עזה תחילה

עו"ד מנחם גורמן , ב' בניסן תשע"ט

דעות גבול הרצועה
גבול הרצועה
צילום: באדיבות המצולם

כדי למצוא פתרון לבעיית הטרור המתמשך המגיע מעזה ומהרשות הפלשתינית יש להתמקד בסיבות לקיומו של הטרור. מה מניע ערבים בשטחי ארץ ישראל לעסוק בטרור באופן פעיל או סביל, בעידודו, ובמקרה הטוב יותר, בהמנעות מגינוי הטרור הערבי.

יש לכך שתי תשובות הקשורות זו בזו.

א. הערבים אינם מסכימים לקבל את נוכחות היהודים בשטחי ארץ ישראל. מבחינתם ישיבתנו בארץ אינה לגיטימית. עמדה זו נאמרה על ידי מנהיגים ערבים, כולל חברי כנסת ערבים, פעמים רבות. ריבונות העם היהודי בשטחי ארץ ישראל אינה מקובלת עליהם לחלוטין. ההתנגדות החצופה של הערבים לחוק הלאום היא אחד התסמינים היותר נועזים שלהם. 

ב. הסיבה השניה היא אובדן האמונה של מנהיגי ישראל בזכותנו על כל ארץ ישראל. התעלמות הממשלה וביהמ"ש העליון מזכות הבעלות, המשפטית והמוסרית, על הארץ שהתנ"ך העניק לעם היהודי, פוגעת ישירות בזכותנו לגור ולשלוט בארץ הזאת. הסכמת המימשל הישראלי לדון בטענת הערבים לזכויות בעלות על חלקים מארץ ישראל מעניקה לערבים בסיס מוסרי לרצח יהודים במסגרת שאיפתם לשחרר "שטחים כבושים". התוצאה היא שהמימסד הישראלי, יחד עם השמאל הקיצוני ואויבי ישראל, הם אחד הגורמים המשמעותיים לטרור הערבי.     

הסיבות לטרור המשתולל ברורות לכל בר דעת, אולם "מומחי הבטחון" מסרבים להכיר בכך. קיומה של המדינה הוא המניע העיקרי לאיבה ולמשטמה הערבית. איבה זו לא תחלוף תמורת מסירת "שטחים" לערבים. המשטמה לא תיעלם בתמורה להזרמת כספים לעזה או לרשות הפלשתינית. מפלס השנאה לא ירד גם אם המצב הכלכלי בעזה ישתפר פלאים, חזון חסר סיכוי כשלעצמו. כל ה"פתרונות" שהוצעו מפעם לפעם על ידי מומחים למיניהם, נענו בדרישות נגד חצופות של הערבים. 

מול חולשה צבאית ומוסרית ישראלית, הטרור מתגבר, נעשה מתוחכם יותר, קטלני יותר ואכזרי יותר.

מומחי הבטחון מספקים לנו תרופות אליל. מיטב המוחות עסוקים בפיתוח אמצעים טכנולוגיים משוכללים כדי לנטרל עפיפונים, בלונים, מטעני צד, יריות מרכב חולף, מנהרות תופת וכד'. נגד מי מופנה כל המאמץ הישראלי? מי עומד מול עם ישראל בעזה? חבורה עלובה של רוצחים שפלים שהיה צריך לחסל לפני זמן רב, גם במחיר של פגיעה ב"לא מעורבים". אחרי כל אירוע טרור, מתייצבים ראשי המטכ"ל ושרי הממשלה בפני הציבור, ביהירות וללא בושה, ומצהירים כי הם יכו בטרור "ללא רחם" וכד'. מי מפריע להם לבצע את המוטל עליהם כדי להביא בטחון מוחלט לכל פינה בארץ ישראל? .

הממשלה והמטכ"ל הפקירו את תושבי ישראל לסכנת ירי של עשרות אלפי טילים מדרום ומצפון. מדינה נורמלית המכבדת את עצמה, כפי שהיתה מדינת ישראל עד מלחמת ששת הימים, לא מניחה לאוייביה המוצהרים לאגור נשק קטלני ולהתחמש בטילים עד צווארם. מדינה נורמלית יוצאת למלחמת מנע ומשמידה את היכולת ההתקפית של אויביה המצהירים בריש גלי כי מטרתם היא לחסל את המדינה.  

