יהודית, דמוקרטית ומאוחדת?

טל בראון עם תובנות ממערכת הבחירות על ימין ועל שמאל ומה שביניהם.

אל"מ במיל' טל בראון , ה' בניסן תשע"ט

דעות יום ה בחירות ה מוניציפלי 2018
יום ה בחירות ה מוניציפלי 2018
ערוץ 7

רוב העם אמר שוב את דברו, בקול ברור אף יותר מבעבר. אך למרות זאת, לדידו של המיעוט המגדיר עצמו מרכז עד שמאל, זה "גוועלד" אחד גדול.

לדידו של מיעוט זה, קשה מאד לקבל דמוקרטיה בה הרוב מנצח אם הוא ימני בדעותיו.
לדידם של אלו קשה מאד לקבל מדינה יהודית ודמוקרטית אם מפלגות דתיות יושבות בקואליציה.
לדידם של אלו, סובלנות היא כלפי ערבים אך חס וחלילה כלפי החרדים.

חופש הדעה והביטוי הוא בעיקר כדי להביע את דעתם ולבטאה בקולם, בקול ובכל אמצעי התקשורת, תוך ניסיון להכפיש וללעוג למצביעי הימין ולהפחיד את העם מהשלכות שלטון הרוב. רוב שאינו מזוהה או נשען על מפלגות הקוראות לשינוי צביונה של המדינה מיהודית ודמוקרטית לרפובליקה דו לאומית או חס וחלילה פלסטינאית.

הגיע הזמן שמחנה ה"סובלנים", ה"נאורים" ו"יפי הנפש" לכאורה, ילמדו שכדי להביא לאחדות בעם לא יוצאים בקריאות "איתו לא נשב" וקושרים כל דבר ומעשה לכוונה פוליטית זדונית גם אם "במקרה" זהו מעשה אנושי או תגובה ציונית הולמת וראויה שאין בלתה, כמו החזרת גופתו של זכריה באומל ז"ל לקבר ישראל.

לא קוראים למי שמממש את זכותו הדמוקרטית ומצביע ימינה מהליכוד, למפלגות יהודיות וציוניות, רחמנא ליצלן: "קיצוני", "הזוי" ו"מסוכן", אך למי שמצביע למר"צ ולמפלגות הערביות קוראים בחיבה או שמא בתחינה, לצאת ולהצביע כדי להציל את "הגוש המתון והשפוי" לכאורה.

בין גליליאו לנתניהו

"ואף על פי כן, נוע תנוע!" טען גליליאו גליליי מול האינקוויזיציה של הכנסייה הקתולית בזמנו, שניסתה לסתור את האמת המדעית בה דבק, ובכללה שכדור הארץ סובב את השמש.

גוש הימין, בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוכיח שוב את נכונות אמירתו של גליליאו גליליי, הפעם מול מאמצי מפלגות שמאל, גורמי תקשורת ואחרים, שניסו באמצעים שונים וקשים לא אחת, להפחיד ולהסית את הציבור כולו ולפגוע בגוש הימין שבראשותו, בעודם טוענים שהימין וביבי הם המפחידים והמסיתים את בוחריהם מפניהם. מוזר?!

מסתבר כנראה ששני הצדדים נקטו במדיניות הפחדה, השמצה והפרדה במידה זו או אחרת, אך משום מה רק הימין נתפס ככזה שנקט בה בעיני המיעוט השמאלני, שהפך למיעוט רודף ולא נרדף בהכרח, למיטב הבנתי.

אמרתו של גלילאו מיוחסת במקור לפסוק מספר ישעיהו, פרק כ"ד, פסוק כ' : "נוֹעַ תָּנוּעַ אֶרֶץ כַּשִּׁכּוֹר, וְהִתְנוֹדְדָה כַּמְּלוּנָה; וְכָבַד עָלֶיהָ פִּשְׁעָהּ, וְנָפְלָה וְלֹא־תֹסִיף קוּם".

מכאן שאם יקר עם ישראל בעיני מנהיגיו יותר מאשר כיסאותיו בכנסת. אם יקרה מדינת ישראל ומורשת עמנו בעיניהם, יואילו אלו להבין כי המאבק המכוער שאפף את כולנו בעת האחרונה הוא הסכנה הגדולה ביותר לקיומנו, כפי שהוכיחה ההיסטוריה שלנו עצמנו, ללא קשר לאויבנו.

על כן מוטב שהמנהיגים הנבחרים העומדים בראש הגושים, בהובלת נשיא המדינה, יפיקו לקחים מיד מהתנהגותם הנלוזה, וכצעד מגשר ובונה אמון ראשון, יחליטו על דרך פעולה נאותה להרכבת ממשלה ולהתנהלות אחראית לפי כללי אתיקה ומוסר ראויים למנהיגים, הנותנים דוגמא אישית לאזרחים.

מוטב שיתקנו את העוול ויפעלו כעת לאחדות העם ולצמצום הפערים הגדולים שהיו קיימים ונפערו עוד יותר בעזרתם, במהלך התקופה האחרונה. שהרי ידוע הוא הדבר מאז חורבן בתי מקדשנו בציון, שהקיטוב בעם ושנאת החינם הם הסכנה האמתית והגדולה ביותר על עצם קיומנו כאן, בארץ אבותינו...למי שהדבר באמת ובתמים חשוב לו, ולא רק כסיסמא ריקה ונדושה.

קריאה לאחדות

בסוף נבואתו, קורא הנביא ישעיהו בפרק ס"ו פסוקים ה'-ו': "שִׁמְעוּ, דְּבַר-יְהוָה, הַחֲרֵדִים, אֶל-דְּבָרוֹ; אָמְרוּ אֲחֵיכֶם שֹׂנְאֵיכֶם מְנַדֵּיכֶם, לְמַעַן שְׁמִי יִכְבַּד יְהוָה--וְנִרְאֶה בְשִׂמְחַתְכֶם, וְהֵם יֵבֹשׁוּ. קוֹל שָׁאוֹן מֵעִיר, קוֹל מֵהֵיכָל; קוֹל יְהוָה, מְשַׁלֵּם גְּמוּל לְאֹיְבָיו". בהמשך בפסוק י' מורה אותנו הנביא: "שִׂמְחוּ אֶת-יְרוּשָׁלִַם וְגִילוּ בָהּ, כָּל-אֹהֲבֶיהָ; שִׂישׂוּ אִתָּהּ מָשׂוֹשׂ, כָּל-הַמִּתְאַבְּלִים עָלֶיהָ".

לקראת חג הפסח הבא עלינו לטובה ולאחריו יום השואה, יום הזיכרון, יום העצמאות, יום ירושלים וחג השבועות, הקשורים אלו באלו קשר עמוק מתוקף תהליך היווצרותו של עם ישראל, הגיע העת להתאחד ולשמוח על היותנו עם חופשי בארצנו, שבבירתה ירושלים יושבת כנסת ישראל ובה ממשלה שנבחרה על ידי רוב העם, ברוח מסורת ישראל, כיאה למדינה יהודית ודמוקרטית!