כך הפכה זהות למפלגת שמאל

ברל'ה קרומבי , ב' בניסן תשע"ט

דעות ברל'ה קרומבי
ברל'ה קרומבי
צילום: עצמי

כבר היו כאן פוליטיקאים מגלומנים, שמאוהבים בעצמם עד צוואר. חלקם היו נטולי אידיאולוגיה, או כאלה שרק התכסו בה כשהיא שירתה אותם. אבל לא רבים מהם הפכו את האידיאולוגיה לפלטפורמה שמתאימה את עצמה לפי צרכיהם, העיקר שתעמיד אותם במרכז בזכות עדת אנשים תמימים.

אין גם פוליטיקאים רבים שהתיימרו להציג כל אידיאולוגיה שלהם כתכלית השלימות, הבשורה האחת והיחידה והרעיון האמיתי היחידי - ויום אחרי התהפכו 180 מעלות.

אצל משה פייגלין זה קרה בגדול. כל דבר שהוא עשה עד היום היה הדבר הנכון היחידי ותמיד הוא בז לאחרים. את ההתמודדות בליכוד הוא הפך לקדושה במשך שנים, והסביר איך רק זו הדרך האמיתית היחידה וכל השאר פייק. ומה קרה יום אחרי שהוא הבין שסיים שם את דרכו ואין לו לאן להתקדם? כל הטענות של מתנגדיו, להם הוא בז במשך שנים, הפכו להיות הטענות שהוא עצמו טוען בלהט. היום הוא המתנגד הכי גדול של רעיון מנהיגות יהודית בליכוד.

לכן גם לא מפריע לו להחזיק רשימה של אנשי שמאל מאחוריו, כשהמתמודד הימני הבא בתור אחריו הוא שי מלכה שנמצא בשולי הרשימה, אחרי 4 אנשי שמאל. כך הפך פייגלין לקול שמייצג את גוש "רק לא ביבי" במחנה הימין, וזה שבעיקר מספר לנו כמה רע כאן. 

אז קודם כל אדם שטעה בצורה כל כך גסה בדרכו האידיאולוגית, על פני יותר מעשור שנים, רצוי שיהיה זהיר יותר לפני שהוא רץ לשחוט את הערכים הקדושים של עם ישראל ולהציג לנו תורה חדשה. אם טעית בנושא מנהיגות יהודית בליכוד, יתכן שאתה טועה גם בריצה לבטל את חוק החמץ והחזיר ובהפרדת דת ומדינה. אני במקום מר פייגלין הייתי זהיר יותר.

אבל הסיפור האמיתי הוא לא פייגלין, אלא עדת מאמיניו. בקרב רבים מתומכי זהות נראה שפייגלין הוא האידיאולוגיה - המצע הוא רק הכלי. וזה אדם שהחליף אידיאולוגיה של מנהיגות אמונית למדינת ישראל בקפיטלזם אמריקני טהור - שעטוף בכותרות של "חרות" ודמגוגיות שמטבלות את משנתו ברעיונות יהודיים. 

ואלו לא הדוגמאות היחידות כמובן בהן פייגלין התהפך 180 מעלות העיקר כדי לשים את עצמו במרכז. הנה דוגמא נוספת: פייגלין טוען שאין לו בעיה להיכנס לממשלת לפיד-גנץ אם יכשירו את הקנאביס, כי "אנשים מתים כאן בגלל שאין לגליזציה". וזה אותו פייגלין שכתב 20 שנה מאמרים על למעלה מ-1,000 הנרצחים שמתו כאן בגלל אוסלו, ואותו פייגלין שיודע להסביר גם היום כיצד תוכנית טראמפ והתנתקות נוספת, כפי שמתכננים גנץ-לפיד, תביא עוד מאות הרוגים היל"ת. אבל כאמור היום מתברר שפייגלין הוא האידיאולוגיה - הערכים הם רק עטיפה כדי לממש את מנהיגותו של האיש.

אצלו אידיאולוגיה ודמגוגיה משמשמם בעירבוביה. האידיאולוגיה משתנה בהתאם לאהבת הקהל, וכשהיא מגיעה מצד הקנאביס אפשר להמיט עלינו גם את אוסלו הבא היל"ת.

ויש הבדל חשוב נוסף בין פייגלין לפוליטיקאים אחרים: אין עוד הרבה אנשים שזכו להערצה עיוורת שכזו מבלי שעשו עוד אפילו צעד מעשי למימוש חזונם. פייגלין הוא לוזר שניסה 20 שנה להיבחר לכנסת ומלבד זאת לא מחזיק באף רזומה ציבורי. (הוא טוען כמובן שאם היה מוותר על האידיאולוגיה היה יכול להתמנות לשר בליכוד, בתור מי שפקד לליכוד אלפי אנשים. אבל גם הוא יודע שהתירוץ הזה לא מחזיק מים. אותם מתפקדים לא היו חיילים שלו שעבדו אצלו. מה שהחזיק את מתפקדי מנהיגות יהודית היה החזון (הפנטזיה) והיאידיאולוגיה שפייגלין מכר להם. גם הוא הבין שהמשך תחזוק הרעיון של מנהיגות יהודית הוא זה שמחזיק את כוחו בליכוד.