ההתרברבות הפומבית של ראשי הממשלה ומערכת הבטחון והאמונה העוורת בכוחו של צה"ל משקפים הלך רוח של פוליטיקאים אובדי עצות ובלתי אחראים שאינם מסוגלים להפסיק את השגרה הנוראה של רצח יהודים בכל חלקי הארץ. במקום להכריז הצהרות שחצניות בדבר כוחו העצום של צה"ל, צריכה הממשלה ליזום חיסול והשמדה מוחלטת של כוחו הצבאי של האויב.

לערביי עזה, כמו לכל ערביי ארץ ישראל האחרים, אין כל זכות לאומית או דתית בארץ ישראל. יש להם זכות לחיות בשלום תחת ריבונות ישראל, להיות נאמנים למדינה ולהיות מאושרים בחלקם שהם תושבי ישראל. עד הקמת המדינה, ערביי ארץ ישראל, רצחו, עינו ושדדו יהודים בכל הזדמנות ברחבי ארץ ישראל במשך עשרות שנים. הענקת זכויות אזרחיות שוות לערבים עם הקמת המדינה היהודית לעם היהודי, היתה איוולת של ממשלה זמנית שלא היתה בטוחה ביכולתה להתקבל כחברה שווה בין האומות. הענקת זכויות שוות לערבים לא הפכה אותם לאוהבי ישראל.

נוכחותם של הערבים בארץ ישראל מקורה בחטא. הרוב המוחלט של הערבים הסתננו לארץ ישראל מהמדינות השכנות בשלהי התקופה העותומנית ולאחר מכן בחסות המנדט הבריטי ובעידודו. ההגירה הערבית לתחומי ארץ ישראל התרחשה במשך תקופה קצרה יחסית שהתחילה כ 100- 80 שנה לפני הקמת המדינה ונעצרה עם הקמת המדינה.

מי שמתחזק ומפרנס כיום ברצועת עזה את מאגרי השנאה והמשטמה כלפי המדינה היהודית היא סוכנות האו"ם לפליטים פלשתינאים (UNRWA) בסכום של קרוב ל- 1 מיליארד דולר בשנה. ללא עזרת האו"ם אין לתושבי עזה (הפליטים הנצחיים) יכולת לפרנס את עצמם. מלבד זאת, החזקת למעלה מ – 1 מליון ערבים בעזה כפרזיטים נתמכי UNRWA אינה פותרת את בעית עזה, אלא מנציחה אותה ומעודדת פעולות טרור נגד ישראל.  

היום העשירי בחודש ניסן הוא היום שבו חצו בני ישראל את הירדן לפני 3291 שנה, ונכנסו בפעם הראשונה כעם חופשי לארץ ישראל. הישראלים ישבו בארץ ישראל באופן רצוף במשך כ- 1340 שנה. במשך כל אותן שנים התקיים בארץ שלטון יהודי ממלכתי מסודר, מלבד במשך כ- 50 שנה של גלות בבל. חזרנו לארצנו לאחר גלות של כ – 1900 שנה ואין לנו כל סיבה או כוונה למסור חלקים ממנה לעם אחר, וודאי לא לאוייבינו.  .   

עמדת מדינת ישראל צריכה להיות חד משמעית: יש פתרון מדיני-פוליטי לבעיית הטרור מעזה. הפתרון היחיד המקובל על מדינת ישראל היא פינוי תושבי עזה לארצות ערביות שכנות ולקהילות ערביות באירופה. יש לדרוש מהאו"ם והאיחוד האירופי להשתמש בכספיUNRWA  ובתרומות נוספות מארצות אירופה, לדאוג בהקדם להחזרת תושבי עזה לארצות מוצאם. החלפת אוכלוסין זו תעשה צדק היסטורי עם העם היהודי והעם הערבי. שני העמים יממשו את זכות השיבה האמיתית שלהם: הערבים לארצות מוצאם והעם היהודי לארץ אבותיו.