לא קוסם - שליח נאמן למדינה

נתניהו לא מלך, לא קוסם ולא נסיך, הוא שליח נאמן הפועל מתוך תחושת אחריות עמוקה לעתיד האומה והמדינה.

הרב ד"ר חיים שיין , ז' בניסן תשע"ט

התוודעתי לבנימין נתניהו לפני עשרות שנים בכנס בניו יורק, שבו השתתפו מנהיגי קהילות רפורמיות מרחבי ארה"ב.

הרהרתי ביני לביני מה יהיה המסר שיעביר לקהל. את נאומו פתח בשאלה: "ב־4 ביולי 1976 היכן הייתם - בחגיגות 200 השנה לעצמאות ארה"ב, או עם החיילים האמיצים שיצאו למסע מסוכן וארוך לאנטבה כדי להציל אחים יהודים?".

חלפו כמה שניות, וכל הנוכחים קמו על רגליהם ובמשך דקות ארוכות מחאו כפיים וקראו בלהט "עם החיילים הישראלים באנטבה". באותו מעמד הפנמתי שקם מנהיג בישראל, מנהיג שיודע לשלב בין תבוניות צרופה שנדרשת בעולם משתנה לבין רגש יהודי חם ועמוק.

תוצאות הבחירות הן, ללא ספק, הישג נפלא לבנימין נתניהו ולמפלגות הימין. הפרשנים, שרובם מבקריו המובהקים, יסבירו שנתניהו הוא אמן הנאום, קמפיינר אדיר, מומחה לניו מדיה, שותה מנדטים בקשית, מניפולטור פוליטי ומפענח סקרים מיומן. מעטים מאוד מהפרשנים מצליחים להבחין בזרמי העומק, בתובנות ההיסטוריות ובניתוח העתידני, שהם סודות ההצלחה של נתניהו. כשמדובר בניצחון החמישי שלו, אני נזכר בהסברו של בטהובן על הצלחת הסימפוניה החמישית "כך נוקש הגורל בדלת!". מהראוי לדון בגורל היהודי, שהוא מוטיב מרכזי בהתנהלותו של נתניהו ובסיס מוצק להבנת רבות מהחלטותיו.

נתניהו לא מלך, לא קוסם ולא נסיך, הוא שליח נאמן הפועל מתוך תחושת אחריות עמוקה לעתיד האומה והמדינה. כמקובל, מנהיגים הפועלים מתוך שליחות זוכים להכרה שהם ראויים לה שנים לאחר שסיימו את תפקידם. בימי כהונתם האכילו אותם מרורים. כך קרה להרצל, לז'בוטינסקי, לבן־גוריון, לבגין וכעת לנתניהו. מזלה של אומה שיש לה מנהיגים שכוכב הצפון שלהם הוא ההיסטוריה, ולא ההיסטריה העכשווית. ללא תחושת השליחות המפעמת בנתניהו, כמו גם בשרה רעייתו, שמחזקת אותו מול גלי השטנה, הוא מזמן היה עוזב את המשרה ומשתחרר מרפש ומבוץ ששונאיו מטיחים בו ללא הרף. 

שותפות הגורל היהודי

כדי להבין את מהות השליחות כדאי להכיר את השורשים. הרב נתן מיליקובסקי, סבו של נתניהו, זכה להספד מרגש מהראי"ה קוק (מאמרי הראי"ה, 391). הרב מתאר את הצד הגלוי בנתן מיליקובסקי, שקיבל ביטוי עז בכושר הנאום שלו, אשר גרם למשפחות בגולה לארוז את חפציהן ולעלות לישראל. בד בבד, מציין הרב קוק, היה בו צד נסתר ועמוק של "יהדות עזיזה", שיונקת ממקור כוח עתיק יומין של אמונה בתחייה ובזקיפות הקומה היהודית.

אביו של ראש הממשלה, פרופ' בנציון נתניהו, הוא מחשובי חוקרי ההיסטוריה של יהדות ספרד. במחקר שלו על דון יצחק אברבנאל מתואר באריכות העיוורון שלו, שבעטיו נתן אמון במלך פרדיננד זמן קצר לפני הגירוש. המסר מהמחקר הוא שליהודים אסור להתמכר לעיוורון. חובה לעמוד על המשמר, אין ליהודים מקצה שיפורים בהיסטוריה. אחיו, יוני נתניהו הי"ד, נפל במבצע הרואי על מנת להציל יהודים שנחטפו, ושילם בחייו. שותפות הגורל היהודי מחייבת מסירות נפש, כדי שיידעו כולם שלאחר הקמת המדינה אין עוד יהודים שאין להם גואל או דורש דמיהם.

בנימין נתניהו במנהיגותו ובפועלו מגשים את מסרי השליחות. לא מדובר בפוליטיקה, אלא באחריות לביטחון ולקיום היהודי. מי שגדל על כתפי ענקים יכול להביט רחוק ולזהות תהליכים היסטוריים ולקבל החלטות בהתאם. רבים מאזרחי ישראל הפנימו את מטרת השליחות ומאמינים בה. 

באדיבות "ישראל היום"