להרבות את אור השבת

שרה נבנצאל , ט' באייר תשע"ט

בשבת הקרובה, פרשת בהר, צפוי אחד מחילולי השבת הרשמיים הגדולים ביותר שמדינת ישראל ראתה, לרגל חגיגות האירוויזיון. עם ישראל הוא זה שהנחיל לעולם כולו את חשיבותו של יום המנוחה השבועי ביום השביעי, אבל בשבת הקרובה, השבת תהיה מופקרת ורמוסה בראש כל חוצות לעיני העולם.

בנוסף , כל האירוע הזה מאופיין בפגיעה בצביון של עם ישראל וקדושתו , ובקדושת מוסד המשפחה. הדגלים שפסטיבל האירוויזיון מרים מנוגדים מהותית לערכים של תורת ישראל.

מול רמיסה ציבורית של ערכי הקודש, חשוב לחזק את הקדושה שלנו. מול החושך, להרבות אור.

קראנו לא מזמן בפרשת אחרי מות שהארץ מתחללת ונטמאת עקב פריצות (ויקרא י"ח) וזועקת את זעקתה. גם על השבת, לימד אותנו  הנביא ירמיהו (פרק י"ז), ששמירתה היא הערובה שלנו לבניין הארץ. לכן, אל מול פסטיבל שכולו פריצת גבולות ופריצת מוסכמות, חשוב שאוהבי התורה יפעלו "לאזן" ולהראות לארץ ישראל ולתורת ישראל שאנחנו מכבדים ואוהבים את קדושתם.

אני מעלה כאן כמה רעיונות ויוזמות, וכל קהילה, משפחה או אדם יקחו את מה שמדבר אל ליבם, או יעלו רעיונות משלהם. העיקר לא להיות אדישים לכאבה של השבת וכאבה של ארץ ישראל.

  • ניתן לקיים קבלות שבת ברחובה של עיר. לצאת מבית הכנסת, ולשיר את שירי השבת בגינה, ברחוב, בחצר, לקבל את פניה של שבת מלכתא כמו שתלמידי האר"י היו מקבלים, בשדה. אהבת השבת והתורה אינן מוגבלות רק לכתלי בית הכנסת, אלא יש להם מסר ומשמעות לאומה ולעולם.
  • ניתן להוסיף אור אל מול החושך במובן הטכני הפשוט, שכל אישה תדליק נר אחד יותר ממה שהיא רגילה, באופן חד פעמי. הנר הזה יהיה סימן לה ולמשפחתה שאנחנו שומרים את משמרת השבת וקדושת המשפחה היהודית, גם מול גלים הפוכים ששוטפים את הארץ בשבת הזו.
  • מי שמתאים לה, יכולה לתת לשכנים שאינם רגילים בהדלקת נרות חלה קטנה עם שני נרות ופתק יפה עם הברכה, כדי לעודד עוד יהודים בארץ ישראל להדליק השבת.
  • בסעודות עצמן, רצוי להרבות בזמירות. "אנו רצים והם רצים". אנו מרבים בשירי קדושה וערגה לקב"ה מול שירים זרים לרוח זו.

מפגש נשים ללימוד זמירות. נשים משתפות בזמירות שהן אוהבות, מספרות מעט על הזמירה ומשמעותה, ושרות יחדיו. שירת קודש לא-ל חי.

ויהי רצון שנזכה לברכתו של ירמיהו: וְהָיָה אִם-שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּן אֵלַי... וּלְקַדֵּשׁ אֶת-יוֹם הַשַּׁבָּת, לְבִלְתִּי עֲשׂוֹת-בֹּה כָּל-מְלָאכָה.  וּבָאוּ בְשַׁעֲרֵי הָעִיר הַזֹּאת מְלָכִים וְשָׂרִים יֹשְׁבִים עַל-כִּסֵּא דָוִד רֹכְבִים בָּרֶכֶב וּבַסּוּסִים, הֵמָּה וְשָׂרֵיהֶם--אִישׁ יְהוּדָה וְיֹשְׁבֵי יְרוּשָׁלִָם; וְיָשְׁבָה הָעִיר-הַזֹּאת לְעוֹלָם.

תודה לרבנית ימימה מזרחי, לידידיה מאיר, ולנשים רבות שחיזקו את ידיי בנושא זה.