מדינה במבחן: לוליינות אווילית או יציבות רציונלית

יש לקוות שליברמן יאפשר לתבונה ולאחריות לנצח, ויואיל להשתמש בסולם המוצב ארצה וראשו מגיע לצמרת העץ

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , כ"ד באייר תשע"ט

בעת שדברים אלה נכתבים, לא ידוע מה תהיה החלטתו של אביגדור ליברמן ביושבו על צמרת העץ שאליה טיפס, בכישרון לולייני לא מבוטל.

אין לנבא את שעובר בראשו, שהרי במפלגתו הוא פוסק יחיד ודעת חבריו לסיעה לא נחשבת. רק פתי מאמין שחוק הגיוס הוא הסיבה להתעקשותו הבלתי מובנת למנוע הקמת ממשלת ימין כפי שהבטיח לפני הבחירות. 

יש הסוברים שהמניע שלו הוא נקמה בנתניהו במסגרת "תסביך אב", או שמדובר בתחושת הגאווה שמדינה שלמה העלתה אותו על ראש שמחתה. כאיש פוליטי מנוסה, ברור לו שבחירות חדשות לא יוסיפו לו מנדטים.

הוא לא מתאבד פוליטי. מצביעי ישראל ביתנו ייפגעו כמו שאר אזרחי ישראל מהבזבוז המיותר של כספי ציבור למימון מערכת בחירות חדשה. ברגעים שכאלה מתנגנות בראשי מילות השיר "אל נבקש הכל לדעת", במיוחד כשמדובר במהלך בלתי רציונלי בעליל.

ברברה טוכמן יכולה היתה להוסיף פרק מרתק לספרה "מצעד האיוולת", שעסק במדינאות אווילית. התעקשות אביגדור ליברמן, העומד בראש מפלגה קטנה שבקושי עברה את אחוז החסימה, גורמת נזקים משמעותיים ואולי בלתי הפיכים. מערכת בחירות חוזרת תציג את ישראל כמדינה בעלת משטר בלתי יציב, על כל המשמעויות הכלכליות המתלוות לכך. הישגים מופלאים עלולים לרדת לטמיון. אויבי ישראל הקרובים והרחוקים יחככו ידיהם בהנאה, בראותם את ישראל נכנסת שוב לשיתוק של חודשים ארוכים.

זהו מצב שיעורר בהם מוטיבציה להמשיך לפגוע, מתוך הנחה שממשלת מעבר לא תצא למערכה צבאית דרמטית. תוכנית טראמפ, שיש לה פוטנציאל ממשי לשדרג את מעמד ישראל בקרב מדינות ערב, תוקפא לחודשים ארוכים ואולי תתמוסס. מדינות ערב לא יתרצו לקיים מערכת יחסים ארוכת טווח עם מדינה שמפלגות קטנות יכולות לטלטל אותה מצד לצד. מעל לכל - התחושה הקשה של אזרחים רבים היא שליברמן הונה אותם. קיבל את הקולות שלהם על מצע אחד והחליף מצעים.

היחידים שיש להם, אולי, עניין בקיום מערכת בחירות נוספת הם יאיר לפיד ואיציק שמולי. הם יטענו בלהט ובצרחות שהעומדים בראש המפלגות שלהם לא סיפקו את הסחורה וצריך להחליף אותם. מיליוני אזרחים אחרים לא רוצים ולא צריכים שוב בחירות.

לכן יש לקוות שליברמן יאפשר לתבונה ולאחריות לנצח, ויואיל להשתמש בסולם המוצב ארצה וראשו מגיע לצמרת העץ. אין אחד בישראל שיזכור את הטיפוס שלו לצמרת, רבים יזכרו לטובה את הירידה המסוגננת. למען ההגינות ראוי לציין שיש גורמים חסידיים במפלגת החרדים שטעו בקריאת המפה הפוליטית במועד הנכון, ותרמו למבוך.

אם בכל זאת ניאלץ ללכת לבחירות - ייתכן מפץ אדיר. גוש ימני חזק ירוץ במלוכד מול גוש השמאל, שהנהגתו עמדה יחדיו על הבמה ברחבת המוזיאון. הגיעה העת שגם בישראל ייפסק ריבוי המפלגות, שיצר פוליטיקה של סחטנות.