איילת שקד בצומת פוליטי

בשיחות שקיימתי עם פעילים רבים הסתבר שאם שקד, בלי בנט, תודיע על רצונה לחזור לבית הבסיסי שלה היא תתקבל בחזרה בזרועות פתוחות.

חגי הוברמן , י"א בניסן תשע"ט

מכל הפוליטיקאים שכשלו בדרך לכנסת ה-21, שרת המשפטים היוצאת איילת שקד היא היחידה שיש הסכמה מלאה שהיא לא הגיעה לסוף דרכה הפוליטית, ועוד נכונו לה עלילות במישור הפרלמנטרי והשלטוני.

הקריירה הפוליטית של נפתלי בנט, כפי שהדברים נראים, הגיעה לסיומה. בליכוד לא יקבלו אותו, לבית היהודי הוא לא יכול לחזור, ואת תוצאות המיזם של הקמת מפלגה נוספת הוא חווה על בשרו רק בשבוע שעבר.

השרה שקד, בניגוד לו, רצויה בליכוד - וגם בבית-היהודי. לאיילת שקד יש כעת זמן רב לשבת ולברר עם עצמה, מה הייעוד שלה. אם היא מכוונת גבוה, לראשות ממשלה בעידן שאחרי נתניהו – מקומה בליכוד. אין אפשרות להגיע לתפקיד ממפלגה קטנה.

גם אין מי שחולק ששקד עשויה מהחומרים הדרושים לתפקיד ראש הממשלה, כפי שהוכיחה כשרת משפטים: חכמה, תעוזה, אידיאולוגיה אמיתית, אומץ לב פוליטי, קביעת יעדים ריאליים ומציאת הדרכים להשגתם.

אבל הדרך לא תהיה פשוטה. אורי אליצור המנוח יצר פעם את ההפרדה בין מי שמסוגל להיבחר לתפקיד פוליטי בכיר, לבין מי שמסוגל למלא אותו, ולא תמיד זה אותו אדם. אם שקד תגיע לליכוד היא תגלה צפיפות בצמרת של כל אלו הרואים עצמם מחליפים ראויים לנתניהו – גדעון סער, ישראל כץ, גלעד ארדן, ועוד. יהיה לה לא פשוט לפלס דרכה בין כל הכרישים הללו, שרק יחפשו הזדמנות לנעוץ את מלתעותיהם בדג הזהב שהסתנן בינותיהם. ושקד, חשוב לזכור, תגיע לליכוד בלי 'גייסות': אין לה חבורת פעילים נאמנים במרכז המפלגה, כמו שיש לכל אחד מהיריבים שלה בליכוד. הדרך לצמרת תהיה עבורה מלאת מהמורות, אולי בלתי אפשרית.

האפשרות השניה היא לחזור לבית היהודי. בניגוד לבנט, לשקד ימחלו על הצטרפותה בלב חצוי, ללא חדווה, למיזם המפלגה הכושל (בדיעבד) שלו.

בשיחות שקיימתי עם פעילים רבים הסתבר שאם שקד, בלי בנט, תודיע על רצונה לחזור לבית הבסיסי שלה, זה שאליו היא עדיין מחוברת, זה שבפועל לא התנתקה ממנו רגשית וחברית גם בשלושת החודשים האחרונים, היא תתקבל בחזרה בזרועות פתוחות. במפלגה שרק לפני 3 חודשים חרשה את המדינה וחיפשה בנרות מישהו שיסכים להנהיג אותה, שמנהיגותו של הרב רפי פרץ מראש נתפסת זמנית, איילת שקד, החילונית הצפונבונית מצפון תל-אביב, נתפסת גם עכשיו באופן הכי אבסורדי כמנהיג הטבעי של הציונות-הדתית. היא המנהיג היחיד שמסוגל להחזיר את הבית-היהודי למעמד של מפלגה חזקה, ומתוך כך לזכות גם באחד התיקים הבכירים, כבר בכנסת ה-22