בדרכו האחרונה. עם ישראל שאין כמותו בכל ההיסטוריה ובכל העולם. ממש עם הנצח שיודע נצחיות מהי ויודע לנצח כל מכשול הנקרא בדרכו. השתדלות הירואית ארוכת שנים הביאה לתוצאה של הבאה לקבר ישראל בכבוד לאומי ממדרגה ראשונה.

רחבת הר הרצל מלאה באלפי אנשים. מבוגרים וילדים קטנים שבאו עם הוריהם, כל גווני הקשת של עם ישראל עומדים יחד ומתייחדים עם זכרו של הקדוש בהתרגשות ותחושת הוד. חרדים ודתיים, חילוניים ושומרי מסורת

מצבים כאלה מחדדים שוב ושוב את היותנו עם אחד, את היותנו עם סגולה, את המיוחדות שלנו שאין לה אח ורע בשום מקום אחר בעולם.

בתוך כל זאת לא ניתן לברוח מנוכחות אחת מוגברת מאוד ואפילו שלטת. מעבר לעובדה שזכריה עצמו הוא בוגר ישיבת הסדר ובן לציונות הדתית, הציבור שנכח בהר ברובו חבשו כיפות סרוגות, כאלו ואחרות, לראשם והנשים בכיסויי ראש לצבעיהם. זאת לא היתה לי הפתעה, ראיתי לידי תושבים נוספים מיישובי, בני נוער שנראה שבאו במאורגן מהישיבה התיכונית בהם הם לומדים, קבוצות בנות שבאו יחד ועוד ועוד.

מה יש בה בציונות הדתית שהיא בולטת כ"כ בארועים מעין אלו. הם אינם מכירים את זכריה הי"ד ולא פגשו בו. הם ברובם נולדו אחר המלחמה הזו ובכל זאת איזשהו כח פנימי הביא אותם להר. אולי רגש לאומי ואולי אחות הרעים. אולי צו תורני ואולי משהו חברתי. בכל אופן הם נכחו שם ובלטו מאוד בתוך המגוון הנפלא, כקבוצה שלטת.

נראה שעולם הערכים והחינוך השורשי אותם ספגנו ואנו מספיגים בילדנו ובתלמידנו, הם המניע לכל זאת. השייכות לדרך תורנית ולאומית שמראה כיוון של שלמות ומציבה יעדים גדולים לבאים בשעריה. גודל האחריות המוטלת על כתפינו עמדה מולי בתוך האירוע.

כמה נדרש מאיתנו להמשיך את האור והטוב. להעניק ולתת, להיות מחוייבים לדרך ולממש אותה. לחנך את ילדנו למצוא כל אחד את החלק המיוחד שלו בתוך העוצמה הזו ולעודד שיוציאו את כוחותיהם לפועל.

את הדרך הזו עלינו לחזק, אותה עלינו לטפח, היא התקווה לעתידו הרוחני והגשמי של עם ישראל. יש לפעול ולעשות למענה כדי שהיא תמשיך להיות עמוד האש שבראש המחנה, החץ שאחריו נמשכת השיירה כולה ואבן הדרך לצועדים במסילה העולה אל הר ה'

עמנו עם נפלא, סמל לכל העולם. ציבורנו ציבור נפלא, סמל לכל עמנו. שליח לשרת ולעשות ככל יכולתו לטובת העם בארצו ועל פי דרכה של תורה. עם נכונות לפעול ולעשות בכל זמן ועם כל קושי. בעוד מספר שבועות נחזור לשגרת מדינתנו וככל שנתחזק בדרכה של תורה, נביא ברכה

יבשרנו הקב"ה בשורות טובות ישועות ונחמות ויתן בראשנו אנשי חיל יראי אלוקים כדי לעשות רצונו בלבב שלם

חזק ונתחזק