הצבעה על הבית

אין לנו מצביעים מיותרים. אסור שבעלי זכות בחירה תושבי יהודה ושומרון לא יבואו לקלפי. כל אחד חייב להצביע לאחת מהמפלגות הלאומיות.

יגאל דילמוני , ב' בניסן תשע"ט

דעות יגאל דילמוני
יגאל דילמוני
צילום: יח"צ

פעיל ימין מאחת הערים הגדולות אמר לי לא לדאוג, "ביבי ישלוף שפן מהכובע, הוא קוסם". בתקשורת פרסמו סקרים באופן קבוע, אבל לא הסתפקו רק בספירת המנדטים של המפלגות, אלא דאגו גם להדגיש כי "גוש הימין מנצח".

הם מנסים להרדים אותנו, לשכנע אותנו שהניצחון בכיס, ונראה שהם מצליחים. התחושה במחנה הלאומי היא של שאננות. של ניצחון בטוח. אך ישנו חשש אמיתי כי ירידה במספר המצביעים תביא לעלייתה של ממשלת שמאל ותוביל לתרחישים מסוכנים לעתיד ההתיישבות. כדי לשמור על ההתיישבות אנחנו חייבים לצאת ולהצביע.

שני תרחישים מאיימים על המחנה הלאומי. הראשון הוא אחוזי הצבעה נמוכים יחסית. בבחירות 2015 המספרים בסקרים הצביעו על כך שהשמאל גובר על הימין בבחירות, מה שגרם לשאננות בקרב מצביעי "המחנה הציוני".

התחושה הייתה שהבחירות נמצאות אצלם בכיס בכל מקרה, לכן, אין סיבה לצאת לקלפיות ולהצביע. התוצאה הייתה ניצחון הימין בפער גדול שהוביל להקמת ממשלה לאומית שהחזיקה כמעט 4 שנים. כך כנראה קרה גם בארה"ב, כשהסקרים הראו ניצחון להילרי קלינטון בבחירות לנשיאות ארה"ב והתקשורת הציגה את טראמפ כמי שאין סיכוי שיזכה. כולנו יודעים איך זה נגמר. 

התרחיש המסוכן השני הוא החשש שמפלגות ימין קטנות לא יעברו את אחוז החסימה שעומד על 3.25% מסך הקולות הכשרים. במצב כזה ירדו לטמיון כמה מנדטים של מצביעי ימין, מה שיחזק אלקטוראלית את השמאל והמרכז. 

בשבועות האחרונים שמענו ראיונות בתקשורת, בהם אומרים המועמדים מהמרכז-שמאל כי במידה ותקום ממשלת מרכז-שמאל הם יפעלו לבנות את "גושי-ההתיישבות" ובאזורים אחרים תהייה הקפאה. ישנם כאלו שמציעים חוק פינוי-פיצוי ליישובים מחוץ "לגושי ההתיישבות", שיהיו נתונים למשא ומתן עתידי. מדובר בסכנה ברורה ומיידית לעתיד ההתיישבות. המשמעות המעשית לאמירות אלו היא הקפאה של עשרות יישובים בלב ארץ ישראל – גב ההר, בקעת הירדן, הר חברון ומזרח גוש עציון. מי שטוען שיישובים "מחוץ לגושים" נתונים למשא ומתן, אינו תומך בהתיישבות אלא אומר בעצם שהוא בעד מדינה פלסטינית ועצירת פיתוח ברוב שטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. 

בממשלה כזאת לא יהיה אפשרי לקדם את תכניות האב הגדולות בתחבורה, במים וחשמל, בכלכלה ובהגנת הסביבה. תכניות אלו רואות את המרחב כאזור אחד ולא מבחינות בין 'גוש' למרחב אחר. פיתוח של כבישים עתידיים כמו עוקף חווארה, עוקף אל-ערוב, כביש 60 ועוד, ייעצר. 

מבחינה אלקטורלית, פוטנציאל הכח שלנו לא ממצה את עצמו. באופן עקבי אחוזי ההצבעה בערים וביישובי הפריפריה נמוכים משמעותיתביחס לערי המרכז ומתוך כך, ניתן ללמוד שהמחנה הלאומי לא ממצהאת כוחו. אם מצביעי הימין היו יוצאים להצביע באותו שיעור כמו מצביעי השמאל, מספר המנדטים של המחנה הלאומי היה גדול בהרבה ממה שהוא היה בכנסת ה-20. 

בבחירות 2015 ביהודה, שומרון ובקעת הירדן בעלי זכות הבחירה היו 52% מהאוכלוסייה. זהו אחוז נמוך יחסית לכל המדינה, בה בעלי זכות הבחירה עומד על 71%. נתון זה מצביע על כך שהאוכלוסייה באזור היא צעירה יותר ויש יותר ילדים, אבל מחייב אותנו להוציא את כולם להצביע. אין לנו מרחב תימרון ומצביעים מיותרים. אסור שבעלי זכות בחירה, תושבי יהודה ושומרון לא יבואו לקלפי. כל קול הוא חשוב, כל אחד חייב ביום הבחירות ללכת לקלפיות, גם אם הן רחוקות, ולהצביע לאחת מהמפלגות הלאומיות. 

אל תתנו לשאננות להרדים אותנו. צאו להצביע. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי לדאוג לעתיד הבית של כולנו. לא נותנים לאדישות לנצח. ביום שלישי יוצאים להצביע על הבית.