בשורה אמונית ב'ימין החדש'?

אלישמע סנדמן , ב' בניסן תשע"ט

דעות השקת קמפיין הבחירות של הימין החדש
השקת קמפיין הבחירות של הימין החדש
צילום: באדיבות המצולם

עיני כולם היו נשואות במתח גדול לקראת הצהרתם של נפתלי בנט ואילת שקד באותו מוצאי שבת בו הם הודיעו על עזיבתם את הבית היהודי והקמת 'הימין החדש'. באותה הצהרה אמר בנט "אנחנו יוצאים למהלך הזה בברכת ראשי הציונות הדתית, איתם ישבנו בימים האחרונים. גם הם מאמינים שיש מצד אחד צורך במפלגה דתית אמונית, 'הבית היהודי-תקומה', ומאידך חייבים לפרוס כנפיים לתנועה של כלל עם ישראל, חילונים ודתיים כאחד"

מעל כל במה אפשרית באותם הימים הדגיש בנט שוב ושוב כי מפלגתו החדשה לא תיקח קולות למפלגת הבית של הציונות הדתית, אלא תביא קולות חדשים.

המשך הסיפור ידוע. בנט ושקד לא הצליחו בצורה משמעותית להביא קולות למפלגתם ובחרו ללכת על הדרך הקלה - פנייה אל אנשי הצינות הדתית.

שבת אחרונה לפני הבחירות ובבתי הכנסת נחטפו עלוני השבת בבתי הכנסת כמעט כמו הקיגל בקידוש, ודפדוף קל בהם הביא לקוראים תמונה של מפלגה ציונית דתית מרשימה, העלון הפופולרי 'עולם קטן' צופה בגליון פרסומי לימין החדש בדמות העלון המקורי עם הכותרת "הציונות הדתית להנהגה לאומית, תנו לשקד לנצח".
אני לא בא בטענה כלפיהם על הפרסום בעלוני השבת, הרי זו זכותם! כך גם זכותם של הליכוד ושל מפלגת 'כחול לבן' להתחנף לציבור היקר הזה בעלוני השבת שלהם.

* * *
עיון מעמיק בגליון של מפלגת הימין החדש הביאה אותי להבנה, שלושה ימים לפני הבחירות, עד כמה תהומי ההבדל בינם לבין מפלגת הבית האמיתית של הציונות הדתית.

באיגרת לציונות הדתית הציגה איילת שקד את הקשר העמוק שלה לציבור הזה, את עולם הערכים הגדול שהוא מייצג ואת התחומים הרבים בהם הוא פועל. דבר אחד היה חסר לי שם בעיין - התורה המובילה את הציבור הזה. נחמד מאד להציג את כל הערכים והאידיאלים של הציבור הדתי לאומי. אבל אל לנו לשכוח שהכל נובע מתוך התורה, מתוך עולם תורני שלם שמוביל את הציבור לעשייה, פיתוח והשתלבות מצויינת בכל תחום.

'בסדר', תגידו לי 'מה אתה רוצה? איילת לא אישה דתייה'. אז נכנסתי פנימה לדברים שכתבה שולי מועלם, חברת כנסת מרשימה בהחלט ותורנית מאד. אך גם בהם לא מוזכרת התורה או העולם התורני כלל.

טוב נו, אז תגידו 'היא פוליטיקאית ולא רבנית, שחרר אותה מהתורה'. אז קפצתי לראות מה יש לרבנים התומכים במפלגה לומר וגם שם לא מצאתי איזכור של עולם תורני.

אצל הרב מוטי קרפל שכתב על "הבשורה האמונית של הימין החדש" הכי הרבה שהצלחתי לזהות שם זה איזה דיבור כללי ומעורפל על "זהות יהודית", אבל בעיקר שיקולים פוליטיים בדמות תוכנית המאה של טרמפ או ממשלת נתניהו-גנץ.

הרב בני קלמנזון צוטט באותו גליון "הימין החדש מביאה לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר את מה שאנחנו מחנכים אליו את תלמידנו". ילמדנו רבנו איך מפלגה שבמילה אחת לא מזכירה את התורה היא המפלגה שמביאה לידי ביטוי את מה שאתם מחנכים אליו?!

נפתלי ואיילת אנשים איכותיים ופוליטיקאים מוכשרים. הם לא צריכים את הסכמתי לכך, ידם רב להם. אך המחוייבות לתורה היא לא בראש מעייניהם, פעולותיהם לא נמשכות דווקא מעולם התורה, וכשהרגישו שהם כבולים תחת ההנהגה הרבנית הם בחרו לצאת החוצה.

את קולותיהם של הציבור היקר הזה צריכה לקבל מפלגה אחת. אותה מפלגה שלא מתביישת לומר בקול  שעולם הערכים והעשייה שלה יונק מהתורה. מפלגה שבראשה עומד דמות תורנית ושליח ציבור אמיתי, אחריו ברשימה עומד פרלמנטר מוכשר ומוצלח  שלא שוכח להזכיר מעל כל במה את התורה ממנה כל עשייתו יונקת, וכך גם הבאים אחריהם ברשימה. אלו הערכים שאנו מתחנכים עליהם, הרב קלמנזון. ערכים של השתלבות בכל תחום, קריאת 'הנני' לכל משימה אך מעל הכל כותרת של "וזכרת את ה' א-להיך כי הוא הנתן לך כח לעשות חיל", הבנה בענווה כי כל פעולותינו נובעות מתוך עולם ערכים תורני.

ביום שלישי הקרוב מאחורי הפרגוד אני אתן את הקול שלי למפלגת הבית של הציונות הדתית. למפלגה הכי קרובה לעולם הערכים שעליהם גדלתי והתחנכתי.