שעת מבחן

עתיד הרבנים הציוניים תלוי ביכולת של כולנו לצופף שורות

הרב עמיחי גורדין , ה' בניסן תשע"ט

מפת המנדטים כפי שפורסמה הבוקר הולכת ככל הנראה להשתנות מחר אחרי הצהרים, שינוי שידרוש הרבה אחריות מצידם של ראשי 'איחוד הימין' וראשי 'הימין החדש' גם יחד, כדי לוודא שימשיכו להתמנות רבני ערים ורבנים ראשיים ציוניים.

בהנחה שכמות המצביעים בקרב המעטפות הכפולות יעמוד על לפחות 230,000 מצביעים (כפי שהיה בכנסת הקודמת) על שקד ובנט כדי להיכנס לכנסת לקבל כ12,000 קולות מסך כל המעטפות הכפולות.

בפעם הקודמת קיבלה מפלגת הבית היהודי (אז יחד עם בנט ושקד) מהחיילים תמיכה גבוהה פי שניים מהתמיכה שקיבלו מהאוכלוסייה הכללית. כעת, כדי לקבל 12,000 קולות על שקד ובנט לקבל תמיכה הגבוהה 'רק' פי אחד וחצי מהתמיכה הכללית שלהם בציבור הכללי, לכן סביר להניח שהימין החדש יכנס לכנסת.

עם זאת, למרבה הצער הסיכוי שרשימת בל"ד-רע"ם תומכת הטרור לא תיכנס לכנסת קלוש מאוד. כדי שזה יקרה צריך שכמות ההצבעות במעטפות הכפולות תעמוד על 260,000 ושאף אחד מהם לא יצביע לבל"ד-רע"ם. 

אם שתי ההנחות הללו יתממשו, וגם הימין החדש וגם רעם-תעל יהיו בכנסת, מפת המנדטים תשתנה. הימין החדש תקבל ארבע מנדטים ובמקביל ירדו ארבע מנדטים ממפלגות קיימות. במצב זה גוש הימין יעמוד על מספר של בין 66 ל68 חברי כנסת. במציאות זאת ייתכן מאוד שלא 'איחוד הימין' ולא 'הימין החדש' (וזאת בניגוד לשתי הסיעות החרדיות) יוכלו לאיים על קיומה של קואליצית נתניהו וממילא לקבל דריסת רגל חשובה במינוי רבנים ציוניים לרבני ערים ולרבנים ראשיים.

כדי שמצב חמור זה לא יקרה צריכים כל המנהיגים להבין את האחריות הנדרשת מהם. זוהי שעת מבחן לרב רפי פרץ ולבצלאל סמוטריץ' מצד אחד ולנפתלי בנט ולאיילת שקד מהצד השני.