וזה בדיוק מה שקרה כשפייגלין וויתר על האידיאולוגיה, וגם עשה "דילים" פוליטיים עם אנשים שהצביעו בעד גירוש גוש קטיף כדי להכנס לכנסת (בשנים שלאחרי הגירוש כשהנושא עוד היה חם). כשהוא עזב את המלכוד הוא כעס על אותם מתפקדים שרבים מהם עזבו אותו והצטרפו לקבוצות אידיאולוגיות אחרות בליכוד, שהיו נאמנות באמת לארץ ישראל השלימה ולא לכסא (של שבח שטרן / יוסי דגן ועוד).

מנהיגות יהודית החלה עם חזון אדיר להצבת ראש ממשלה אמוני למדינת ישראל. בהתחלה ראשיו אמרו שוב ושוב שלא משנה מי יהיה המנהיג הזה - מי שיתאים יותר הוא ינהיג את המדינה ויתמודד על ההנהגה. אבל בשנים האחרונות התברר שזה לא חזון להנהגת המדינה בידי ראש ממשלה אמוני, אלא קמפיין שנועד להציג את משה פייגלין בלבד. האדם ששם את עצמו במרכז דחק הצידה את כל הרעיונות הגדולים ופתאום התברר שכל הסיפור הוא סך הכל מנהיגותו שלו. עוד פוליטיקאי שרוצה להגיע לראש הפירמידה ומשתמש בשביל זה ברעיונות גדולים.

אם היה כנות בדברי פייגלין כל השנים היה נכון שהוא ואנשיו יחפשו באמת מנהיג בעל שיעור קומה ולא יסתפקו בפוליטיקאי כושל שאין לו אף מושג בניהול המדינה - ובדיעבר הסתבר שגם אינו אמוני, אלא סתם ליברל בגרוש.

בינתיים משה פייגלין נהנה מההפקר. ההחלטה של "עלה ירוק" לא להתמודד הפעם, אחרי 20 שנה רצופות, העבירה אליו כמעט באופן אוטומטי מאגר קולות של כ-40,000 "סטלנים" שהלגליזציה לסמים בראש מעייניהם. בנוסף 'זהות' נהנת מתמיכת קהל רוסי גדול שחיפש לו בית בעקבות האכזבה מליברמן ויאיר לפיד, שלא קידמו נישואים אזרחיים ונושאים נוספים כמו ביטול חוק החזיר וחוק החמץ בפסח, שמככבים באג'נדה של זהות. הקול הרוסי הוא גם ימני מאד ולכן דעיכתו של ליברמן מחד וחבירת יאיר לפיד לשמאל שלחה אותם לזרועותיו של פייגלין, כי סך הכל מה רע באיש ימין חובש כיפה שמבטיח להגשים מצע של מרצ?

אבל את פריצתו המשמעותית בסקרים חייב פייגלין לנפתלי בנט ואיילת שקד. נראה שכל מתקפה של בנט על הבית היהודי, "החרד"לית" כדבריו, הבריחה ממנו עוד בוחרים וקירבה אותם לפייגלין. הנטישה הצורמת של בנט-שקד לא עברה בציבור, בניגוד לציפיותיהם המקוריות. בשלב הראשון הציבור ראה בה צעד של חוסר אמון ואפילו בגידה והתקשה לסלוח. אבל יותר מכך טעו בנט ושקד כשהחלו לתקוף את הבית שלפני רגע עזבו וניסו לציירו כמפלגה של הזויים. כשבנט מנסה לצייר את תא"ל רפי פרץ כבוגר ישיבת הר המור, שהוקמה 40 שנה אחרי שנולד; או כשהוא תוקף את החיבור עם עוצמה לישראל, יום אחרי שדחף אליו בכל הכוח, הציבור מבין את המסר ומחפש לעצמו כתובת אחרת.

הצעירים שהצביעו לבנט בבחירות 2013-15 מצאו כעת כתובת בדבר החדש שמתחיל עכשיו. משהו חדש ארוז באריזה מגניבה. כמו בנט ושקד בסיבוב הקודם, גם פייגלין הצליח להביא רבים מהצעירים וה"לייטים" כי הוא מציג דתי חדש - לא מגזרי, שמדבר חילונית ומשחרר אותם מתפקיד הדתי המלחיץ, זה שפדיחה להסתובב איתו. הוא הדתי הנורמלי, שלא אומר להם איך להתחתן ולא זה שבגללו אין להם אוטובוסים בשבת. השאלה הגדולה היא רק מתי האידיליה הזו תתפוצץ לכולנו בפנים. דבר אחד בטוח - זו רק שאלה של זמן.