בכל דור ודור – האמנם?!

סא"ל (מיל) מאיר אינדור , ט"ז בניסן תשע"ט

דעות מאיר אינדור
מאיר אינדור
צילום: חזקי ברוך

במשפחתנו מציינים בפסח גם את יציאת מצרים של הוריי, ששוחררו מידי הגרמנים, על סף מוות, בבגדי האסירים כחושים מרעב.

את העבדות שחוו אבותינו במצרים, חוו הוריי בגטאות ובמחנות. החזקים נשלחו לעבודת פרך וספגו מכות מהנוגשים הגרמנים.

החלשים, הילדים נרצחו, בתאי הגזים עם המבוגרים הזקנים, כמו ילדי העברים במצרים שנטמנו בטיט הפירמידות.

ההגדה בבית הוריי הייתה אקטואלית מתמיד. כשהוריי קראו בליל הסדר הָא לַחְמָא עַנְיָא - הם כבר חוו את מנת לחם העוני בעצמם.

**
אחרי השחרור הורי לא התפתו להגר לאמריקה כמו חלק מבני משפחתם. אבא ז"ל אמר שהגיע הזמן לחזור "הביתה"- לא"י. הבריטים תפשו אותם ליד חופי ישראל והגלו אותם לקפריסין שם התחתן עם אמא שהייתה בת 18 כשהסתיימה המלחמה.

כאן בארץ הם התפרנסו מעבודת כפיים וחיו חיים צנועים, תוך שהם מחנכים אותנו לשרת את העם והמדינה, ולא לדאוג רק לעצמנו. משני הניצולים כבר יש נכדים ונינים לעשרות. מהם גיבורי חייל במיטב היחידות. 

עכשיו תעשו חשבון כמה היו מונה היום עם ישראל אילו ניצלו יותר מבני עמנו. אני חושב רק על המשפחה שהורי השאירו מאחור ונחמץ ליבי, ובכל זאת- בְּדָמַ֣יִךְ חֲיִ֔י. החיים והגאולה צומחים מהייסורים. מתוך הצרות אנו מתרוממים ומתנערים כעוף החול.

אילו הוריי לא ניצלו, הם ואני לא היינו פה. לכן אני חש כאילו משועבדים היינו לפרעה של ימינו – היטלר, כמקיים את חובתי - חַיָּב אָדָם לִרְאוֹת אֶת עַצְמוֹ כְּאִילּוּ הוּא יָצָא מִמִּצְרָיִם.

***

אולם - האם זה גורלנו להיות תחת גלגל חוזר של שנאת העמים?

התשובה היא - כן : שֶׁלֹּא אֶחָד בִּלְבָד עָמַד עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ אֶלָּא שֶׁבְּכָל דּוֹר וָדוֹר עוֹמְדִים עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ.

אבל מה הגורם לכך? למה בכל דור ודור ישנה שנאה כזו גדולה כלפי היהודים? למה גם היום כאשר אנחנו לא באירופה עדיין ישנה אנטישמיות? הסיבה היסודית ביותר ( בעיני) – היא התפקיד המוסרי שהוטל עלינו- לתקן עולם.

מִתְּחִלָּה עוֹבְדֵי עֲבוֹדָה זָרָה הָיוּ אֲבוֹתֵינוּ,ובנם אברהם, שמגלה את בוראו מקבל תפקיד - להקים עם סגולה שיתווה את הנורמות המוסריות. צאצאו- משה מגיע לפרעה ומבשר לו שתמה תקופת העבדות, ומתחיל עולם מוסרי יותר. פרעה לא רוצה לשנות את המצב, בני עמו – המצרים, לוחצים עליו שלא לשחרר את העבדים, מפני שהכלכלה תיהרס באין כוח אדם זול וכנוע.

אבל בסופו של דבר, כשמשתחרר העם היהודי מעול מצרים בשורת השחרור מאירה כבזק את העולם ומתחיל מסע ארוך של תיקון עולם. בשורת החירות של העם היהודי, הבשורה של חוקים נגד העבדות, של מנוחה בשבת – זוהי בשורה של העם היהודי שמהדהדת ברחבי העולם עד ימנו אלה, גם תנועת שחרור העבדים באמריקה הובלה בידי המשפט של משה רבנו let my people go "שלח את עמי".

*****

החיפוש המתמיד של צדק על ידי העם היהודי. שבירת המוסכמות, ההתנהלות של "הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב", היא זו שיוצרת את התנגשות האידיאות הבלתי נמנעת וההכרחית לתיקון עולם.

עכשיו יש להחליט האם המחיר שאנו משלמים שווה ? רק חמישית מהעם יצאו ממצרים ואילו היהודים שנשארו שם נעלמו. התבוללו בתוהו של בלילת העמים. הצאצאים של אלה שבחרו לצאת משם ולבנות עם -אור לגויים, הם אנחנו- העם היושב היום בציון ושואף לתיקון עולם, למרות המחיר שהוא משלם.

אחרי שהחלטנו שגם אנחנו מצטרפים למהלך ההיסטוריה נשב לליל הסדר ונתחיל בסיפור שהתחיל באברהם עובר ביציאת מצרים של פסח, דרך יום השואה ומסתיים ביום העצמאות.

הכל כרוך זה בזה. נרים כוס של גאולה לחיי העם הזה והארץ הטובה הזו- ארץ חמדת אבות.