הגיע הזמן לברית האחים האמיתית

יהודה הנדלר , ה' בניסן תשע"ט

דעות יהודה הנדלר
יהודה הנדלר
צילום: עצמי

הציונות הדתית איבדה חלק משמעותי מכוחה בבחירות. זו עובדה. היא ירדה ב35% לעומת הכנסת היוצאת ובכמעט 60% לעומת הכנסת ה19. במצב זה כוחה במו"מ הקואליציוני עשוי להיות שולי והישגים רבים של הממשלה היוצאת ייעצרו או ירדו לטמיון.

את חשבון הנפש הפנימי – כיצד הגענו למצב הזה ובאיזו דרך יש לפעול בבחירות הבאות, נניח בצד לעת עתה. כעת עומדת לפנינו מלאכה חשובה בהרבה – יצירת גוש אלקטורלי משמעותי שישים יד חזקה על ההגה יחד עם הליכוד ויהווה גורם דומיננטי בקואליציה הבאה.

לאחר בחירות 2013 יצר נפתלי בנט את "ברית האחים" הבלתי מקודשת עם יאיר לפיד כדי למנוע מנתניהו להקים ממשלת אחדות עם מפלגת העבודה. ברית זו היתה מהלך פוליטי מתוחכם ומועיל מבחינתו, אבל טמנה בחובה פשרה אידיאולוגית מרחיקת לכת ופגיעה בקשרים הטבעיים של הציבור הדתי לאומי עם הציבור החרדי.

לזכותו של הציבור החרדי יש לומר שעל אף הפניית העורף של הציונות הדתית והברית עם יאיר לפיד בנו של טומי לפיד (חלקים בציבור הדתי לאומי אולי כבר שכחו אותו אבל בציבור החרדי הוא זכור כאויב מר עד עצם היום הזה), הוטל ווטו אישי רק על יאיר לפיד ולא על מי שחבר אליו במהלך פליטי מבריק אך פוגעני, ובכנסת היוצאת היו יחסי עבודה טובים בין הסיעות החרדיות לבית היהודי.

במצב בו אנו עומדים היום, נקרתה לפנינו ההזדמנות שהיא כמעט הכרח לשוב ולחזק ביתר שאת את ברית האחים האמיתית שצריכה הציונות הדתית לכרות, זו שבינה ובין הציבור החרדי. הברית הזו תתבסס על האמונה והדרך המשותפת מתוך כבוד ושותפות ערכית עמוקה.

נכון, לכל אחד יש את הנושאים הקרובים לליבו: לציבור החרדי חשוב יותר חיזוק עולם התורה, פתרון מתווה הגיוס, פתרון מצוקת הדיור הקשה שהזוגות הצעירים החרדיים מתמודדים איתה (שהיא חריפה בהרבה ממצוקת הדיור הכללית הואיל ואופציות המגורים העומדות לפני זוג צעיר חרדי קטנות בהרבה מאלו העומדות אל מול זוג צעיר דתי או חילוני) וכן מענה תעסוקתי הוגן ומכניס לצעירים חרדיים רבים הרוצים להשתלב בשוק העבודה בלי שינסו לכפות עליהם שינוי באורח החיים החרדי.

גם לציבור הדתי לאומי ישנם את הנושאים הקרובים לליבו: בהתיישבות, בצבא, בגרעינים התורניים, מענה לצרכים הייחודים של מוסדות החינוך הדתיים, ועוד.

ויש כמובן את הנושאים שבחפיפה מלאה כמו: ריסון כוחו של בג"ץ, חיזוק זהותה היהודית של המדינה, מניעת שחיקת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ועוד.

חשיבותה של הברית הזו מתחדדת לאור הטלטלות שצפויה לעבור הממשלה הבאה בשל הצפי לכתב אישום כנגד רוה"מ, ברור שככל שהדבק בין חלקי הקואליציה יהיה חזק יותר כך ייגדלו הסיכויים שהיא תאריך ימים.

במידה וישכילו שלוש המפלגות לשלב זרועות ולהגיע למו"מ עם רוה"מ כגוש אחד, הן יוכלו למנף אחת את כוחה של השניה ויחד עם הליכוד להוביל את הממשלה הבאה לטובת עם ישראל כולו.