למען הדמוקרטיה! סמוטריץ' למשפטים

כניסת סמוטריץ' למשרד המשפטים תחזק את הדמוקרטיה ואת מדינת ישראל. רק מינוי כזה יגרום סוף סוף לימין באמת לשלוט.

יהודה ולד , י' באייר תשע"ט

לפני כשנה כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו פוסט בחשבון הפייסבוק שלו. בין השורות - בפוסט בו הוא ניסה להסביר את ההחלטה הראשונה שלו בדבר ההסכם עם האו"ם ביחס לגירוש המסתננים.

עמד ראש הממשלה על שני הגורמים המשמעותיים בהתקפלות וההתפשרות ביחס לגירושם של אלפי המסתננים.

הגורם הראשון היה ששאר המהלכים להוצאת המסתננים נפסלו משפטית. הגורם השני היה הלחץ האדיר של גורמים זרים באיחוד האירופי והקרן החדשה ישראל על מדינות מסוימות שהיו אמורות לקלוט את המגורשים, שלא לקבלם ולא לשתף פעולה עם ממשלת ישראל.

האמת היא שראש הממשלה תיאר פה את שורש בעיית המשילות של הימין במדינת ישראל בשנים האחרונות. למרות שפעם אחר פעם רוב אזרחי מדינת ישראל בוחרים ממשלת ימין בפועל מדיניות הימין לא מצליחה לבוא לידי ביטוי בשטח בעיקר בגלל שני גורמים אלו.

"לא עומד במבחן בג"צ" הוא משפט הנשמע לא פעם במסדרונות הכנסת. בשנים האחרונות יש עליה חדה בפסילת חוקי הכנסת ע"י בגצ. באופן תדיר עתירות לבג"צ מהלכות אימים על החלטות הכנסת. סוללות של יועצים משפטיים מעקרים מראש כל ניסיון הן לחיזוק ההתיישבות והן לחיזוק זהותה היהודית של המדינה.

כך קורה בסוגיות התיישבות והסדרת מאחזים כך קורה סביב מתווה הכותל הרפורמי, פתיחת בתי עסק בשבת ועוד. אותם משפטנים גם עסוקים בלסרס את צה"ל במלחמתו בטרור כפי שהוזכר רק לאחרונה בדוח מבקר המדינה. בארגז הכלים של מדינת ישראל ישנם אמצעים רבים למאבק משמעותי בטרור ויצירת הרתעה אפקטיבית. כדוגמת הריסת בתי מחבלים, גירוש משפחותיהם, עונש מוות למחבלים, החמרת תנאי האסירים הפלסטינים וסנקציות נוספות כגון אי שחרור מוקדם ועוד. צעדים שנתקלים בגרירת רגליים ומקלות בגלגלים מצד גורמים במערכת המשפט.

בנוסף ארגונים קיצוניים רבים מזהים את נקודת החולשה הזו ופועלים בצורה שיטתית דרך בג"צ ליצור מציאות שונה ,מציאות שהם לא מצליחים לייצר בבחירות דמוקרטיות בקלפי. הקרן החדשה ישראל לדוגמא משקיעה מיליונים של דולרים בניסיון להשפיע על המציאות הישראלית דרך ארגונים שונים. על ידי כסף הם יוצרים תחושה שקרית בתקשורת ובציבור כאילו יש פה רצון משמעותי של ציבור גדול להפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה.

ארגון בצלם שמטרתו חשיפת עוולות הכיבוש בעולם קיבל בשנת 2016 - 414,000 דולר מהקרן החדשה לישראל כן ארגון עדאללה שפועל למען שמירת זכויותיהם של פלסטינים בשטחים הכבושים לאור החוק הבינלאומי קיבל מהקרן 78,671 דולר. ארגונים אלו ואחרים מגישים חדשות לבקרים עתירות לבג"צ נגד הריסת בתי מחבלים, בעד הכרה ברפורמים, בעד חילון המרחב הציבורי בשבת ועוד.

הפחד של אותם ארגונים מכניסתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' למשרד המשפטים הוא פחד שמישהו יחזיר את הדמוקרטיה למצבה המתוקן. יגדיר כנדרש את היחס בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת, ירסן את אותם גורמים משפטיים שחושבים שהם מנהלים את המדינה יחליש את יכולת ההשפעה של ארגונים קיצוניים מבית הקרן החדשה לישראל שמשתמשים במצב העגום היום לפעול בניגוד לרצון הציבור.

עם ישראל בבחירות האחרונות בחר בתיקון הזה. יש לנו הזדמנות פז להחזיר הן את בית המשפט למקומו הטבעי והנכון והן לכנסת את מעמדה כמושלת ומבטאת את רצונו של העם.

כניסת סמוטריץ' למשרד המשפטים תחזק את הדמוקרטיה ואת מדינת ישראל. רק מינוי כזה יגרום סוף סוף לימין באמת לשלוט.