קואליציה עכשיו: אל תחכו לרגע האחרון

מן הראוי שההנהגה הרבנית תכיר במגבלות הכוח הפוליטי ולא תושפע מגורמים חרדיים קיצוניים, שמנסים ללבות אש וקטטות.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , י"ז בניסן תשע"ט

הבחירות הסתיימו. רוב האזרחים הביעו רצון לראות את ישראל מונהגת על ידי נתניהו בראשות קואליציית ימין. ליל הניצחון בבחירות מתחלף חיש מהר ביום קטנות של משא ומתן עם מפלגות שמנסות למקסם רווחים, בידיעה שבלעדיהן לא ניתן יהיה להרכיב ממשלה. 

האתגרים שבפתח לא ימתינו עד שאלו יזכו במלוא תאוותן, והצניעות גם היא מידה משובחת. תוכנית טראמפ, המשך המאבק בהתפשטות האיראנית באזור והאתגרים הכלכליים - הם רק חלק מהסוגיות הדחופות העומדות לפתחה של הממשלה החדשה.

המפלגות החרדיות זכו להישג נאה בבחירות. שנאת החרדים הולכת ומתפוגגת. גם יאיר לפיד הפנים שמאבק בציבור החרדי כבר לא מביא תמורה בקלפי. כל מי שנוסע בתחבורה ציבורית, כמוני, ועובר בגלילות, בתחנה המרכזית בירושלים ובכניסה לאריאל, רואה חיילים רבים, כולל קרביים, בעלי חזות חרדית. בחברות היי־טק אפשר למצוא היום נשים חרדיות שתורמות רבות בקדמת החדשנות העולמית. 

מן הראוי שההנהגה הרבנית תכיר במגבלות הכוח הפוליטי ולא תושפע מגורמים חרדיים קיצוניים, שמנסים ללבות אש וקטטות. חוק הגיוס המוצע על ידי צה"ל ומשרד הביטחון מבטא איזון ראוי בין אידיאולוגיה חרדית לבין חובה אזרחית. כל בר דעת מבין שמי שתורתו אומנותו ממש - ימשיך ללמוד, ובה בעת, עולם הישיבות לא ישמש מקלט למתחמקים משירות צבאי או אזרחי. רבים בציבור החרדי הפנימו את התהליך. בפועל יש יותר מתגייסים, ומן הראוי שכך יימשך ללא לחצים מימין ומשמאל.

אין דוגמה בעולם למפלגה שקיבלה קולות רבים בזכות דרישה, אמיתית או מזויפת, לקיום בדיקות דנ"א לקביעת יהדות. ווטסון וקריק ודאי התפקעו מצחוק בקבריהם אם קיבלו בעולם האמת את המידע על המשמעות האלקטורלית של פענוח הסליל הגנטי. קליטת העלייה מארצות חבר העמים היא סיפור הצלחה מהגדולים במימוש חזון שיבת ציון. 

אין עוד צורך אמיתי במפלגת עולים סקטוריאלית. המנדטים שקיבלה ישראל ביתנו הם תוצאה של הסרבול בהתמודדות הממסד הרבני עם סוגיות הגיור, המעמד האישי והוכחת היהדות. מדובר באתגר היסטורי דומה לזה שהתקיים בימי עזרא ונחמיה. הצעתי לליברמן לא להפוך את הסוגיה לנושא פוליטי. באשר לענייני הביטחון, ליברמן יודע שההצהרות על הכנעת חמאס מתאימות לתעמולת בחירות ולא לאחריות מנהיגותית.

הציונות הדתית הקלאסית והסקטוריאלית נחלשה פוליטית ברבות השנים, כיוון שהאידיאולוגיה שלה ניצחה והתקבעה בתודעת רבים. דיבורים רמים על סיפוח מייד ועכשיו, ומאבק כוחני ומתלהם בבית המשפט העליון, לא מקובלים ורחוקים מלב הקונצנזוס. 

רוב האזרחים הפנימו את חשיבות המהלך שבו החלה איילת שקד מול בית המשפט, וראוי להמשיך בו מבלי לייצר אנטגוניזם מיותר. הצעתי לח"כ סמוטריץ' - לפני שהוא מתייצב מול האליטה החזקה בישראל - שיוכיח שביכולתו להתמודד בתפקיד שר עם פקידים בכירים במשרד ממשלתי. 

אם עוסקים בבית המשפט העליון, חשוב לעקוב מה תהיה החלטת בג"ץ בעתירה החדשה נגד ההחלטה להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה. 

אם בג"ץ לא ידחה את העתירה על הסף תוך הטלת הוצאות על העותרים, לדוגמה, יהיה בכך ביטוי לתחושה המתגברת בציבור, שלפיה בג"ץ, באמצעות "ידידי בית המשפט", מקדם את האג'נדות שאליהן נחשפנו לאחרונה בדברים החמורים של השופט מצא, ובזעקות השבר והגעוואלד של השופט רובינשטיין.

אין סיבה למשוך את המו"מ הקואליציוני עד לרגע האחרון, ויפה לסיימו שעה אחת קודם. 

באדיבות "ישראל היום"