להיפטר מהמזוכיזם ומחוסר המשילות

האם חסרים מועמדים טובים ורציניים למשרת מבקר המדינה אשר שייכים באופן מובהק למחנה הלאומי?

עו"ד דורון ניר צבי , י"ב באייר תשע"ט

דעות דורון ניר צבי
דורון ניר צבי
צילום: עצמי

התנגדות למינוי ספי אלון כמבקר המדינה

שוב הימין נהנה להפגין חוסר משילות, ולמנות לתפקידים בכירים אישים אשר מינויים הינו כרוניקה של אכזבה ידועה מראש, לשון המעטה. מדובר בהלקאה עצמית אשר אין לה הסבר.

הפעם אנו עוסקים ברעיון העוועים למנות לתפקיד מבקר המדינה את ספי אלון, מי שכיהן כנשיא ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע.

ראשית, חוץ מקשרי משפחה (הבן של המשנה לנשיא ביהמ"ש העליון מנחם אלון ז"ל), לא ברור במה שונה ונעלה השופט אלון מכל שופט עליון או מחוזי אחר שפרש מכס השיפוט. השופט אלון לא התבלט בין חבריו בשום עניין חיובי - לא בידיעותיו השיפוטיות, לא בחוש הצדק, לא במזג השיפוטי ולא כיוצ"ב.

השופט אלון היה עורך-דין בשוק הפרטי (החל משנת 1975, לא בולט במיוחד, ולא מן 'השורה הראשונה') והוא זכה בכ"ז למינוי ישיר ו'מקפצתי' לביהמ"ש המחוזי בב"ש, בו הוא כיהן משנת 2001 ועד 2017. יצויין כי לשופט אלון אין רקע אקדמאי מיוחד. יש לו תואר ראשון במשפטים, ותו לאו.

יתר על כן, השופט אלון לא פספס שום הזדמנות כדי להוכיח שאין חלקו עם המחנה הלאומי:

(1) העתירה כנגד העלאת תנ"צ ניסו שחם לדרגת ניצב בגין דברי הבלע המזעזעים שהשמיע כנגד מתיישבי גוש קטיף, נדחתה בקש ע"י ההרכב בו ישב השופט אלון, תוך יישור קו עם שאר שני שופטי ההרכב: פרוקצ'יה וג'ובראן. (בג"ץ 5562/07 מאוחד עם 5864/07). מה יצא מאותו ניסו שחם, שקיבל הכשר מהשופט אלון, היום כבר כולם יודעים. האיש גס הרוח עסק יותר בשוטרות שסביבו ופחות בתפקידיו המשטרתיים. מאדם חכם ככלל, ומשופט רציני בפרט, מצופה היה לראות את הנולד, בייחוד כאשר הוא מתיימר להיות מבקר המדינה.

(2) עצורי כפר דרום זכו בשעתו ליחס מחפיר מהמשטרה ומהפרקליטות, תוך הפרת זכויות אדם בוטה וקולוסאלית (עד אשר אפילו האגודה לזכויות האזרח והסניגוריה הציבורית כתבו בעניין דו"חות חמורים). ההחלטות הבעייתיות מאד בעניין העצורים הנ"ל נתקבלו בביהמ"ש המחוזי בבאר-שבע ע"י השופט אלון (וחברתו השופטת סלוצקי).

העצורים, אשר הובאו בפני בית המשפט כקבוצה ללא כל יחס לפרט, נחלקו כאמור בין שני שופטי המחוזי הנ"ל: ובעוד השופטת חנה סלוצקי לכל הפחות מצאה לנכון לברר לגבי מי מהם היו לראיות לכאורה לעצם שהותו על גג בית הכנסת, ושיחררה על כן את אלה שלא היו לגביהם ראיות כלשהן למעצר בית, הרי שהשופט אלון החמיר עוד יותר והאריך את מעצרם של כל 60 העצורים שהובאו בפניו, קטינים כבגירים, כ"עדר" אחד בלי לאבחן ביניהם כלל. שופט דגול!!!

(3) כאשר אלון שימש כשופט בפועל בביהמ"ש העליון (אפריל 2007 - אפריל 2008) הוא לא בלט בגישה לאומית כלל. בהופעה שלי מולו (לצד חברי עוה"ד חיים כהן) במסגרת עתירה לבג"ץ כנגד כוונת פינוי של יהודים מנכס בחברון (בג"ץ 1547/07), נקט אלון גישה צייתנית מבית-מדרשה של הנשיאה בייניש (שהושיבה אותו לידה בהרכב), תוך תוקפנות בוטה כלפי העותרים, שלא לומר גסות רוח.

למעשה ניתן לומר כי פינוי היהודים מהשוק הסיטונאי בחברון בקיץ 2007 נרשם על שמו של השופט ספי אלון, כאשר חשוב לציין שרוב טענות העותרים התקבלו ע"י השופטת עירית כהן (בערכאה הנמוכה), ואילו השופט אלון, אשר כתב את פסק הדין, דחה אותן בקש ואף חייב את העותרים בהוצאות המדינה בסך של 10,000 ₪ (דבר נדיר כשלעצמו בבג"ץ). פסקי-דין כאלה (ואף פחות בוטים מהם) ניתן לקבל בקלות מיושבי ה'כסא השמאלני' (ויש רבים כאלה כידוע)...

גם מבירור אודות אלון בקרב מכיריו מהעבר הרחוק (עד לימי ילדותו ברחביה, וימי חבישתו את ספסל הלימודים במדרשיית נעם בפרדס-חנה, טרם ש'שנה ופרש'), אפשר לגלות שמעולם לא היתה נטועה בו באופן מיוחד אהבת התורה, הארץ וההתיישבות.

ופנייה מכאן לבנימין נתניהו - לא הספיק לך המינוי של מנדלבליט ליועץ משפטי לממשלה? עוד לא הבנת שכאשר האנשים האלה עובדים אצלך הם מתחנפים ו"מושכים ערלתם"? לא הבנת עדיין שהם "נראים כאוהבים בשעת הנאתם, ואין עומדים לו לאדם בשעת דוחקו" (אבות ב', ג')?

כללו של דבר, האם חסרים מועמדים טובים ורציניים למשרת מבקר המדינה אשר שייכים באופן מובהק למחנה הלאומי? מתי ישכיל מחנה הימין להיפטר מהמזוכיזם ומחוסר המשילות שהשתלטו עליו מקדמת דנא?!