כחול לבן לא תרוץ שוב

בעז שפירא , י"ז בניסן תשע"ט

דעות בעז שפירא
בעז שפירא
צילום: עצמי

עם ירידת המסך על מערכת הבחירות ממנה נפטרנו זה עתה ניתן לסכם ולומר : אם בנסיבות החד פעמיות שהתקיימו לא הצליח השמאל להחליף את השלטון, ככל הנראה שלא יוכל לעשות זאת בעתיד הנראה לעין.

מבחינת מחנה "רק לא ביבי" הייתה מערכת הבחירות הזדמנות של פעם בחיים. טיוטת כתבי אישום, מערכת משפט מגויסת הפועלת תוך אכיפה מפלה ולא שוויונית ותקשורת העובדת בשירות המחנה הזה תוך בגידה ברוב הציבור היהודי בארץ – כל אלה לא סייעו למהפך והעם הביע שוב ובגדול אמון בבנימין נתניהו.

לא אתעכב על שארית הפליטה של השמאל הקיצוני, זו שנותרה רזה ובלי מרץ וזו הא(ע)בודה. עליהן חבל לשחת מילים שהרי המספרים מדברים. ארצה כן להבין ביחד עמכם באם יש סיכוי שהשעטנז כחול לבן ישרוד כפי שהוא וינסה שוב להיות  אלטרנטיבה לשלטון הימין.

אז מה היה לנו כאן – גנץ איש חביב ולא שלילי אך לבטח שאינו מוכשר לנהל מדינה. כראש המטה הכללי היה דמות אפורה עליה הרבו בכירים בצבא להעביר ביקורת, שלא לדבר על בדיחות. כאיש עסקים לא הצליח אלא להוביל חברה שחדלה להתקיים, תוך שהוא עצמו מעורב לכאורה (על פי פרסומי מבקר המדינה) בהתנהלות בעייתית, אולי פלילית.

יעלון "שיחק אותה" בהצליחו להיחלץ ממצב של גווייה פוליטית ולהפוך לאחד מבכירי כחול לבן, תוך שהוא מצרף אליו כמה שחקנים מהאגף המרכז ימין. בעוד שהמהלך הפוליטי הצליח מעבר למשוער מבחינת יעלון, הרי שהתוצאה הסופית מהווה מפלה קשה, קשה מנשוא, כזו שתגבה מחיר בקרוב מאד. זו הערכתי לכל הפחות.

על אשכנזי אין לי הרבה מה לומר זולת זה שמאחורי החזות של הגולנצ'יק המחוספס והעממי מסתתרת דמות שונה לגמרי. הרבה נאמר ונכתב עליו ויש הטוענים שמבין כל הארבעה הוא המסוכן מכולם בהיותו חסר מעצורים, מוסר או הגינות. מכיוונים פוליטיים שונים הביקורת עליו רבה ומבחינת רבים הוא מהווה סוג של דמות סתרים. מתאים לפוליטיקה?, ספק גדול.

אתעכב על הריקא. כך אני מכנה את יאיר לפיד עוד מאותם ימים בהם העלה ברבים קבס עת שימש כמגיש תכניות בטלוויזיה. התחנחנות בלתי פוסקת, צחוקים מאולצים ומלאכותיים, סחבקיות מזויפת ושטחיות מופגנת , כמעט בכל נושא- היו מאז ומעולם ממאפייניו הבולטים. תכונותיו הבולטות ביותר הן השטחיות והריקנות ועל כן בעיני היה ויישאר ריקא. תיאורו כ"מזגזג", כשבשבת, כבלורית מטופחת המכסה על פדחת חלולה וכאופורטוניסט ממוקד מטרה משקפת במידה רבה את העובדה שתוכן אמתי אין כאן.

הדמויות אותן ליהק סביבו למפלגת אין עתיד הן עירוב משונה של מין בשאינו מינו. דתי מחמד, שמאלני מיליטנטי, עלה תאנה אתיופי, ימני "לייט" , אישה בעלת נכות ועד לא מזמן גם תושב עטוף עזה. מעבר ל"קיבוץ הגלויות" השקוף הזה יש לציין שני דברים נוספים.

הראשון - ריקא הוא דיקטטור פוליטי ושולט שלטון יחיד וללא עוררין במפלגתו. הכול מודעים לדיקטטורה ובדרך פלא  איש אינו מוחה. מכאן אנו למדים על כוחו זה, להכתיב ולשלוט. השני - באופן עקבי מכוון ריקא חיצי ביקורת לעבר החרדים . עבורו מהווה הציבור החרדי קרדום לקושש בו קולות, אולי אפילו הסיבה, בהא הידיעה, לתקומתה וקיומה של "אין עתיד". בכך פורט ריקא באכזריות ובציניות על עצבים חשופים וכואבים בחברה הישראלית תוך שיסוי יהודים איש באחיו. זהו חטא בל ייסלח.

האם ריקא יסכים לרוטציה בבחירות הבאות? האם גנץ יאות לתת לו אותה? ספק גדול. האם אשכנזי יצליח להיפרד מעסקיו לטובת "מנעמי" הפעילות הפרלמנטרית המשמימה לעתים?  האם יעלון ושות' יסכינו לחיות בצל אסופתו המשונה של גנץ החביב והחלש? השאלה האמתית בעיני היא כמה זמן תמשך ההצגה. לעניות דעתי- לא לאורך ימים.